Glastonbury baví ostrý pop Metalliky i country Dolly Parton

Metallica, headlineři sobotního večera v Glastonbury.
Metallica byla v sobotu večer první heavymetalovou formací, která se stala headlinerem festivalu v Glastonbury. Nabídla devadesátiminutovou show se svými největšími hity včetně One, Cyanide a rozšířené verze Master Of Puppets.
Pozvání Metalliky, která vyprodala více než 120 milionů desek, coby hlavního hosta festivalu, vzbuzovalo kontroverze. Někteří z návštěvníků festivalu tvrdili, že se tvrdé riffy nehodí k uvolněnému duchu akce. Jiní poukazovali na Hetfieldovo vystoupení v televizní show, kde se rozpovídal o svém lovu medvědů, což zase prý není v souladu s ekologickou kulturou festivalu.
Před vystoupením Metalliky na Pyramid Stage, nechala kapela promítnout klip z filmu Hodný, zlý a ošklivý na počest herce Eli Wallacha, který zemřel na začátku týdne.
V neděli pak vystoupila na hlavním pódiu hvězda amerického coutry Dolly Parton. Do kapely si pozvala i kytaristu Bon Jovi Richieho Samboru.
Foto: Reuters
Kultura Reuters ČTK Kultura, Reuters, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2014 9:56
Britský festival se jako skoro každoročně potýká s vrtkavým počasím. V sobotu byla headlinerem poprvé heavymetalová kapela. Metallica předvedla všechny své hity za devadesát minut.

Fotogalerie - Glastonbury, bezesporu nejslavnější hudební festival v Evropě, zahajovala v pátek odpoledne kapela Kaiser Chiefs a její zpěvák Ricky Wilson zpíval "I predict a riot". Měl pravdu, dav zaplavily přívaly vody, jak tomu bývá na Worthy Farm Michaela Eavise v jihozápadní Anglii ostatně skoro každoročně. "Bahenní slavnost" má tedy i letos svou nezaměnitelnou atmosféru.

Festival má čtyřiačtyřicetiletou tradici, když se poprvé konal v roce 1970 a hippies platili jednu libru, aby mohli vidět například koncert tehdejší hvězdy Marca Bolana a mléko z farmy měli zadarmo.

Letos se odehrává už dvaatřicátý ročník festivalu. Fanoušci si koupili zhruba 120 tisíc vstupenek po 215 librách (zhruba 7400 korun) a vyprodáno bylo za hodinu a 27 minut. V dubnovém doprodeji zmizely další desítky tisíc vstupenek během 16 minut. Celkem se i letos očekává návštěva kolem dvou set tisíc lidí.

K největším hvězdám letos patří Metallica, Arcade Fire, Kasabian, Lily Allen i Lana Del Rey, ale na Glastonbury pravidelně hrají opravdu největší hvězdy současné scény v kompletní sestavě. Jde o prestiž.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 33 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy