Svůj nejslavnější hit neukradli. Led Zeppelin vyhráli spor o Stairway to Heaven

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
6. 10. 2020 11:02
Britská rocková kapela Led Zeppelin vyhrála soudní spor kvůli údajnému plagiátorství jedné ze svých nejslavnějších písní Stairway to Heaven.
Robert Plant a Jimmy Page z Led Zeppelin roku 1975 na turné po USA.
Robert Plant a Jimmy Page z Led Zeppelin roku 1975 na turné po USA. | Foto: Shutterstock

Nejvyšší soud USA se v pondělí odmítl věcí zabývat, což znamená, že platí rozhodnutí odvolacího soudu z letošního března ve prospěch slavné skupiny.

Jak připomíná agentura Reuters, Led Zeppelin čelili obvinění, že ukradli úvodní kytarový motiv svého velkého hitu Stairway to Heaven z roku 1971, a to z instrumentální skladby Taurus od skupiny Spirit.

Zpěvák Led Zeppelin Robert Plant a kytarista Jimmy Page se soudili pět let, a to i přesto, že autor songu Taurus Randy Wolfe, známý pod uměleckým jménem Randy California, v roce 1997 utonul a při za něj vedl zmocněnec.

Šlo o jeden z nejsledovanějších sporů o autorská práva v hudebním průmyslu. Pokud by prohráli, Page s Plantem by bývali museli zaplatit až miliony dolarů jako odškodné. Podle dostupných údajů Stairway to Heaven vydělala v přepočtu přes 12 miliard korun. Jen za pět let, kdy probíhal soudní spor, streamy a prodeje Stairway to Heaven přinesly dalších 78,2 milionu korun, doplňuje BBC.

Oba hudebníci tvrdili, že své mistrovské dílo složili v odlehlé chatě ve Walesu.

Page roku 2016 řekl, že v 60. letech slyšel v rádiu několik skladeb od Spiritu, ale Taurus mezi nimi nebyl. Desku, na níž píseň je, sice má doma, je to ale jedno z více než 9000 alb ve sbírce a neví, kdy jej pořídil. Řekl také, že si nevybavuje společné turné se Spiritem a že kapelu nikdy neslyšel hrát naživo.

Poprvé tak skladbu Taurus slyšel až nedávno, kdy ho několik lidí upozornilo na její podobnost s patrně největším hitem Led Zeppelin Stairway to Heaven. "Bylo to pro mě něco naprosto neznámého," řekl Page o skladbě od Spiritu.

Skladbu Stairway To Heaven vydali Led Zeppelin roku 1971. | Video: Atlantic Records

Se zpěvákem Plantem argumentovali, že sled akordů použitý v předehře ke Stairway to Heaven je obvyklý a nemůže se na něj vztahovat právní ochrana.

Porota tehdy dospěla k závěru, že sporná pasáž ve své podstatě není shodná se skladbou Taurus.

Druhá strana naopak tvrdila, že Led Zeppelin melodii převzali poté, co vystoupili ve stejný večer jako kapela Spirit jednoho dne roku 1970 v klubu v anglickém Birminghamu. Stairway to Heaven byla vydána o rok později.

Původní baskytarista skupiny Spirit Mark Andes tvrdil, že se před koncertem potkal s Robertem Plantem a po vystoupení s ním hrál kulečník. Plant si na to u soudu nevzpomněl, což vysvětloval i tím, že cestou domů v autě boural. S manželkou si oba poranili hlavy poté, co jimi narazili do čelního skla Plantova vozu.

Skladba Spirit od skupiny Taurus z roku 1968. | Video: Epic Records

Francis Malofiy, jenž zastupoval žalující stranu, v pondělí prohlásil, že Led Zeppelin "vyhráli díky technikalitě" a že několikaletý soudní spor splnil účinek.

"Dnes už svět ví, že Randy California složil úvod ke Stairway to Heaven, že Led Zeppelin jsou největší umělečtí zloději všech dob a že soudy jsou stejně nedokonalé jako rockové hvězdy," nechal se slyšet Malofiy.

Agentura AP v březnu napsala, že z rozhodnutí odvolacího soudu by se mohl stát precedens pro celou řadu sporů o autorství písní. Těmi posledními bylo rozhodnutí poroty, že americký zpěvák Robin Thicke okopíroval části skladby Marvina Gaye Got To Give It Up, nebo loňský verdikt, podle nějž zpěvačka Katy Perry ukradla ve svém hitu Dark Horse část křesťanské rapové písně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy