Hudba z T2 Trainspottingu žongluje s nostalgií a temnotou. Hlavní hvězdou jsou Young Fathers

Karel Veselý Karel Veselý
21. 2. 2017 12:16
Hudebnímu doprovodu k filmu T2 Trainspotting dominuje skotská trojice Young Fathers, jejíž hip hop sycený gospelem i elektronickým popem skvěle sedí do rozjitřených časů nejistoty. „Stejně jako snímek samotný i hudba z něj cíleně pomrkává na fanoušky – film i soundtrack znovu odstartuje Lust For Life, ale tentokrát v remixu od The Prodigy, a obojí ukončuje Slow Slippy – narkotická, zpomalená verze někdejšího klubového hitu Underworld,“ píše v recenzi Karel Veselý.
Foto: Sony Pictures

Renton utíká před policisty ulicemi Edinburghu a k tomu bouří protopunková klasika Lust for Life od Iggyho Popa. A když mu v jakémsi londýnském hotelu dojde, že je vlastně úplně v pořádku okrást své kamarády, vzít tašku plnou peněz a zmizet vstříc novému životu, podkresluje finále tranceová hymna Born Slippy (Nuxx) od Underworld.

Ikonické scény z kultovního Trainspottingu si lze těžko představit bez hudby, ve snímku Dannyho Boylea z roku 1996 punkové, britpopové i elektronické tracky skvěle dohrávaly dramatické momenty včetně feťáckého rauše i následných temných propadů. Vztah to byl ale oboustranný - Iggy Popovi a Lou Reedovi resuscitoval film kariéru a další - jako jsou Underworld - nakopnul k nevídané slávě.

O 21 let později se příběhy partičky feťáků z pera spisovatele Irvina Welshe vrací v druhém díle a na soundtrack se samozřejmě soustředí velká pozornost. Může ale vůbec hudba z pokračování kultovního snímku navázat na kolekci, která ve své době pomáhala definovat jednu dekádu a dodnes patří mezi nejlepší soundtracky všech dob?

Stejně jako snímek samotný i hudba z něj cíleně pomrkává na fanoušky - film i soundtrack znovu odstartuje Lust For Life, ale tentokrát v remixu od The Prodigy, a obojí ukončuje Slow Slippy - narkotická, zpomalená verze někdejšího klubového hitu Underworld.

Hudebně rozhodně nic objevného, ale záměr je jasný - navodit nostalgii po časech, kdy Renton a spol. byli mladí, zároveň ale obě ikonické skladby nenuceně posunout do klaustrofobické přítomnosti, v níž už členové někdejší partičky z Edinburgu museli zpomalit. Asi není náhoda, že úvodní zvuk z remixu Lust for Life zní jako těžké, zavírající se dveře. Těžko najít lepší metaforu pro krizi středního věku, se kterou hrdinové T2 Trainspottingu (ať už vědomě, či nevědomě) zápasí.

Danny Boyle namíchal soundtrack k prvnímu Trainspottingu z "oldies" klasik a aktuálních hvězdiček - ať už to byli příslušníci tehdy zuřící britpopové vlny (Blur, Pulp, Elastica, Sleeper), či kapely zrozené z raveové horečky začátku tisíciletí (Leftfield, Underworld). Zatímco na historii se může bez problémů spolehnout znovu (zazní klasiky od Queen, Frankie Goes To Hollywood, The Clash nebo Blondie), s aktuálními zástupci je to komplikovanější. Britskou hudbou o dvě dekády později rozhodně žádné podobné unifikované vlny necloumají - scéna je rozdrobená a každý si jede na vlastním písečku.

Úkol zachytit ducha doby tak jako se to filmu povedlo v polovině devadesátých let, je odsouzený k nezdaru už od počátku. To, co mají zajímaví muzikanti dnes společného, se totiž už neskrývá v nějakých přesně definovaných žánrových mantinelech - ty už pomalu mizí, ale spíše v nesmiřitelném postoji a tvrdohlavosti jít si za svým stůj co stůj. Něco takového se ale samozřejmě špatně prodává v médiích.

Dvacet let jsem se snažil

Polovina devadesátých let byla ve Velké Británii ve znamení dobové euforie - britské kapely znovu bodovaly v zámořských hitparádách, země uspořádala velkolepé fotbalové EURO a vláda nenáviděných konzervativců se blížila ke konci.

Vzbuzovalo to až přehnaně utopické naděje spojené s osobou Tonyho Blaira, který po převzetí moci v roce 1997 chtěl využít potenciálu "měkké" kulturní síly a změnit image z postkoloniálního konzervativismu v něco dynamičtějšího a dýchající mladistvou energií. Příběh partičky kamarádů posedlých heroinem se této vizi samozřejmě trochu vysmíval, zároveň ale nezakrytě těžil z nejsilnějších dobových trendů, které odrážely zmíněný optimismus. T2 Trainspotting je o dost temnější a bezútěšnější snímek - asi jako byl rok 2016 ve srovnání s rokem 1996 - a výběr mladých interpretů tomu vlastně odpovídá.

Skupina Fat White Family vzešla z jiholondýnských squatů, vzývá špinavý postpunk konce sedmé dekády a točí surové písně o bombardování Disneylandu. Jejich příspěvek na soundtrack Whitest Boy on the Beach je tísnivý krautrock ponořený v efektu ozvěny. Podobně nekompromisní přístup k rocku vyznávají Wolf Alice, jejichž temná epická skladba Silk zní v traileru. The Rubberbandits je pro změnu dvojice irských komiků, kteří v skladbě Dad’s Best Friend rapují o tom, jak cool býval váš táta, když byl ještě mladý. Je to tak trochu pocta dnešním čtyřicátníkům z Trainspottingu, kteří nějakým zázrakem přežili do dnešní doby.

Young Fathers - GET UP | Video: YouTube

Největší prostor na soundtracku ovšem dostala skotská trojice Young Fathers, která - stejně jako Renton a spol. z Welshových knih - pochází z Edinburghu. To ale rozhodně není jejich jediná kvalifikace, eklektický hip hop sycený gospelem i elektronickým popem skvěle sedí do rozjitřených časů nejistoty.

Je zároveň nervní a v něčem i uklidňující, jako kdyby si liboval v chaosu a vzkazoval, že asi bude lepší si na něj teď zvyknout. Starší skladby Young Father Get Up a Rain and Shine, které se nesou v duchu euforie, skvěle na soundtracku vyvažuje nová a poněkud klaustrofobická Only God Knows o temných stránkách našich životů, o nichž nikomu nevyprávíme. Gospelový sbor z Leithu nabízí v refrénu vysvobození z nejistoty, ale rozhřešení našich osudů vkládá do rukou někoho vyššího, než jsme my.

"Jejich písně jsou jako srdeční tep filmu," prohlašoval režisér Boyle v rozhovorech o Young Fathers a trojice, jež za své album Dead dostala před lety Mercury Prize a pravidelně koncertuje v Praze i Brně, by mohla díky T2 Trainspottingu znovu trochu povyrůst.

Superhvězdy typu Underworld z nich ale novinka určitě neudělá, pokračování kultovního snímku je zatěžkané pověstí prvního dílu i neradostným kontextem. Mladická energie dvacetiletých feťáků se prostě prodává lépe než chmury čtyřicátníků, kteří se potácí světem odnikud nikam.

Možná i proto je nejsilnější momentem soundtracku Spudův vzkaz jeho manželce (patrně před sebevraždou), který zní do ambientního bublání Underworld. "Dvacet let jsem se snažil, snažil, ale bylo to k ničemu," říká a trochu tak shrnuje životní lapálie hlavních hrdinů Trainspottingu.

Pokračování snímku Trainspotting je nostalgické vzpomínání na 90. léta. Film vzkazuje, že popkultura je už dvacet let "zaseknutá", tvrdí Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy