GLOSA Na trenčínskou Pohodu jedině v tretrách

Andrea Šafářová
10. 7. 2014 19:39
Slovenský festival Bažant Pohoda si vybírá kapely, které jsou na hudební scéně in a hodně se o nich mluví. jak ale všechny stihnout?
Kraftwerk.
Kraftwerk. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - Kdo je aktuálně na hudební scéně in a o kom se mluví? Nestíháte sledovat? Pak si rozevřete program letošního ročníku slovenského festivalu Bažant Pohoda.

Jeho dramaturgie každoročně zrcadlí, co se v uplynulém tuctu měsíců událo v muzice všech světových zákoutí. Se jmény jako Mogwai, Disclosure, Tame Impala, Azealia Banks nebo Kraftwerk potvrdil i letos, že mu pozice v první desítce nejlepších středně velkých evropských festivalů náleží právem. Pokud se jeho osmnáctý ročník chystáte ve dnech desátého až dvanáctého července navštívit, měli bychom pro vás v předstihu malou radu: nabruste hřeby a vyrazte v tretrách.

Ze současného line-upu trenčínského festivalu se člověk téměř kochá. Při čtení po řádcích s interprety chvíli co chvíli naráží na majitele loňské či letošní nové desky, nečekaná hudební zjevení s „gangem“ slintajících hudebních publicistů v zádech nebo zkrátka jména, jejichž vyslovení bezostyšně mlaskne.

Suede (1996).
Suede (1996). | Foto: Aktuálně.cz

Ulovit zároveň britpopové pionýry Suede, slavící čtvrt století na scéně „živákem“ i v předstihu loňskou dobře přijatou studiovou šestkou Bloodsports, debutující housový projekt adolescentních bratrů Disclosure již s nominací na Mercury Prize v kapse nebo Kraftwerk, motor elektronické scény starý čtyřiačtyřicet let a mraky dalších dokazuje, že dramaturgové Pohody jsou plně při smyslech.

I když poslední jméno může u leckoho pozvednout obočí nebo rozkmitat bránici. Němečtí pardálové se zasekli v „sedmdesátkách“ a nohy z tehdejší mazlavého bahna horko těžko vytáhli pouze třikrát – dvakrát v osmdesátých letech s deskami Computer World a Electric Café, přejmenovanou v roce 2009 na Techno Pop, a jen jednou v novém miléniu s albem Tour de France Soundtracks (2003). Jako by je už éra nových médií a technologií „prudila“ – do hudebního sci-fi dnes „fušuje“ každý, je tu příliš velká konkurence a na zadek už nikoho neposadí tak jako před čtyřiceti lety.

POHODA. Trenčín, Slovensko. 10. - 12. července. 30 tisíc lidí.
Kraftwerk, Mogwai, Goldfrapp, Travis, Azealia Banks, Tricky, Suede, Kelis, Mr. Scruff, Modeselektor, Moderat, Disclosure, Tame Impala, Mount Kimbie, Band of Skulls, Afghan Whigs, tUnE-yArDs, Seasick Steve, Juana Molina, Chinawoman, The Selecter, When Saints Go Machine, Gilles Peterson, Theo Parrish, Ukrajinská národní filharmonie, Banjo Band Ivana Mládka...
www.pohodafestival.sk
POHODA. Trenčín, Slovensko. 10. - 12. července. 30 tisíc lidí. Kraftwerk, Mogwai, Goldfrapp, Travis, Azealia Banks, Tricky, Suede, Kelis, Mr. Scruff, Modeselektor, Moderat, Disclosure, Tame Impala, Mount Kimbie, Band of Skulls, Afghan Whigs, tUnE-yArDs, Seasick Steve, Juana Molina, Chinawoman, The Selecter, When Saints Go Machine, Gilles Peterson, Theo Parrish, Ukrajinská národní filharmonie, Banjo Band Ivana Mládka... www.pohodafestival.sk | Video: pohoda

Zvukově Kraftwerk předběhli dobu, současnou se už ani nesnaží dohnat. I přesto jejich set s největší pravděpodobností zabaví. I když na krátkou dobu – monotónní, mnohdy až desetiminutové elektronické obrazce stráví jen posluchači se silným žaludkem, primitivní galaktické projekce „pilotované“ čtyřmi statickými seniory v robotických mundúrech však mohou obstarat na nějaký čas legraci. A na přání zakladatele festivalu Michala Kaščáka odzpívají svojí show v němčině. Mimochodem – na hlavní stagei si „postojí“ dvě hodiny. Fíha.

Na ortodoxní příznivce Kraftwerk čeká ničím nerušený zážitek. To se ovšem nedá říct o řadě další atraktivních umělců Pohody. Naverbovat do řad jednoho line-upu nejžhavější jména z celosvětové hudební scény je jedna věc, naaranžovat je do harmonogramu s ohledem na jejich časové možnosti, věhlas a potenciální koncertní překryvy headlinerů je věc druhá. Letošní „tetris“ organizátoři prohráli.

Tame Impala
Tame Impala | Foto: Aktuálně.cz

Případ číslo jedna: čtvrtek, dvacátá druhá hodina. Zatímco na Orange stagei vypukne povstání zvukových efektů Tame Impala, držitelů nominace na cenu Grammy, nepojízdnou autobusovou scénu rozhoupají nuraveoví Broke. Australští rockeři jsou miláčky britského magazínu NME, díky předloňské desce Lonerism shrábli snad všechny ceny, co mohli (ARIA, Rolling Stone, WAMI či APRA, nepočítaje přední umístění ve výročních anketách o nejlepší alba) a restaurací psychedelického kytarového zvuku přinesli čerstvý vzduch do stagnující nezávislé rockové scény. Broke zase slibují smrtící party čpící burácejícími beaty. Babo, raď.

Páteční „průšvih“ mají zase bez vlastního přičinění na bedrech Azealia Banks, rapperka snad z divokých vajec vyklubaná, a představitelé legendárního berlínského elektronického undergroundu Moderat. Rozhodování vám v tomto případě usnadníme – nevybalujte po Pohodě krosnu a vydejte se směr německý festival Melt! Nádavkem se vám do zorného pole dostanou i mimořádně lákavé perly v čele s Portishead, Johnem Grantem, Bombay Bicycle Club nebo Haim.

Poslechněte si Disclosure: Grab Her.
Poslechněte si Disclosure: Grab Her. | Video: disclosure

Goldfrapp versus Disclosure? Sobotní „battle“ předznamenává tahanici o milovníky tance. Ač se londýnská dvojice složená z Alison Goldfrapp a Willa Gregoryho v současnosti již tolik „nerochní“ v elektronických vodách jako před čtyřmi lety, v době zrození synthpopového retra Head First, repertoár tohoto projektu se pevně opírá o hity. Rozhodování se v tomto případě jeví jako jednodušší oproti předchozím případům. Hitmakerovský talent benjamínků Disclosure vyrazil hudebním publicistům dech již svým debutem Settle z loňského roku. Vězte, že z jejich „hypertenzního“ housu vám bude vystřelovat srdce až do krku.

To ale samozřejmě není zdaleka všechno, co by návštěvník Pohody neměl zmeškat. Rockové hvězdy „devadesátek“ Travis, The Afghan Whigs nebo Mogwai čeká zkouška, zda jejich loňská, nebo letošní nová alba obstojí, mladší generaci angloamerické scény zase právem zastoupí ambientní minimalisté Mount Kimbie, noisepopaři Sleigh Bells či „elektronikáři z Glastonbury“ The Correspondents. I něco z hip-hopu a jeho odnoží se pro fajnšmekry tohoto žánru na festivalu najde – rozhodně počítejte s Trickym z Massive Attack i rebelkou Kelis.

A pokud narazíte na Japonky, dejte si pozor. Jejich identitou budou s největší pravděpodobností Tricot, math rock z Kjóto. Umí sakra dobře počítat.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy