Glastonbury baví ostrý pop Metalliky i country Dolly Parton

Metallica, headlineři sobotního večera v Glastonbury.
Metallica byla v sobotu večer první heavymetalovou formací, která se stala headlinerem festivalu v Glastonbury. Nabídla devadesátiminutovou show se svými největšími hity včetně One, Cyanide a rozšířené verze Master Of Puppets.
Pozvání Metalliky, která vyprodala více než 120 milionů desek, coby hlavního hosta festivalu, vzbuzovalo kontroverze. Někteří z návštěvníků festivalu tvrdili, že se tvrdé riffy nehodí k uvolněnému duchu akce. Jiní poukazovali na Hetfieldovo vystoupení v televizní show, kde se rozpovídal o svém lovu medvědů, což zase prý není v souladu s ekologickou kulturou festivalu.
Před vystoupením Metalliky na Pyramid Stage, nechala kapela promítnout klip z filmu Hodný, zlý a ošklivý na počest herce Eli Wallacha, který zemřel na začátku týdne.
V neděli pak vystoupila na hlavním pódiu hvězda amerického coutry Dolly Parton. Do kapely si pozvala i kytaristu Bon Jovi Richieho Samboru.
Foto: Reuters
Kultura Reuters ČTK Kultura, Reuters, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2014 9:56
Britský festival se jako skoro každoročně potýká s vrtkavým počasím. V sobotu byla headlinerem poprvé heavymetalová kapela. Metallica předvedla všechny své hity za devadesát minut.

Fotogalerie - Glastonbury, bezesporu nejslavnější hudební festival v Evropě, zahajovala v pátek odpoledne kapela Kaiser Chiefs a její zpěvák Ricky Wilson zpíval "I predict a riot". Měl pravdu, dav zaplavily přívaly vody, jak tomu bývá na Worthy Farm Michaela Eavise v jihozápadní Anglii ostatně skoro každoročně. "Bahenní slavnost" má tedy i letos svou nezaměnitelnou atmosféru.

Festival má čtyřiačtyřicetiletou tradici, když se poprvé konal v roce 1970 a hippies platili jednu libru, aby mohli vidět například koncert tehdejší hvězdy Marca Bolana a mléko z farmy měli zadarmo.

Letos se odehrává už dvaatřicátý ročník festivalu. Fanoušci si koupili zhruba 120 tisíc vstupenek po 215 librách (zhruba 7400 korun) a vyprodáno bylo za hodinu a 27 minut. V dubnovém doprodeji zmizely další desítky tisíc vstupenek během 16 minut. Celkem se i letos očekává návštěva kolem dvou set tisíc lidí.

K největším hvězdám letos patří Metallica, Arcade Fire, Kasabian, Lily Allen i Lana Del Rey, ale na Glastonbury pravidelně hrají opravdu největší hvězdy současné scény v kompletní sestavě. Jde o prestiž.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy