Začal festival Hip Hop Kemp. Kvůli policii čeká propad návštěvnosti

Policisté v okolí Hip Hop Kempu kontrolují vozidla i lidi.
Policisté v okolí Hip Hop Kempu kontrolují vozidla i lidi.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
15. 8. 2019 18:08
Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník dnes odpoledne začal na letišti v Hradci Králové, očekává propad návštěvnosti z loňských 16 tisíc na zhruba 11 tisíc.

Podle pořadatele akce Radka Maliníka účast klesá kvůli rozsáhlým kontrolám zaměřeným na hledání drog, které před třemi lety zavedla policie. Maliník si myslí, že opatření jsou neadekvátní a odrazují fanoušky hiphopu od návštěvy festivalu.

Policie odmítá, že by postupovala nepřiměřeně, a přispěla tak k poklesu návštěvnosti.

Ještě v roce 2015 festival přivítal 25 tisíc lidí. Od té doby jich podle Maliníka jezdí čím dál méně. "Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie. Lidé k nám přestávají jezdit. Je pro ně ponižující, když je policie několikrát po cestě zkontroluje. I ti, co mají malé množství (drog), končí s želízky na rukou a jedou na služebnu," popisuje organizátor Hip Hop Kempu.

Krajská policie podle mluvčí Ivany Ježkové usiluje o to, aby se návštěvníci cítili bezpečně a byl dodržován zákon. "Bohužel pořadatelé v minulosti dopustili, že se festival stal svátkem drog, které se na něm pod jakoby legalitou užívaly," tvrdí.

Vloni proto policie na příjezdových cestách zavedla takzvané filtry, kde ke kontrole tipuje auta a lidi, kteří by u sebe mohli mít drogy. "Policie je zde od toho, aby hlídala dodržování zákonů. Nemůžeme drogový problém přehlížet a dělat, že neexistuje," vysvětluje mluvčí.

Radek Maliník připouští, že před třemi lety se situace s drogami na festivalu "utrhla" ze řetězu, když dealeři nabízeli drogy i ve stanovém městečku. "Proti tomu jsme zakročili. Proti drogám bojujeme, máme na to vlastní bezpečnostní jednotku. Festival, který jsme stavěli 20 let, ale policie zabíjí," míní Maliník.

Policejní kontroly označuje za nedůstojné a za "divadýlko pro veřejnost". Podle něj by se ozbrojené bezpečnostní sbory měly zaměřit hlavně na dealery.

Kontrola návštěvníků Hip Hop Kempu.
Kontrola návštěvníků Hip Hop Kempu. | Foto: ČTK

Posílené policejní hlídky do středeční půlnoci v okolí festivalového parku zajistily 63 lidí kvůli drogovým deliktům. Za tu dobu zkontrolovaly 942 lidí a 352 vozidel, do akce nasadily i psy vycvičené k hledání drog.

"Opatření je nastaveno tak, abychom v co největší míře eliminovali donášení a dovážení drog do festivalparku, což se nám daří," vysvětluje policejní mluvčí Ježková.

Podle ní zjištěných drogových deliktů stále přibývá, s dneškem jejich celkový počet dosáhne stovky.

Ve čtvrtek odpoledne do festivalového areálu podle Radka Maliníka dorazilo asi 5000 lidí, tak to podle něj zůstane i další dny.

Hip Hop Kemp byl dosud pokládán za největší podobně zaměřený festival ve střední a východní Evropě. Letos na pěti scénách do nedělního rána vystoupí 300 interpretů, loni jich bylo kolem 500. Značná část návštěvníků do Hradce Králové přijíždí ze zahraničí, zejména z Polska.

Dnes večer program na hlavním pódiu vyvrcholí vystoupením amerického rapera Freddieho Gibbse a francouzské party Hocus Pocus. V dalších dnech se představí američtí rapeři Tech N9ne, Masego, dvojice Earthgang či Token, označovaný za nového Eminema.

V pátek na pódium přijde slovenský Kontrafakt, který zatím nevynechal žádný z 18 ročníků festivalu.

Ten první se konal roku 2002 v Pardubicích, po dvou letech organizátoři kvůli potížím s hlukem akci přesunuli na Stříbrný rybník do Hradce Králové. Pro velký zájem návštěvníků však areál nestačil. Pořadatelé tak festival nakonec umístili na královéhradecké letiště.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy