Grammy byly retro. Stejně jako vítězka Amy Winehouse

tur
11. 2. 2008 8:46
Jubilejní 50. ročník smíchal staré s mladým
Amy Winehouse v londýnském studiu
Amy Winehouse v londýnském studiu | Foto: Reuters

Los Angeles - Do Los Angeles vůbec nepřijela, přesto se stala nejvýraznější postavou 50. ročníku Grammy. Amy Winehouse si z šesti nominací odnesla pět cen: nahrávka roku, objev roku, skladba roku, nejlepší ženský pěvecký výkon a nejlepší popové album.

Pouze v kategorii hlavní - album roku - ji předběhl Herbie Hancock s deskou River, jež je poctou zpěvačce Joni Mitchell. Bylo to tak teprve podruhé, co v nadžánrové kategorii zvítězila jazzová deska.  "Akademie ocenila obry, na jejichž ramenou stojím, jako je Miles Davis a John Coltrane," řekl.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také: Irglová se zlatých gramofónků nedočkala
Čtěte také:
Kdo vyhrál Grammy. Seznam nominací i vítězů

Kvůli zamítnutému vízu do USA odzpívala Amy Winehouse skladby Rehab a You Know I'm No Good prostřednictvím živého vstupu z londýnského studia. Zpěvačka, která touto dobou podstupuje odvykání, je podala solidně až uštěpačně, byť bylo znát, že je v tenzi a pomáhá si přehráváním.

Ani druhý favorit Kanye West nezklamal, zvítězil ve čtyřech kategoriích. Má nejlepší rapové album (Graduation) a nejlepší rapový výkon (Stronger). Obstojně si podle očekávání vedli Foo Fighters - nejlepší hardrockový výkon, nejlepší rockové album.

Zatímco Amy Winehouse jednu z cen věnovala "mámě, tátovi, mému zavřenému Blakeovi a hlavně Londýnu", hodný syn West ji posla nedávno zemřelé matce a okřiknul kvůli tomu orcherstr.

Rockové album mají White Stripes a jedno vítěztsví už každopádně jisté prezidentský kandidát za demokraty Barack Obama. V kategorii mluvené slovo porazil Billa Clintona, Jimmyho Cartera i Alana Aldu.

Přenos z losangeleského Staples Center začal signifikantně - virtuálním duetem Alicie Keys s promítaným Frankem Sinatrou. To nastavilo způsob, kterým přenos uchopil padesátiletou tradici udělování nejsledovanějších hudebních cen.

Černobílý jazzový i gospelový archiv se prolnul se současností tak, aby hranice byla co nejvíc zamlžená a neidentifikovatelná. Průřezem se zmínkami Lee Hazlewooda i Luciana Pavarottiho.

Průnik historického odkazu populární hudby - který ma za mořem svůj smysl - se shodou okolností přesně strefuje i do trendu okatého recyklování retro motivů. Což mainstream plně docenil, když dal právě Amy Winehouse pět cen.  

Foo Fighters hrají svou píseň The Pretender.
Foo Fighters hrají svou píseň The Pretender. | Foto: Reuters

A tak ceremoniál nabídl vystoupení Rihanny, která nechala na svůj megahit Umbrella (nejlepší rapová spolupráce) napršet swingovou instrumentaci; v podobném duchu se zachovala i Beyoncé. Tu navíc doplnila Tina Turner. Staříčci se za ruku drželi s juniory.

Zvuk roku 1997 přitáhl Kanye West, když s ním skladbu Stronger zahráli fosforeskující kmotři nového elektra Daft Punk. Foo Fighters si zase splnili sen každé do sebe zahleděné rockové kapely, když se nechali se v singlu Pretender jistit symfonickým orchestrem.

Na odkaz Beatles se vzpomínalo ve dvojím mazlavém provedení. Nejprve v pohybovce od Cirque du Soleil, jejichž představení Love uzmulo cenu Glenu Hansardovi a Markétě Irglové v kategorii soundtrack.

Poté s řádným americkým patosem došlo na interpretaci Let It Be tak, jak zazněla v hudebním filmu Across The Universe postaveném na písních liverpoolské čtyřky .

Samozřejmě, že v úhrnu se jedná o matějskou, která neoslavuje hudbu, ale určitou funkční podobu průmyslu. Ceny dostávají ti, kdo je už dostali loni nebo kdysi...

Ovšem dramaturgii jubilejního ceremoniálu se při tom pohledu do zpětného zrcátka podařilo nevybourat cestou vpřed; - i když ne, že by se nic neodřelo, to zase jo.

Na country i rock'n'rollu se dalo ušetřit. Ale i tak vzpomínání neupadlo v pláč nad ztracenými zlatými časy a uchovalo si charakteristicky americký přemrštěný náboj sebevědomé rekapitulace.

Což po víkendu, který přinesl takové hity jako volba prezidenta nebo galavečer Deska roku, působilo jako pytlík s ledem přitlačený na bouli.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy