Glosa: Češi letní festivaly milují. Hudba jim vrací 90. léta

Karel Veselý Karel Veselý
3. 6. 2015 13:19
Hlavní hudební hvězdy, na které lákají velké letní festivaly, zažily vrchol slávy v 90. letech. Za současnými jmény tak musí fanoušci vyrazit za hranice, píše ve své glose Karel Veselý.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: southside festival

Glosa – Ve čtvrtek odstartuje na letišti u Hradce Králové hudební festival Rock For People a s ním i tradiční sezona letních open-air akcí. Letos se jich znovu koná na území České republiky větší množství, než které by odpovídalo síle domácího hudebního průmyslu. Jenže na akce tohoto typu se nejezdí jenom za hudbou.

Češi festivalové radovánky milují a sjíždí se na ně i lidé, kteří jinak za celý rok za hudbu neutratí ani korunu. Na jaká hvězdná jména je nalákat? Na taková, která znají, aniž by museli denně sledovat odborné internetové blogy nebo ladit malé rádiové stanice. Kde je vzít? V minulosti. Společným znakem headlinerů letošních letních festivalů v České republice jsou tak devadesátá léta.

Jedním z nepsaných pravidel popkultury je retro cyklus, který vrací do oběhu trendy staré přibližně dvacet let. Nesmlouvavý koloběh nostalgie tak aktuálně oživuje devadesátky, kdy žebříčkům „vládl autentický alternativní rock a scény taneční hudby a hip hopu ještě vzdorovaly komercionalizaci“, jak by vám nejspíše řekl nějaký pamětník. Není tedy vlastně moc divné, že Colours of Ostrava lákají na islandskou experimentátorku Björk, královehradecké Rock For People mají v pozici headlinera americké rockery Faith No More a Trutnoff zase ulovil klasiky taneční hudby The Prodigy.

Sluší se přiznat, že všichni tři jmenovaní vydali letos po slabších letech slušné desky, které z nich dělají něco víc než jen hudební kulisu k vzpomínání na lepší časy. Přesto je v lákání na hvězdy devadesátek něco paradoxního. Nejezdí snad na hudební festivaly hlavně mladí lidé do dvaceti pěti let, kteří v době, kdy The Prodigy, Faith No More nebo Björk vládli hudebním žebříčkům, nejspíše ještě chodili na nočník? Jako kdyby pořadatelé trochu spoléhali, že mládež přijede tak jako tak a hvězdy budou přesvědčovat hlavně starší ročníky, které by to jinak bez řádného pošťouchnutí odpískaly.

Hvězdy nejsou?

Lze samozřejmě namítnout, že s hvězdami, které by znal každý, je to dnes poněkud složitější. Opáčko z historie? Devadesátá léta jsou vlastně poslední dekádou, která ještě produkovala „hudební starstars“ klasického typu s potenciálem zasáhnout široké spektrum fanoušků. V roce 1999 přichází pirátská síť Napster a hudební průmysl se začíná pomalu hroutit a s ním i instituce hvězd, kterým mohly velké firmy dláždit cestu do MTV, hudebních časopisů nebo rádií a budovat kolem nich auru výjimečnosti. V novém tisíciletí už vlastně přišly jen hvězdičky z talentových soutěží, objevy vrtkavých internetových médií a hvězdy jednoho hitu. MTV přestala vysílat hudbu, hudební časopisy bez podpory velkých firem zkrachovaly a rádia ze strachu o posluchače změnila kurz do bezpečných komerčních vln.

To ale pochopitelně není důvod k rezignaci. Hudbě samotné se poslední roky daří moc dobře, pořád vychází skvělé desky, ale už tu jaksi není nikdo, kdo by je vnucoval posluchačům jen proto, že za nimi stojí peníze velkých firem. A objevy nových „kapitánů vkusu“ z médií, jako je Pitchfork, těžko naplní stadiony. Přesto to pořadatelé domácích festivalů vzdávají možná trochu předčasně. Že se píše rok 2015, naznačí v programech velkých akcí snad jen americká alt-popová hvězda Annie Clark alias St. Vincent, která si na Colours odbude svoji českou koncertní premiéru, a kanadský houslista Owen Pallett.

Z dalších headlinerů pak už můžeme přívlastek „aktuální“ přilepit maximálně tak kapelám jako Bastille, Rudimental či Clean Bandit, které budou zběžní posluchači nejspíše znát z hitů v komerčních rádiích. I oni ale musí na plakátech ustoupit dalším devadesátkovým veteránům typu Limp Bizkit nebo Guano Apes.

Festivaly jsou samozřejmě příliš velký byznys na to, aby mohly riskovat, a tak se sází hlavně na jistoty. Ještě štěstí, že třeba Colours spolupracují s menšími promotéry, kteří do Čech vozí zajímavé „nehvězdné“ projekty a Čechy naučili chodit třeba na Swans, Caribou, Clark či The Cinematic Orchestra. Tím i takto osobití hudebníci přestali být pro Colours nebezpeční a mají právo vstoupit do festivalového areálu. V programu ostravské akce je už tradičně doplňují také desítky zástupců world music, u nichž máte přinejmenším záruku, že je už nikde jinde v létě neuslyšíte.

Aktuální objevy? V zahraničí

Rock For People se letos rozpůlil a druhá část se na začátku července koná v Plzni. Tady se láká na nesmrtelné Motörhead a zástupy evropských projektů, které mají za úkol dělat stafáž oslavám Evropského města kultury. (Tedy titulu, který Plzeň získala na úkor Ostravy, na jejíž kandidatuře se mimochodem výrazně podílel i tým kolem Colours.) Za zmínku v programu stojí snad ještě Peter Doherty, přeživší z anglických rockerů The Libertines – tedy jakási připomínka vln(k)y garážového rocku ze začátku tisíciletí. V Ostravě je vlastně v identické roli Julian Casablancas, tedy frontman amerických The Strokes, který do Slezska dorazí s kapelou The Voidz.

A co další festivaly? United Islands of Prague konající se v hlavním městě má vstup zdarma, takže nepotřebuje devadesátkové berličky a jako zahraničního headlinera má elektronického písničkáře East India Youth. (Ten už ale hrál v listopadu v Paláci Akropolis na Music Infinity, takže to žádný objev není.) Mighty Sounds si letos na letišti u Tábora budou muset dát pozor na nadměrnou hlasitost, kvůli které za poslední čtyři roky zaplatili na pokutách dohromady přes milion korun. Diváky lákají na electro-rockery Enter Shikari, kteří si svoje nejlepší roky odbyli na konci minulé dekády a v Česku hráli už mnohokrát.

Fanoušci Hip Hop Kempu se těší na žánrové legendy Ghostface Killah & Raekwon z Wu Tang Clan, Mobb Deep či objev Joey Bada$$. I na žánrovém políčku vládne nostalgie – zatímco první dvě položky patří k hrdinům devadesátkového soundu, třetí jmenovaný se ho snaží věrně kopírovat.

Pokud chcete v létě zažít festival, který drží tempo na prstu doby, pak vám nejspíš nezbude nic jiného, než se spolehnout na to, že nás příjemně překvapí „hipsterský“ sjezd Creepy Teepee. Kultovní kutnohorská akce zatím svoje hlavní trumfy nevytáhla a v programu měsíc a půl před konáním figurují jen projekty King Khan a Wreck & Reference.

A pak už můžeme jen vyrazit za hranice. Třeba do polských Katovic na OFF, kde zahrají Run The Jewels, Iceage, Sun Kill Moon nebo Young Fathers. I na trenčínskou Pohodu dorazí Björk, kterou v programu doplňují Die Antwoord, Manu Chao, superskupina FFS (Franz Ferdinand & Sparks) nebo CocoRosie. I budapešťský Sziget nakonec nabízí za srovnatelné vstupné s českými festivaly hvězdnější sestavu v čele s Robbie Williamsem, Florence & The Machine, Major Lazer nebo Interpol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy