Iva Bittová ve Veletržním paláci připomene vyhlazení terezínského rodinného tábora

ČTK ČTK
12. 7. 2021 11:40
Vystoupení zpěvačky a houslistky Ivy Bittové toto pondělí ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce připomene konečnou likvidaci takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi - Březince. Pietní koncert začíná v 18 hodin, vstup je zdarma.
Iva Bittová na snímku z roku 2012.
Iva Bittová na snímku z roku 2012. | Foto: archiv HN - René Volfík

"Setkání a proplétání s různými styly a tradicemi odlišných etnik je formou a reflexí mého dnešního hudebního i osobního vyjádření," říká Bittová.

Tábor českých Židů, do Osvětimi převezených z Terezína, nacisté vyhladili ve dvou vlnách, ta druhá se uskutečnila mezi 10. až 12. červencem 1944.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD na úvod koncertu vyhlásí novou státní příspěvkovou organizaci nazvanou Památník ticha, avizují pořadatelé. Zřizovací listinu podepsal ministr na konci května.

Organizace převezme aktivity obecně prospěšné společnosti, která pod stejným jménem v objektu bývalého pražského nádraží Bubny upozorňovala na židovské transporty. V příštích letech by pak měla být rekonstruována výpravní budova nádraží Praha-Bubny. Má sloužit jako památník holokaustu.

"Když jsme založili neziskovou společnost pro revitalizaci nádraží Bubny, plánovali jsme, že nádraží v jeho novém kulturním významu otevřeme pro veřejnost k 75. výročí prvního pražského transportu v roce 2016. Nyní jsme o pět let dále," říká Pavel Štingl z Památníku ticha. Ten pořádá vzpomínkové i vzdělávací akce, nad investicí do jeho přestavby ale stále probíhají diskuse se státem. "Nezbývá než věřit, že nová státní instituce bude v administrování státních financí pro již vyvinutý projektový záměr úspěšnější," dodává Štingl.

Tradiční pietní akce připomněla letos v březnu první etapu vyhlazení terezínského rodinného tábora. V noci z 8. na 9. března 1944 přišlo o život téměř 4000 žen, mužů i dětí, což z události činí největší hromadnou vraždu v československých dějinách.

Mezi 10. a 12. červencem 1944 zahynulo zbylých 3500 vězňů. Do tábora v Osvětimi - Březince s označením BIIb bylo mezi zářím 1943 a květnem 1944 převezeno 17 500 českých Židů z Terezína.

Na podzim chce Památník ticha připomenout 80 let od zahájení židovských deportací a založení ghetta Terezín. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze chystá například výstavu fotografií Pavla Diase nazvanou Torzo, vzpomínky pro budoucnost, která bude k vidění v bubenské nádražní hale a v Domě U Černé Matky Boží. Dias zemřel letos v dubnu ve věku 82 let.

Rodinný tábor, který vznikl pro Židy z terezínského ghetta, byl vybudován v září 1943. Nacisté ho využívali k propagandě, chtěli zachovat fikci, že lidi v táboře čeká běžný život.

Židé nosili civilní oblečení, mohli psát dopisy a dostávat balíky. Podle vzpomínek spisovatele a překladatele Pavla Stránského měla tato sekce tábora posloužit jako alibi, když se objevily zprávy o organizovaných masových vraždách v Osvětimi.

Lidé z každého transportu měli v táboře zůstat šest měsíců a pak zemřít v plynových komorách. Zplynované měli nahradit další vězni, aby případná komise Mezinárodního červeného kříže zjistila, že jsou vězni v "dobrém" stavu.

Před 75 lety, 27. ledna 1945, byl osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Zahynulo v něm přes 1,1 milionu lidí. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy