Folku sluší určitá míra chudoby. Začaly Prázdniny v Telči, zahráli Redl a Merta

Folku sluší určitá míra chudoby. Začaly Prázdniny v Telči, zahráli Redl a Merta
...
...
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS a zakladatel festivalu Milan Kolář řečený Medvěd při slavnostním zahájení.
"Do roka a do dne bych mohl být s novým albem hotový," říká.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
30. 7. 2022 11:11
Mezi prvními hudebníky, kteří se v pátek představili na 40. ročníku Prázdnin v Telči, byl šestasedmdesátiletý písničkář Vladimír Merta. Jednalo se o mimořádnou příležitost, na festivalech účinkuje zřídka. Kvůli své tiché hudbě a potřebě se soustředit vyhledává spíš menší akce.

"Myslím, že je rozdíl, když člověk hraje sám, to přitáhne svoje publikum. Kdežto když je to takzvaný festival, tak to přitáhne všechny možné stánkaře s plyšovými hračkami, a tam já se opravdu necítím dobře," říká Merta.

Prázdniny v Telči však podle něho mají atmosféru jinou, přívětivější. Několikrát ji jako účinkující zažil ještě před rokem 1989 a znovu v 90. letech. "Ale pamatuji se, že ty bedny byly menší, nebyly tam stříšky, nebyly tam subbasy, nebylo tam tolik světel. Bylo to prostší, protože folku sluší určitá míra chudoby," míní Merta.

Ten patří mezi výrazné tváře českého folku. Texty nepíše s ohledem na aktuální politické dění, přesto se stávají nadčasovými. O některých svých písních v Telči řekl, že vypadají, jako by odkazovaly k aktuální ruské agresi na Ukrajině, přitom jsou i 40 let staré. "Mám třeba 'Kdo cestou k moci vraždil, vraždí a bude vraždit dál'. Pak mám Nikdo v zemi nikoho," vypočítává. První úryvek pochází z písně Vzdálené výstřely, Nikdo v zemi nikoho je titulní skladba stejnojmenného alba z roku 2012.

Vloni Merta vydal své zatím poslední album nazvané Vykopávky z Korintu. Sestávalo z dosud nezveřejněných nahrávek, které ve svém studiu pořídil zkraje 90. let.

Nyní na koncertech v různých variantách zařazuje asi 60 písní. "Současně pracuji na melodii i na textech, obrábím to, zestručňuji. A myslím, že tak do roka a do dne bych mohl být s novým albem hotový," naznačuje.

Festival Prázdniny v Telči, jenž potrvá do 14. srpna, je součástí letního kulturního programu města od roku 1982, kdy jej založil někdejší vydavatel zpěvníků Milan Kolář řečený Medvěd. Ten akci letos zahájil po boku předsedy Senátu Miloše Vystrčila, hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a starosty Telče Vladimíra Brtníka, všech z ODS.

Na akci dosud vystoupila více než tisícovka interpretů. Bohatou historii návštěvníkům připomíná i výstava fotografií. Velká část z nich je přístupná virtuálně pomocí QR kódů, jež otevírají databázi s 40 tisíci snímky z uplynulých let. Lze v nich hledat mimo jiné podle interpretů, kteří v Telči účinkovali.

Hlavním dějištěm festivalu je tradičně zámecké nádvoří, na čemž se organizátoři se správou státního zámku dohodli i navzdory letošní rekonstrukci zámku.

Koncerty se konají také na náměstí Zachariáše z Hradce, v Panském dvoře a poprvé i na dřevěných molech Štěpnického rybníku. "Budou tam jen menší akustické kapely a menší občerstvení. Je to krásné místo, které je škoda nevyužít. Myslíme si, že přesně tohle tam patří, aby si člověk mohl trošku ulevit od toho blázince na náměstí," řekl za organizátory Vojtěch Kolář.

Na dětská divadelní představení je možné zajít do zámeckého parku.

Sobotní večer na hlavní scéně bude patřit písničkáři Karlu Plíhalovi, který vystoupí i se svým synem Matějem. V pátek už se divákům představil Vlasta Redl. Záběry z jeho vystoupení na zámeckém nádvoří se stanou součástí druhé řady hudební série Ikony Kamila Střihavky. Cyklus medailonů českých hudebníků natáčí stanice ČT art. Bude mít deset dílů, stejně jako první série vysílaná letos od ledna do března.

Prázdniny v Telči už roky překračují žánrové hranice, běžná jsou na nich i rocková nebo funková vystoupení. Letos zahrají třeba kapely J.A.R. nebo slovenští Korben Dallas.

Festival potrvá do 14. srpna. Vloni přilákal okolo 10 tisíc diváků, poslední večer vystoupili písničkářka Radůza a soubor Cirk La Putyka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dříve uhašené požáry u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely, na vině mohou být žháři

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely. Zasahuje tam 500 hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil 6000 hektarů borových lesů, zničil 16 domů a 8000 lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

"Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes," uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na "závratnou rychlost" šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace "velmi nepříznivá". Na jihozápadě Francie se ve středu teploty vyšplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na 40 místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů. "Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat," uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Zdroj: ČTK
Další zprávy