FOTO Dvojnásobně andělští Bratři Orffové a popové veličiny

Bratři Orffové jsou nejúspěšnější českou popovou kapelou.
Snové vystoupení Bratří Orffů, dvojnásobně "andělsky" poctěné kapely.
Bratři Orffové: Vymazán. Poslechněte si ukázku z desky Šero.
Ale zpátky na začátek. V Hudebním divadle Karlín je plno. Diváky čeká výživná porce dvouapůlhodinového programu.
Sál se plní celebritami.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Kultura Vojtěch Marek, Kultura
15. 5. 2014 0:36
Kapela Bratři Orffové už má na kontě za desku Šero také cenu Apollo. V ostatních andělských kategoriích nedošlo k překvapení. Zvláštní cenu dostal i Karel Gott. Podívejte se na předávání cen.

Fotogalerie - Dvě Ceny Anděl 2013 má skupina Bratři Orffové, získala ocenění pro skupinu roku a album roku. Zpěvačkou roku je Lenka Dusilová, zpěvákem roku Dan Bárta. Objevem roku akademici určili zpěvačku Lenny. Skladbou roku se stala píseň Cesta skupiny Kryštof s hostujícím Tomášem Klusem. Cenu za videoklip roku si odnesla skupina Monkey Business za klip Up To Speed Now.

Rozhodli o tom členové Akademie populární hudby, vítěze vyhlásili v pražském Hudebním divadle Karlín.

Do Síně slávy byl uveden skladatel Petr Hapka. V úterý oslavil sedmdesáté narozeniny a ze zdravotních důvodů se předávání cen nezúčastnil. Sošku anděla si osobně nepřevzala ani Dusilová, která před týdnem porodila syna. Divákům a členům akademie zaslala videopozdrav, v němž sdělila, že pracuje na nové desce.

Zpěvák roku Bárta poděkoval mimo jiné svým kapelám J.A.R. a Illustratosphere a během vystoupení sklidil potlesk i za svůj tanec.

"Děkuji všem, kteří se ještě v hudbě o něco snaží," uvedl v děkovné řeči režisér vítězného klipu Up To Speed Now Zdeněk Suchý. Vděčnost porotě ve svém vystoupení vyjádřila i vítězka kategorie Objev roku Lenny, dcera zpěvačky Lenky Filipové. "Mockrát děkuju za tenhle odrazový můstek," vzkázala akademikům.

Krnovské skupině Bratři Orffové se podařilo proměnit obě své nominace. Album Šero se letos stalo vítězem i 3. ročníku hudebních cen Apollo o nejlepší tuzemskou nahrávku roku 2013. Bratři Orffové vznikli v roce 2002 jako dvoučlenný projekt, postupně se rozrostli až na sedmičlenné koncertní obsazení. Jejich debutové album Bingriwingri se před osmi lety stalo událostí tuzemské alternativní scény.

Tři nominace měla skupina Ille, neuspěla však ani v jedné. Michal Horáček s projektem Český kalendář sice neproměnil nominaci na album roku, jeho nahrávka se však stala nejprodávanější deskou roku 2013. Speciální cenu organizátorů z rukou ředitele Cen Anděl Leška Wronky přebral Karel Gott, který v polovině července oslaví pětasedmdesáté narozeniny.

Slavnostním večerem provázeli Adéla Banášová a Jiří Škorpík, ceny předávali moderátoři předešlých udílení Cen Anděl, například Marta Jandová, Ewa Farna a Tomáš Klus, Richard Krajčo, Těžkej Pokondr i moderátor prvních "českých Grammy" Martin Hrdinka.

Největší aplaus si vysloužil Leoš Mareš, který cenu předal v převlečení za vítěze letošního ročníku písňové soutěže Eurovize, rakouského travesti zpěváka vystupujícího pod pseudonymem Conchita Wurst.

Na pódiu se vystřídalo několik hudebních hostů, kteří zahráli a zapívali na živo. Například vystoupili 4tet, Tomáš Klus, Michael Kocáb s kytaristou Glenem Proudfootem, Ewa Farna, Anna K se členy britské kapely Reef Garym Stringerem a Jackem Bessantem a další.

Před letošním 23. ročníkem hudebních cen pořadatelé rozhodli, že hlasování se tentokrát neuskuteční v přímém přenosu. Na rozdíl od minulých let se hlasovalo elektronicky do konce dubna.

O nominacích rozhodla přibližně stovka z celkového počtu 121 členů Akademie populární hudby. Oproti minulým rokům členy nejsou zástupci gramofirem ani manažeři umělců. Osloveni byli novináři, televizní a rozhlasoví publicisté a dramaturgové či prodejci hudby, kteří českou scénu systematicky sledují.

 

Právě se děje

před 10 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy