Houslař oživuje housle, které přežily hrůzy holokaustu. Nástroj z Lubů u Chebu zachránil 17 životů

ČTK hrz, ČTK
1. 8. 2016 21:05
Houslař Amnon Weinstein sbírá a renovuje housle, které zažily hrůzy holokaustu. Organizuje rovněž koncerty, kde přední virtuózové oživují svou hrou příběhy původních majitelů. V jeho sbírce se nacházejí také české housle z Lubů u Chebu. Ty dokázaly zachránit život sedmnácti Židům odsunutým do ghetta v Podněstří. Když nedávno zahrál na housle z osvětimského orchestru známý houslový virtuóz Guy Braunstein, publikum v Tel Avivu se neubránilo slzám.
Houslař Amnon Weinstein se specializuje na záchranu houslí, které prošly holocaustem.
Houslař Amnon Weinstein se specializuje na záchranu houslí, které prošly holocaustem. | Foto: violinsofhopecle.org/Debra Yasinow

Poškodil je sníh, skrývaly se ve sklepeních ghetta nebo několika tóny zachraňovaly život svého majitele: na sérii koncertů v Izraeli ožilo třicet houslí, které unikly holokaustu, napsala agentura AFP.

Houslovému virtuózovi Guy Braunsteinovi se chvěla ruka, když na pódiu koncertního sálu v Tel Avivu bral letos v červenci do ruky housle lesknoucí se novým lakem.

Nástroj, který držel v ruce, patřil houslistovi z osvětimského orchestru. Jeho majitel byl nucen hrát celé dny vězňům k pochodu na nucené práce.

Braunstein sice již žije řadu let v Berlíně, avšak narodil se a až do 21 let žil právě v Tel Avivu. O to silnější to pro něj byl zážitek.

Když hrál adagietto z 5. symfonie Gustava Mahlera, pohnuly osvětimské housle část posluchačů k slzám.

"Hrál jsem na tisících koncertů, ale nikdy jsem nepocítil takové emoce, jako když jsem uchopil do ruky tyto housle z Osvětimi. Jejich vůně byla jiná, zmocňovalo se mě dojetí, neboť znám jejich příběh," vysvětloval Guy Braunstein. Bývalý koncertní mistr Berlínských filharmoniků se již podruhé účastní koncertů nazvaných Housle naděje, které se konají v Izraeli.

"Tyto housle hrály před lidskými troskami. To, co viděly, by stačilo, aby člověk zešílel," říká houslař Amnon Weinstein, který se podílel na uspořádání podobných koncertů v Německu, ve Spojených státech a v Turecku.

Šestasedmdesátiletý Izraelec pocházející z rodiny litevských Židů, jenž unikl holokaustu, strávil více než 20 let ve své dílně, kde restauroval housle, jež často byly v politováníhodném stavu.

"Chci, aby tyto housle znovu hrály na koncertech, chci, aby vypovídaly o tom, co zažily," říká Weinstein. "Z těchto houslí totiž vychází velmi zvláštní zvuk, pláč, smích i modlitby," prohlašuje.

Jeho sbírka dnes čítá 60 houslí a violoncell. Každý nástroj je pamětníkem často tragického příběhu Žida v Evropě v době holokaustu. Většina byla vyrobena v dílnách v Německu a v Československu, nesou na sobě Davidovu hvězdu a jméno napsané uvnitř.

Amnon Weinstein tráví celé hodiny u počítače a pátrá na internetu. Má okruh příznivců, kteří se na něho obracejí, když se jim dostanou pod ruku housle s příběhem, který by ho mohl zajímat.

Takto nedávno získal housle, které po sobě zanechal muž deportovaný do internačního tábora ve městě Drancy u Paříže. Z okénka vlaku podával jeho majitel nástroj francouzskému agentovi se slovy: "Tam, kam jedu, mi budou k ničemu".

"Za holokaustu se člověk chápal houslí a bez ohledu na zimu, hlad nebo vši hrál... A ti, kdo mu naslouchali, se vznášeli jako na jednom Chagallově obraze," říká houslař. Spoléhá na svého syna Avšaloma, který je již třetí generací houslařů, že bude pokračovat v jeho činnosti a zachová tak památku i hudbu těch, kdo zahynuli v koncentračních táborech.

Jedny housle z Weinsteinovy sbírky pocházejí z proslulého českého houslařského města - Lubů u Chebu (německy Schönbach). Také jejich osud je velmi pohnutý. Dostal je od jednoho ukrajinského farmáře Feivel Wininger, když byl spolu s dalšími rumunskými Židy odsunut do ghetta v Podněstří.

"Ty housle byly zcela obyčejné, ale tatínek na ně uměl vyloudit kouzelné tóny. Díky příjmům ze hry na tento hudební nástroj z Chebska zachránil život sobě a dalším šestnácti lidem, ať již členům rodiny či přátelům," citují stránky projektu Housle naděje jeho dceru Helen.

Amnon Weinstein vlastní také housle člena orchestru v koncentračním táboře Osvětim. Ten s nimi hrával každé ráno a každý večer před nechvalně známým nápisem "Arbeit Macht Frei".

"Tyhle housle získala naše rodina v roce 1946. Mého otce Abrahama oslovil uboze vypadající muž a řekl mu, že díky nim přežil coby člen orchestru koncentrační tábor Osvětim. Chtěl housle prodat, protože nutně potřeboval peníze," vzpomíná Shmuel Davidovitz.

Housle byly spolu s klarinetem oblíbeným nástrojem židovských komunit ve střední a východní Evropě, kde vzkvétala až do druhé světové války tradice lidové židovské hudby nazývané klezmer. Jeruzalémský památník obětí holokaustu Jad vašem má 15 houslí z této doby.

Dokument o záchraně českých židovských dánskými matkami. Autorka Judita Matyášová objevila zapomenutou kapitolu českých dějin. | Video: Jan Macola, Mimesis Film
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy