Hvězda šansonu Mireille Mathieu v Praze sklidila ovace, nadšení fanoušci ji zaplavili květinami

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2016 22:46
Slavná francouzská šansoniérka Mireille Mathieu v neděli vystoupila společně se svým orchestrem v dlouho dopředu vyprodaném Kongresovém centru. V Praze za velkých ovací představila své nejznámější skladby, jako jsou například Mon credo, Qu`elle est belle, La Paloma, adieu nebo Mon bel amour d`été. Hned po první skladbě obdržela z řad publika kytici a nadšení fanoušci jí k pódiu nosili květiny téměř po každé písni. Drobná černovláska s typickou ofinkou a v tmavých šatech, která letos v létě oslavila 70. narozeniny, v české metropoli zazpívala počtvrté. V Praze poprvé vystupovala ve Velkém sále Lucerny už v roce 1967 na počátku své kariéry, kdy byla čerstvým hudebním objevem.
Mireille Mathieu
Mireille Mathieu | Foto: ČTK

Praha – Slavná francouzská šansoniérka Mireille Mathieu dnes vystoupila společně se svým orchestrem v dlouho dopředu vyprodaném Kongresovém centru. V Praze za velkých ovací představila své nejznámější skladby, jako jsou například Mon credo, Qu`elle est belle, La Paloma, adie nebo Mon bel amour d`été. Hned po první skladbě obdržela z řad publika kytici a nadšení fanoušci jí k pódiu nosili květiny téměř po každé písni.

Letos v dubnu na stejném místě zazpíval jiný slavný francouzský šansoniér Charles Aznavour, jeden z mnoha spolupracovníků Mathieu. Drobná černovláska s typickou ofinkou a v tmavých šatech, která letos v létě oslavila 70. narozeniny, na úvod koncertu lámanou češtinou přivítala mezi hosty první dámu Ivanu Zemanovou. Poté svým naléhavým zpěvem s výrazným er ve výslovnosti zpívala jeden hit za druhým a vstřícně reagovala na pochvalný potlesk z hlediště. "Nezaložila jsem rodinu, rodinou jsou pro mě moji fanoušci. Byla to jasná volba, protože neustále cestuji," uvedla před lety pro francouzské vydání magazínu Closer.

Rodačka z jihofrancouzského Avignonu, která bývá často díky zpěvu i pohnutým životním osudům přirovnávána k legendární Edith Piaf, si vystačila s jednoduchou scénou. Potemnělé jeviště s jedenácti hudebníky a třemi vokalisty osvěcovaly lampičky nad notovými pultíky muzikantů a chvílemi i střídmé reflektory, které místy vytvářely francouzskou trikoloru. Mathieu při tom nerozhodily ani potíže s mikrofonem těsně před přestávkou.

Přítomní hudební publicisté se shodli, že její hlas je stále překvapivě pevný a zvučný. "Je důležité pořád pracovat s hlasem, i v tomto věku. Je to stejné jako u tanečnic, které musí denně cvičit, nebo u sportovců, kteří pořád trénují. Podobnou přípravu vyžaduje i hlas," vysvětlila nedávno Mathieu v rozhovoru s pařížským zpravodajem Českého rozhlasu Janem Šmídem.

V metropoli Mathieu zazpívala počtvrté. Ve Velkém sále Lucerny v Praze poprvé vystupovala v roce 1967 na počátku své kariéry, kdy byla čerstvým hudebním objevem. Její debutové album En Direct de L’Olympia vyšlo pouze rok před prvním pražským koncertem. V roce 1987 se pak v Praze představila na dvou vystoupeních.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy