Do Česka přijedou Florence + the Machine. Žádanou kapelu pozvaly ostravské Colours

Kultura Kultura
7. 11. 2018 11:16
Jednou z hlavních hvězd festivalu Colours of Ostrava budou příští rok angličtí Florence + the Machine. Sestava vedená dvaatřicetiletou rusovlasou zpěvačkou Florence Welchovou patřila mezi návštěvníky Colours už roky k nejžádanějším. Do Česka přijede poprvé.
Florence + The Machine vystoupí v Česku poprvé.
Florence + The Machine vystoupí v Česku poprvé. | Foto: Colours of Ostrava

"O vystoupení Florence + The Machine na našem festivalu jsme se snažili dlouho," uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová, podle níž koncerty Welchové předchází skvělá pověst.

Foto: Colours of Ostrava

Skupinu bývá obtížné žánrově zařadit. Dramaticky prožité písně plné velkých gest někdy zní v až barokně košatých orchestrálních aranžmá, za použití nástrojů jako zvony, varhany či harfy. Žánrově mají blízko ke kombinaci art-rocku, soulu a popu, jakou svého času dělaly písničkářky Tori Amosová nebo Kate Bushová, silně jimi ale pronikají také vlivy alternativy. Kromě toho mají Florence + the Machine rovněž opačný pól představující lyrické klavírní balady. Umělecký obraz skupiny doplňují videoklipy, které často vznikají ve spolupráci s předními choreografy.

Florence + the Machine roku 2007 založili dcera profesorky historie a úspěšného manažera Welchová s kamarádkou z dětství, klávesistkou Isabellou Summersovou. "Společně dokázaly se skupinou Florence and the Machine prorazit v době, kdy umírala síť MySpace, sdružující nezávislé hudebníky, a nahrávací průmysl teprve měly zachvátit války streamovacích služeb," popsaly jejich začátky Hospodářské noviny.

Welchová se debutovou nahrávkou kapely z roku 2009 nazvanou Lungs zařadila po bok další vycházející popové hvězdy, Adele, se kterou ostatně sdílela pomoc producenta Paula Epwortha.

Dva roky nato následovalo album Ceremonials. Třetí nahrávka How Big, How Blue, How Beautiful vyšla roku 2015. "Bude-li mít Evropa v příštích letech hvězdu lavírující mezi čistým mainstreamem a více autorskými momenty, počítejme pro tuhle roli s ryšavou, napřesrok třicetiletou Londýňankou," napsal o desce hudební kritik Pavel Klusák v Lidových novinách.

Letos Florence + the Machine po tříleté pauze poslali na trh čtvrté album nazvané High as Hope, za něž byli poněkolikáté nominováni na britskou Mercury Prize. "Oproti svým předchůdcům je High as Hope rozvláčnější, v drtivé většině se nese v pomalém až středním tempu, a o to víc pak vyčnívají skladby, kdy Florence trochu šlápne na plyn," napsal o desce hudební časopis Headliner.

Festival Colours of Ostrava se příští rok uskuteční ve dnech 17. až 20. července, další již oznámenou hvězdou jsou angličtí The Cure.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy