Jak šel čas s Depeche Mode: Od žvýkačkového popu k boji proti establishmentu

Saša Kliment
22. 5. 2017 13:24
Před šestatřiceti lety se dala v britském městě Basildon dohromady skupina Depeche Mode. Sice už nemění svět, ale pořád vydává dobré desky, vyprodává stadiony a na rozdíl od mnoha souputníků se nestala svým vlastním revivalem. Nejdůležitější momenty v historii “depešáků” připomíná Saša Kliment, který se 24. května v Praze chystá na svůj jedenáctý koncert této kapely.
Dave Gahan v době první desky Speak & Spell
Dave Gahan v době první desky Speak & Spell | Foto: Depeche Mode

1981: Just Can't Get Enough

Neznámá čtveřice pubertálních mladíků z londýnského předměstí Basildon vydává žvýkačkové album Speak and Spell. Zpívá jakýsi Dave Gahan, výrostek s nepříliš dobrou pověstí. První záchvěv synthpopové geniality: singl Just Can't Get Enough. Jednoduchý, chytlavý, ale neoposlouchatelný motiv. Dodnes zní na diskotékách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy