Grammy bude mít od příštího roku o 31 kategorií míň

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 4. 2011 16:39
Od nového ročníku bude nejvíc zkrácen žánr R
Vítězové letošních Grammy Arcade Fire
Vítězové letošních Grammy Arcade Fire | Foto: Reuters

Los Angeles - Organizátoři amerických hudebních cen Grammy se rozhodli od příštího ročníku snížit počet kategorií z nynějších 109 na 78. Některé budou sloučeny, jiné zrušeny.

Beze změny zůstane ocenění pro album a píseň roku a také nejlepšího umělce. Sloučeny budou ale například ceny za zpěv, které jsou nyní udělovány zvlášť v mužské a ženské kategorii. Nově bude cena udělována za sólový pěvecký výkon.

Podobně nová cena pro nejlepší výkon v rocku nahradí nynější odděleně udělované ceny sólovým rockerům a rockovým skupinám. Spojeno bude rovněž ocenění pro kategorie metal a hard rock.

V žánru popu, rocku a country se už nebudou dávat ceny za instrumentální výkon. V kategorii afroamerické hudby R&B se upustí od vyhodnocování nejlepšího současného alba a toto ocenění se přesune k ceně za nejúspěšnější R&B album.

Právě žánr R&B bude od nadcházejícího ročníku Grammy nejvíc zkrácen,  z původních osmi na čtyři ceny. Nové uspořádání se příliš nedotkne rapu, který měl dosud pět kategorií a nově bude mít čtyři.

Hodně nevole asi vzbudí podle agentur sloučení cen lokálních hudebních žánrů cajun, zaydeco nebo havajské hudby do jediné ceny pro regionální žánr. Dále budou daný rok vyřazeny ty kategorie, které neobešle aspoň 25 konkurentů. Bude-li situace stejná po tři roky, bude kategorie zrušena natrvalo.

Grammy se většinou udělují v únoru; termín příštího ročníku zatím nebyl stanoven. Letos získali cenu za nejlepší album kanadští alternativní rockeři The Arcade Fire a nejvíc cen si odnesla country kapela Lady Antebellum.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 56 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy