Herce Jiřího Suchého z představení v Semaforu odvezla záchranná služba, už je doma

Kultura Kultura
Aktualizováno 10. 10. 2021 22:00
Přímo z představení v pražském Divadle Semafor odvezla záchranná služba herce Jiřího Suchého. V neděli večer to napsal server iDnes.cz, informaci potvrdila mluvčí služby. Devadesátiletý herec a textař už se z Ústřední vojenské nemocnice vrátil domů.
Začátkem září Jiří Suchý zpíval na akci Prague Sounds (na snímku), kterou na hladině Vltavy uspořádal festival Struny podzimu.
Začátkem září Jiří Suchý zpíval na akci Prague Sounds (na snímku), kterou na hladině Vltavy uspořádal festival Struny podzimu. | Foto: Jakub Plíhal

Podle serveru se Suchému v průběhu odpoledne nazvaného Pochodem vchod aneb Zastavit stát, kde promítal nový film a zpíval písně na téma vojna, udělalo nevolno. „Mohu potvrdit, že jsme zasahovali na Dejvické ulici. Devadesátiletého muže jsme odvezli do Ústřední vojenské nemocnice, byl při vědomí,“ potvrdila webu mluvčí záchranky Jana Poštová.

Web Irozhlas.cz před nedělní 22. hodinou s odvoláním na svůj zdroj napsal, že Suchý byl odvezen na vyšetření kvůli slabosti po střevní chřipce, už se ale vrátil. Že je v pořádku doma, serveru potvrdila produkční divadla Semafor Lenka Řiháčková.

Textař, skladatel, literát, herec a principál Semaforu oslavil 90. narozeniny předminulý týden. Při té příležitosti v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil právě o chystaném snímku. "V době koronaviru jsem natočil celovečerní film, dokument, který jsme točili ve dvou. Dva lidi v jednom bytě: já a moje asistentka Ajrín, Irena Zlámalová, která je jedinečná fotografka, ale kameru měla prvně v ruce. Ve druhém bytě, v Kobylisích, úplně někde jinde, tam to jeden hoch stříhal," řekl Suchý.

"Je to o vojně, o armádě, jmenuje se to Pochodem vchod aneb Zastavit stát. Zanedlouho to bude mít premiéru v Semaforu. To jsem točil během koronaviru, kdy jsme nehráli, abych nezahálel," dodal.

Začátkem září Suchý zpíval na akci Prague Sounds, kterou na hladině Vltavy uspořádal festival Struny podzimu. "Před výkonem Suchého lze jen smeknout. Z každého jeho pohybu, z každého jeho gesta bylo cítit, že pro koncertní nebo divadelní pódium žije a dýchá," napsal kritik Josef Vlček. 31. října opět na Strunách podzimu čeká Suchého recitál v Rudolfinu.

Vydavatelství Supraphon nedávno začalo prodávat box s patnácti disky nazvaný Ďáblova dobře placená procházka z Vinohrad. Obsahuje kompletní záznamy devíti her Suchého a jeho někdejšího kolegy Jiřího Šlitra z let 1959 až 1964 jako Dobře placená procházka, Ďábel z Vinohrad, Poslední štace nebo Jonáš a dr. Matrace.

Suchého obrazy, plakáty z her i dosud nezveřejněné fotografie tvoří výstavu, která se do 24. října koná v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Pražané mohou do 16. října spatřit Suchého litografie v Galerii Smečky.

Za minulého režimu jsem proklouzával mezi prsty, antichartu jsem nepodepsal, zanevřeli na mě, nesměl jsem nic. Ale bilancovat budu až ve stáří | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 46 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy