GLOSA Na trenčínskou Pohodu jedině v tretrách

Andrea Šafářová
10. 7. 2014 19:39
Slovenský festival Bažant Pohoda si vybírá kapely, které jsou na hudební scéně in a hodně se o nich mluví. jak ale všechny stihnout?
Kraftwerk.
Kraftwerk. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - Kdo je aktuálně na hudební scéně in a o kom se mluví? Nestíháte sledovat? Pak si rozevřete program letošního ročníku slovenského festivalu Bažant Pohoda.

Jeho dramaturgie každoročně zrcadlí, co se v uplynulém tuctu měsíců událo v muzice všech světových zákoutí. Se jmény jako Mogwai, Disclosure, Tame Impala, Azealia Banks nebo Kraftwerk potvrdil i letos, že mu pozice v první desítce nejlepších středně velkých evropských festivalů náleží právem. Pokud se jeho osmnáctý ročník chystáte ve dnech desátého až dvanáctého července navštívit, měli bychom pro vás v předstihu malou radu: nabruste hřeby a vyrazte v tretrách.

Ze současného line-upu trenčínského festivalu se člověk téměř kochá. Při čtení po řádcích s interprety chvíli co chvíli naráží na majitele loňské či letošní nové desky, nečekaná hudební zjevení s „gangem“ slintajících hudebních publicistů v zádech nebo zkrátka jména, jejichž vyslovení bezostyšně mlaskne.

Suede (1996).
Suede (1996). | Foto: Aktuálně.cz

Ulovit zároveň britpopové pionýry Suede, slavící čtvrt století na scéně „živákem“ i v předstihu loňskou dobře přijatou studiovou šestkou Bloodsports, debutující housový projekt adolescentních bratrů Disclosure již s nominací na Mercury Prize v kapse nebo Kraftwerk, motor elektronické scény starý čtyřiačtyřicet let a mraky dalších dokazuje, že dramaturgové Pohody jsou plně při smyslech.

I když poslední jméno může u leckoho pozvednout obočí nebo rozkmitat bránici. Němečtí pardálové se zasekli v „sedmdesátkách“ a nohy z tehdejší mazlavého bahna horko těžko vytáhli pouze třikrát – dvakrát v osmdesátých letech s deskami Computer World a Electric Café, přejmenovanou v roce 2009 na Techno Pop, a jen jednou v novém miléniu s albem Tour de France Soundtracks (2003). Jako by je už éra nových médií a technologií „prudila“ – do hudebního sci-fi dnes „fušuje“ každý, je tu příliš velká konkurence a na zadek už nikoho neposadí tak jako před čtyřiceti lety.

POHODA. Trenčín, Slovensko. 10. - 12. července. 30 tisíc lidí.
Kraftwerk, Mogwai, Goldfrapp, Travis, Azealia Banks, Tricky, Suede, Kelis, Mr. Scruff, Modeselektor, Moderat, Disclosure, Tame Impala, Mount Kimbie, Band of Skulls, Afghan Whigs, tUnE-yArDs, Seasick Steve, Juana Molina, Chinawoman, The Selecter, When Saints Go Machine, Gilles Peterson, Theo Parrish, Ukrajinská národní filharmonie, Banjo Band Ivana Mládka...
www.pohodafestival.sk
POHODA. Trenčín, Slovensko. 10. - 12. července. 30 tisíc lidí. Kraftwerk, Mogwai, Goldfrapp, Travis, Azealia Banks, Tricky, Suede, Kelis, Mr. Scruff, Modeselektor, Moderat, Disclosure, Tame Impala, Mount Kimbie, Band of Skulls, Afghan Whigs, tUnE-yArDs, Seasick Steve, Juana Molina, Chinawoman, The Selecter, When Saints Go Machine, Gilles Peterson, Theo Parrish, Ukrajinská národní filharmonie, Banjo Band Ivana Mládka... www.pohodafestival.sk | Video: pohoda

Zvukově Kraftwerk předběhli dobu, současnou se už ani nesnaží dohnat. I přesto jejich set s největší pravděpodobností zabaví. I když na krátkou dobu – monotónní, mnohdy až desetiminutové elektronické obrazce stráví jen posluchači se silným žaludkem, primitivní galaktické projekce „pilotované“ čtyřmi statickými seniory v robotických mundúrech však mohou obstarat na nějaký čas legraci. A na přání zakladatele festivalu Michala Kaščáka odzpívají svojí show v němčině. Mimochodem – na hlavní stagei si „postojí“ dvě hodiny. Fíha.

Na ortodoxní příznivce Kraftwerk čeká ničím nerušený zážitek. To se ovšem nedá říct o řadě další atraktivních umělců Pohody. Naverbovat do řad jednoho line-upu nejžhavější jména z celosvětové hudební scény je jedna věc, naaranžovat je do harmonogramu s ohledem na jejich časové možnosti, věhlas a potenciální koncertní překryvy headlinerů je věc druhá. Letošní „tetris“ organizátoři prohráli.

Tame Impala
Tame Impala | Foto: Aktuálně.cz

Případ číslo jedna: čtvrtek, dvacátá druhá hodina. Zatímco na Orange stagei vypukne povstání zvukových efektů Tame Impala, držitelů nominace na cenu Grammy, nepojízdnou autobusovou scénu rozhoupají nuraveoví Broke. Australští rockeři jsou miláčky britského magazínu NME, díky předloňské desce Lonerism shrábli snad všechny ceny, co mohli (ARIA, Rolling Stone, WAMI či APRA, nepočítaje přední umístění ve výročních anketách o nejlepší alba) a restaurací psychedelického kytarového zvuku přinesli čerstvý vzduch do stagnující nezávislé rockové scény. Broke zase slibují smrtící party čpící burácejícími beaty. Babo, raď.

Páteční „průšvih“ mají zase bez vlastního přičinění na bedrech Azealia Banks, rapperka snad z divokých vajec vyklubaná, a představitelé legendárního berlínského elektronického undergroundu Moderat. Rozhodování vám v tomto případě usnadníme – nevybalujte po Pohodě krosnu a vydejte se směr německý festival Melt! Nádavkem se vám do zorného pole dostanou i mimořádně lákavé perly v čele s Portishead, Johnem Grantem, Bombay Bicycle Club nebo Haim.

Poslechněte si Disclosure: Grab Her.
Poslechněte si Disclosure: Grab Her. | Video: disclosure

Goldfrapp versus Disclosure? Sobotní „battle“ předznamenává tahanici o milovníky tance. Ač se londýnská dvojice složená z Alison Goldfrapp a Willa Gregoryho v současnosti již tolik „nerochní“ v elektronických vodách jako před čtyřmi lety, v době zrození synthpopového retra Head First, repertoár tohoto projektu se pevně opírá o hity. Rozhodování se v tomto případě jeví jako jednodušší oproti předchozím případům. Hitmakerovský talent benjamínků Disclosure vyrazil hudebním publicistům dech již svým debutem Settle z loňského roku. Vězte, že z jejich „hypertenzního“ housu vám bude vystřelovat srdce až do krku.

To ale samozřejmě není zdaleka všechno, co by návštěvník Pohody neměl zmeškat. Rockové hvězdy „devadesátek“ Travis, The Afghan Whigs nebo Mogwai čeká zkouška, zda jejich loňská, nebo letošní nová alba obstojí, mladší generaci angloamerické scény zase právem zastoupí ambientní minimalisté Mount Kimbie, noisepopaři Sleigh Bells či „elektronikáři z Glastonbury“ The Correspondents. I něco z hip-hopu a jeho odnoží se pro fajnšmekry tohoto žánru na festivalu najde – rozhodně počítejte s Trickym z Massive Attack i rebelkou Kelis.

A pokud narazíte na Japonky, dejte si pozor. Jejich identitou budou s největší pravděpodobností Tricot, math rock z Kjóto. Umí sakra dobře počítat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy