Glosa: Daniel Landa oslavoval češství i s pomocí Orlíku. Na zpěv ale zapomněl

Petr Adámek Petr Adámek
13. 9. 2015 17:07
Sobotní Velekoncert Daniela Landy na letišti v pražských Letňanech měl být podle slov samotného zpěváka „fantastickým zážitkem“. K tomuto označení měla show daleko, Landa ale opět dokázal vzbudit emoce všeho druhu, na koncertě kázal publiku a vysvětloval své postoje i k uprchlíkům. Jen na tu muziku se tak trochu zapomnělo. Více v glose Petra Adámka.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Praha – Už od prvních tónů, kdy se na letišti v Letňanech rozezněla Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast, bylo zřejmé, že hudba bude na Velekoncertu hrát až druhořadou roli.

Daniel Landa pojal Velekoncert jako dvouapůlhodinové koncepční retrospektivní pásmo, jakési zhudebněné osobní i profesní CV, v němž písně dokreslovaly příběh jeho života.

Dospívání, první přátelství a bitky ilustrovaly skladby Jó, ulice a Chlapeček z periférie, hledání dobra Chcíply dobrý víly, jeho lásku k rallye Šance a roztrpčení z konce Orlíku přiznal v písni Valčík.

Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Landa si nastaveným konceptem „všechno od A do Z“ chytře připravil prostor pro ospravedlnění zařazení skladeb jeho někdejší kapely Orlík. Bez uzardění tak zazněly songy Čech, Skinhead, Faschos nebo Bílý jezdec. Poslední zmíněnou zpěvák okomentoval slovy, že v ní nikdy nešlo o barvu kůže, ale o duši.

Pokud mu tohle bezduché alibi přece jen někdo z několika desítek tisíc přítomných fanoušků uvěřil, nechť si vybaví jiný text z dob Orlíku: „Co to bylo za ránu? Kdo nám to sem z palmy spad? Černý oči, černý tělo. To není můj kamarád. Bílá liga. Bílá síla...“

Zařazení skladeb kapely s neoddiskutovatelně rasistickými texty a názory je v každém případě totálním přešlapem. Tím spíš v souvislostech, kdy Landa období Orlíku vytrvale bagatelizuje a svádí na mladickou nerozvážnost. Publikum, z jehož řad několikrát zřetelně zazněla hesla jako „Smrt muslimům“ nebo „Víc než národ“, však bylo jiného názoru a právě materiál Orlíku se dočkal nejvřelejšího přijetí.

Druhým jednotícím prvkem Velekoncertu byla oslava češství, burcování národní hrdosti a vymezování se proti všem, kteří s jeho světonázorem nesouhlasí. A také laskání vlastního ega. Samozvaný Kouzelník Žito se mezi písněmi stylizoval do pozice morálního vůdce, hrdého bojovníka a válečníka. Několikrát zopakoval: „Slibuju, že vás nikdy nezradím. Radši budu mrtvej než slabej.“

Opakovaně si také postěžoval na chybějící svobodu slova. Často, když tomu scénář koncertu aspoň trochu odpovídal, se napasoval do role oběti a černé ovce. „Až vám zakážou Landu, jste v pí*i. Ale nebojte se, já budu kousat i z kanálu.“ Odpovědí byl hromový jásot.

O co víc si dal šestačtyřicetiletý zpěvák záležet na agitacích všeho druhu, o to méně se soustředil na samotný zpěv. Několikrát zapomněl text, nestačil s dechem, a přestože v jeho projevu nechybělo odhodlání, postrádal skutečnou sílu a přesvědčivost.

Koncert nevyzněl dobře ani po zvukové stránce. Za zády jej sice jistili muzikanti nejvyšších kvalit (Tomáš Vartecký, Karel Mařík, Miloš Meier a Jakub Antl), které doplňoval dětský sbor a symfonický orchestr, avšak celý zvukový mix působil mdle a unaveně.

Daniel Landa si splnil další ze svých kejklí. Prokázal své vůdcovské tendence, rozvířil panující celospolečenské obavy a svoji bojovnickou rétoriku dotáhl téměř na hranici únosnosti. Jeho rozehraná hra, které rozumí asi jen on sám, pokračuje.

Hodnocení: 40 %

Daniel Landa - Protestsong | Video: YouTube

Chcete mít přehled o aktuálním dění v kultuře? Sledujte kulturní rubriku Aktuálně.cz na Facebooku!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy