Indie scéna se stěhuje mezi korečková rypadla

tur
14. 7. 2008 16:28
Německý Melt! láká na Björk, Franz Ferdinand i Hot Chip
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Není to největší festival v Německu, ale rozhodně jde o festival, který za svou jedenáctiletou tradici získal největší kredit. Co začínalo v roce 1997 jako podnik s několika německými a britskými DJi, je o pár let později nejvitálnější přehlídka, která shrnuje to podstatné z berlínského koncertního dění daného roku.

Pódia rozmístěná mezi gigantickými korečkovými rypadly na místě dnes už nefunkčního zatopeného povrchového dolu. Scenérie tzv. Ferropolis připomínající vizi odporně apokalyptické budoucnosti jako z filmu Strange Days vytváří každoročně kulisy pro Melt! Festival.

Björk
Björk | Foto: www.bjork.com

O nadcházejícím víkendu od 18. do 20. července - letos je program poprvé rozvržen do tří večerů - tu vystoupí jak stálice typu Björk, Franz Ferdinand, dEUS, Editors nebo Hot Chip, tak i nová jména od Kate Nash a Blood Red Shoes přes folkaře Lightspeed Champion, Ladyhawke po eklektro Does It Offend You, Yeah! - a ještě dál až k naprostým fajnšmekrovským vyzobávkám typu newyorského disco dua Hercules and Love Affair či Why? z Los Angeles, kteří kombinují folkové písničkářství s hip-hopem.

Pro výlučnou pozici přehlídky hraje nejen fakt, že se odehrává na jedinečném místě, ale především chytrá dramaturgie, která dokázala skloubit mainstreamové interprety s naprosto aktuálními jmény, která vždy reflektují směřování indie scény v daném roce.

Z českého pohledu je festival, jenž se odehrává v katastru městečka Gräfenhainichen poblíž Dessau (spolková země Sasko-Anhaltsko), atraktivní především dobrou dosažností. Jestliže jsou fanoušci běžně zvyklí bez okolků jezdit za hudbou na slovenskou Pohodu, pak Melt! má výhodu v tom, že je ještě o dobrých 50 kilometrů blíž; a jako nevyčíslitelný bonus postrádá veškerou zatíženost regionálními specifiky české scény.

Hot Chip
Hot Chip | Foto: Aktuálně.cz

Přitom si Melt! ve své zvídavé a hledačské dramaturgii pořád udržuje vcelku lidské, i když stále bující rozměry: předloňský ročník navštívilo 13 a půl tisíce návštěvníků, loňský už 16 tisíc. Třídenní vstupenka na letošní červencový víkend stojí 85 euro bez poplatků.

Od roku 2001 se pro Melt! stal synonymem areál Ferropolis - tehdy se tu festival pořádal poprvé a hodně si specifickou lokací vzdálenou od veškerých center pomohl.

Z místa, které od roku 1964 dodalo do celého NDR 70 miliónů tun uhlí, se v průběhu 90. let stala expozice těžby a zároveň lokalita pro volný čas. Důl byl zatopen, okolí protkáno cyklistickými stezkami a prostor mezi zachovanými stroji přebudován na arénu, která pojme až 25 tisíc lidí; celoročně se tu pořádají operní představení a koncerty, z nichž nejmasivnější je právě Melt!

  • Program festivalu a užitečné informace najdete ZDE
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy