Indiánský kmen si na Trutnoff pozval temná metalová monstra

Kultura Kultura
18. 6. 2014 17:30
Do line upu Českého Woodstocku v Trutnově přibily dvě metalové kapely - britští Cradle of Filth a němečtí Kreator.
Cradle of Filth. | Foto: cradle of filth

Trutnov - Festival Trutnoff přidává do svého line upu i trochu metalového běsnění. Přijedou black metaloví extrémisté Cradle Of Filth a také kapela Kreator, která je legendou pro mnohé české máničky dříve narozených ročníků.

„Metalové kapely přijedou Krakonošovi nadzvihnout pokličky, ale také pohnout základy nových betonových staveb, které pohlcují louky festivalu a ukrajují jeho půdu,“ říká s úsměvem zakladatel festivalu a hlavní tvůrce programu Martin Věchet.

Podívejte se na koncert Cradle of Filth. | Video:

Cradle Of Filth budou jednou z nejtemnější kapel, která v Trutnově vystoupila. Britský metalový spolek má za sebou více než dvacetiletou historii. Na začátku se pohyboval ve vlnách death metalu, aby záhy přesedlal k neméně extrémnímu black metalu se symfonickým nádechem. Cradle Of Filth byli průkopníky tohoto subžánru a nejpozději se svým druhým albem Dusk... And Her Embrace (1996) se zařadili mezi nejvýznamnější v té době nastupující mladé metalové kapely.

Téměř před deseti lety se ke kapele připojil brněnský bubeník Martin Škaroupka, který byl od mládí jejím fanouškem a v roce 2006 se přihlásil do konkurzu na uvolněné místo za bicími a uspěl. Od té doby používá umělecké jméno Marthus a dnes už v kapele hraje i na klávesy a skládá.

„Tvorba Cradle Of Filth se postupně vyvíjí, nadále si však uchovává své typické atributy: rychlost, tvrdost a zvláštní, dalo by se říci soumračnou atmosféru a mystickou tajuplnost,“ tvrdí hudební publicista Petr Korál.

Podívejte se na koncert kapely Kreator. | Video:

Kapela Kreator je ještě o sedm roků starší než Cradle Of Filth a v metalovém světě je mimořádně slavná a uznávaná. Spolu s Destruction a Sodom patří k velké trojce německého thrash metalu. Ty vytvořily specifickou německou trashovou školu, zatímco v zámoří tuto hudební odnož formovaly kapely jako Metallica, Slayer, Overkill, Anthrax nebo Megadeth.

„Desky Kreator jako Endless Pain, Pleasure To Kill, Terrible Certainty či Extreme Aggression byly vpravdě stylotvorné počiny a na ilegálních burzách gramodesek v tehdejším Československu patřily mezi nejvyhledávanější,“ míní Petr Korál.

Český Woodstock se letos v areálu Na Bojišti v Trutnově uskuteční od 14. do 17. srpna.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy