Glosa: Daniel Landa oslavoval češství i s pomocí Orlíku. Na zpěv ale zapomněl

Petr Adámek
13. 9. 2015 17:07
Sobotní Velekoncert Daniela Landy na letišti v pražských Letňanech měl být podle slov samotného zpěváka „fantastickým zážitkem“. K tomuto označení měla show daleko, Landa ale opět dokázal vzbudit emoce všeho druhu, na koncertě kázal publiku a vysvětloval své postoje i k uprchlíkům. Jen na tu muziku se tak trochu zapomnělo. Více v glose Petra Adámka.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Praha – Už od prvních tónů, kdy se na letišti v Letňanech rozezněla Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast, bylo zřejmé, že hudba bude na Velekoncertu hrát až druhořadou roli.

Daniel Landa pojal Velekoncert jako dvouapůlhodinové koncepční retrospektivní pásmo, jakési zhudebněné osobní i profesní CV, v němž písně dokreslovaly příběh jeho života.

Dospívání, první přátelství a bitky ilustrovaly skladby Jó, ulice a Chlapeček z periférie, hledání dobra Chcíply dobrý víly, jeho lásku k rallye Šance a roztrpčení z konce Orlíku přiznal v písni Valčík.

Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Landa si nastaveným konceptem „všechno od A do Z“ chytře připravil prostor pro ospravedlnění zařazení skladeb jeho někdejší kapely Orlík. Bez uzardění tak zazněly songy Čech, Skinhead, Faschos nebo Bílý jezdec. Poslední zmíněnou zpěvák okomentoval slovy, že v ní nikdy nešlo o barvu kůže, ale o duši.

Pokud mu tohle bezduché alibi přece jen někdo z několika desítek tisíc přítomných fanoušků uvěřil, nechť si vybaví jiný text z dob Orlíku: „Co to bylo za ránu? Kdo nám to sem z palmy spad? Černý oči, černý tělo. To není můj kamarád. Bílá liga. Bílá síla...“

Zařazení skladeb kapely s neoddiskutovatelně rasistickými texty a názory je v každém případě totálním přešlapem. Tím spíš v souvislostech, kdy Landa období Orlíku vytrvale bagatelizuje a svádí na mladickou nerozvážnost. Publikum, z jehož řad několikrát zřetelně zazněla hesla jako „Smrt muslimům“ nebo „Víc než národ“, však bylo jiného názoru a právě materiál Orlíku se dočkal nejvřelejšího přijetí.

Druhým jednotícím prvkem Velekoncertu byla oslava češství, burcování národní hrdosti a vymezování se proti všem, kteří s jeho světonázorem nesouhlasí. A také laskání vlastního ega. Samozvaný Kouzelník Žito se mezi písněmi stylizoval do pozice morálního vůdce, hrdého bojovníka a válečníka. Několikrát zopakoval: „Slibuju, že vás nikdy nezradím. Radši budu mrtvej než slabej.“

Opakovaně si také postěžoval na chybějící svobodu slova. Často, když tomu scénář koncertu aspoň trochu odpovídal, se napasoval do role oběti a černé ovce. „Až vám zakážou Landu, jste v pí*i. Ale nebojte se, já budu kousat i z kanálu.“ Odpovědí byl hromový jásot.

O co víc si dal šestačtyřicetiletý zpěvák záležet na agitacích všeho druhu, o to méně se soustředil na samotný zpěv. Několikrát zapomněl text, nestačil s dechem, a přestože v jeho projevu nechybělo odhodlání, postrádal skutečnou sílu a přesvědčivost.

Koncert nevyzněl dobře ani po zvukové stránce. Za zády jej sice jistili muzikanti nejvyšších kvalit (Tomáš Vartecký, Karel Mařík, Miloš Meier a Jakub Antl), které doplňoval dětský sbor a symfonický orchestr, avšak celý zvukový mix působil mdle a unaveně.

Daniel Landa si splnil další ze svých kejklí. Prokázal své vůdcovské tendence, rozvířil panující celospolečenské obavy a svoji bojovnickou rétoriku dotáhl téměř na hranici únosnosti. Jeho rozehraná hra, které rozumí asi jen on sám, pokračuje.

Hodnocení: 40 %

Daniel Landa - Protestsong | Video: YouTube

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy