Flea s Yorkem bloudí krajinami chladného sound designu

Karel Veselý
5. 3. 2013 10:38
Zmučená grimasa frontmana Radiohead se stává otravným klišé
Thom Yorke
Thom Yorke | Foto: Pitchfork.com

Glosa - Zatímco Radiohead si poslední roky budují celkem konzervativní hudební kariéru, Thom Yorke si choutky hudebního experimentátora vynahrazuje ve svých sólových projektech.

Všechno to začalo albem The Eraser (2006), které mu otevřelo dveře do scény současné klubové/elektronické alternativy, kde pak natočil společné počiny s lidmi jako Flying Lotus, MF Doom, Burial & Four Tet či Modeselektor.

Nejnovějším příspěvkem do jeho sólové kariéry je album all-star bandu Atoms for Peace, v němž figurují také Flea z Red Hot Chili Peppers nebo producent Nigel Godrich (Radiohead, Beck, Paul McCartney). Spojení slibovalo hodně, výsledek ale bohužel nijak závratně experimentální, ani písničkářsky objevný.

Flea a Thom Yorke
Flea a Thom Yorke | Foto: Aktuálně.cz

Atoms for Peace původně vznikli k účelu koncertního provedení skladeb z Yorkovy sólovky The Eraser, pak ale projekt začal žít vlastním kreativním životem. Album Amok vznikalo dlouhé čtyři roky v průrvách mezi napěchovaným kalendářem domovských kapel a velká část se zrodila z improvizovaných jamů ve studiu.

Deska ostatně začíná začíná funkovým groove skladby Before Your Very Eyes..., do něhož teprve po chvíli začnou pronikat elektronické zvuky z postprodukce. Ačkoliv elektronické beaty občas převládnou (Unless, Default), Atoms for Peace působí méně jako propojení hudebních egomaniaků a více jako živoucí organismus.

Někoho možná překvapí, jak pokorně se do kapely zařadil Flea, jehož elastické exhibice zůstávají v pozadí a jen nenápadně táhnou písničky vpřed. Je to docela škoda - skladby, v nichž se Flea utrhne z řetězu jako Dropped či závěrečná Amok dávají kapele přesně to „šťavnaté" groove, které ji sedí. Takových momentů je ale po hříchu příliš málo, Amok se jinak většinu času potácí v krajině sofistikovaného a chladného sound designu, čímž hodně připomíná nepříliš povedené King of Limbs.

Stejně jako u poslední desky Radiohead si i tady navíc musím povzdechnout, že zmučená grimasa Yorkova hlasu se stala možná nejotravnějším klišé současné hudební alternativy. Jestli chtěl Yorke na desce o klaustrofobii a strachu z nukleární anihilace utéci z prokletí své domovské kapely, pak se mu to příliš nepovedlo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy