Grammy bude mít od příštího roku o 31 kategorií míň

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 4. 2011 16:39
Od nového ročníku bude nejvíc zkrácen žánr R
Vítězové letošních Grammy Arcade Fire
Vítězové letošních Grammy Arcade Fire | Foto: Reuters

Los Angeles - Organizátoři amerických hudebních cen Grammy se rozhodli od příštího ročníku snížit počet kategorií z nynějších 109 na 78. Některé budou sloučeny, jiné zrušeny.

Beze změny zůstane ocenění pro album a píseň roku a také nejlepšího umělce. Sloučeny budou ale například ceny za zpěv, které jsou nyní udělovány zvlášť v mužské a ženské kategorii. Nově bude cena udělována za sólový pěvecký výkon.

Podobně nová cena pro nejlepší výkon v rocku nahradí nynější odděleně udělované ceny sólovým rockerům a rockovým skupinám. Spojeno bude rovněž ocenění pro kategorie metal a hard rock.

V žánru popu, rocku a country se už nebudou dávat ceny za instrumentální výkon. V kategorii afroamerické hudby R&B se upustí od vyhodnocování nejlepšího současného alba a toto ocenění se přesune k ceně za nejúspěšnější R&B album.

Právě žánr R&B bude od nadcházejícího ročníku Grammy nejvíc zkrácen,  z původních osmi na čtyři ceny. Nové uspořádání se příliš nedotkne rapu, který měl dosud pět kategorií a nově bude mít čtyři.

Hodně nevole asi vzbudí podle agentur sloučení cen lokálních hudebních žánrů cajun, zaydeco nebo havajské hudby do jediné ceny pro regionální žánr. Dále budou daný rok vyřazeny ty kategorie, které neobešle aspoň 25 konkurentů. Bude-li situace stejná po tři roky, bude kategorie zrušena natrvalo.

Grammy se většinou udělují v únoru; termín příštího ročníku zatím nebyl stanoven. Letos získali cenu za nejlepší album kanadští alternativní rockeři The Arcade Fire a nejvíc cen si odnesla country kapela Lady Antebellum.

 

Právě se děje

Další zprávy