Gunčíková má v Eurovizi slušnou šanci. Od dob SuperStar prošla obdivuhodnou proměnou

Jarda Konáš
12. 3. 2016 7:35
České barvy na letošní Eurovizi bude hájit Gabriela Gunčíková a šance na úspěch je reálnější než naše pokusy z minulých let. "Singl I Stand je pro měřítka Eurovize jako dělaný. Opulentní nadýchaný pop balancující na hranici dramatičnosti a teatrálnosti, to mají fanoušci soutěže rádi," píše Jarda Konáš v komentáři k nadcházející pěvecké soutěži.
Gabriela Gunčíková - I Stand | Video: YouTube

Eurovize je hodně lidem pro smích, za což můžou úlety v podobě vítězství vousatých zpěvaček nebo zpívajících klaunů typu Věrka Serďučka. Pravdou ovšem je, že jde stále o populární soutěž s fanoušky po celém kontinentu, ze které občas vyleze i příjemné překvapení.

Typickým příkladem je třeba Måns Zelmerlöw, jehož loňský pražský koncert patřil k popové špičce a kdejaká tuzemská hvězdička by se od něj mohla učit.

Zdá se, že touto cestou se chystá v soutěži jít i Gabriela Gunčíková. Singl I Stand je pro měřítka Eurovize jako dělaný. Opulentní nadýchaný pop balancující na hranici dramatičnosti a teatrálnosti, to mají fanoušci soutěže rádi. Díky tomu je ze všech bývalých zástupců Česka nyní nejblíže vítězství – prostě splňuje do puntíku nároky i chutě diváka.

Navíc si na nic nehraje, nepotřebuje žádnou show, žádné masky, kostýmy nebo loutky, na které už v Eurovizi také došlo. Je to dobře nejen z hlediska důstojnosti soutěže a jejího repertoáru, ale i pro samotnou interpretku.

Gabriela Gunčíková totiž chvíli trpěla klasickým syndromem tváře z talentové soutěže (probojovala se do finále Česko Slovenské Superstar v roce 2011). Poté, co v ní zazářila, musela se ukazovat na kdejakých akcích, které často spadaly do povrchní estrádní produkce. Vypořádala se s tím po svém, odletěla do USA studovat zpěv a dotáhla to až ke koncertování s Trans-Siberian Orchestra, což je skutečně obdivuhodná kariérní proměna.

S Eurovizí se k nám tak vrací úplně jiná Gunčíková, než jak jsme ji znali dřív. Zkušená, sebevědomá, superprofesionální. Přejme jí, aby došla v soutěži co nejdál. A aby ji neporazilo zase nějaké balkánské cirkusové číslo, kterých i letos bude v soutěži požehnaně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy