Hudebník Marian Friedl věnoval nové CD zemřelé kolegyni Šuranské

ČTK ČTK
30. 10. 2020 9:59
Hudebník Marian Friedl tento týden vydal nové album, nazvané 11 podob lásky. Nahrávka stylově rozkročená mezi folk, folklor, jazz a world music je věnovaná památce houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské, která přesně před rokem ve 41 letech podlehla rakovině. Na desce původně měla účinkovat.
Teaser z Friedlova alba 11 podob lásky. Foto: Jana Orálková | Video: Indies Scope

"Čím vážnější byl její stav, tím usilovněji jsem pracoval na přípravě nového alba, které jsme chtěli společně natočit v létě 2020. Moc jsem si přál, aby jí i tato vize pomohla překonat těžký úkol, před nímž stála. Bylo nám ale souzeno jinak," říká Friedl.

Nahrávku pokřtil v živém vysílání prostřednictvím YouTube. Obsahuje sedm lidových a devět autorských písní zakořeněných v tradiční hudbě Západních Karpat, jejichž spojnicí je láska.

Friedl, který na desce zpívá a hraje na klarinet, strunnou kobzu, malý cimbál, lidové píšťaly i salašnickou trúbu, spolupracoval se zpěvačkou Sabrinou Pasičnykovou, houslistkou a zpěvačkou Petrou Jelénkovou a jazzovým jádrem ansámblu Beránci a vlci. Přizval také hosty, celkem se na natáčení podílelo 30 muzikantů.

Marian Friedl je hudebník, etnomuzikolog, pedagog, publicista. Účinkoval na více než dvou desítkách CD. V roce 2014 nahrál například album NOCZ and Iva Bittová, v roce 2016 Divé husy s Jitkou Šuranskou a Martinem Krajíčkem a ve stejném roce také Mateřštinu s kontrabasistou Jiřím Slavíkem.

Svou vizi moravské world music vtělil do autorského projektu Beránci a vlci, jehož stejnojmenné album získalo ocenění Anděl 2017 v kategorii folk. V roce 2019 vydal sólovou desku s názvem Beskydská odysea a neofolklorní projekt Píseň Země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy