Finále Eurovize bude bez českého zástupce. Benny Cristo nepostoupil

ČTK ČTK
21. 5. 2021 6:58
Český interpret Benny Cristo se ve čtvrtek pozdě večer při druhém semifinále hudební soutěže Eurovize nedostal mezi desítku postupujících. Hlasování po 17 vystoupeních posunulo do sobotního finále zástupce Albánie, Bulharska, Finska, Islandu, Moldavska, Portugalska, Řecka, San Marina, Srbska a Švýcarska. O vítězství v letošním 65. ročníku bojuje 26 interpretů.
Skladba Omaga, jak ji Benny Cristo představil na čtvrtečním semifinále Eurovize. Foto: ČTK/AP | Video: Eurovision Song Contest

Eurovize se vrátila po roční pauze způsobené pandemií covidu-19. Česko v nizozemském Rotterdamu zastupoval zpěvák a tanečník Benny Cristo, domácímu publiku známý spíše jako Ben Cristovao. Do semifinále se dostal s písní Omaga, jejíž název je obměnou zkratky OMG (Oh My God).

Mezi hlasujícími však měly největší podporu jiné skladby, například Adrenalina zpěvačky Senhit. Zástupkyni jihoevropského San Marina ve čtvrtek na pódiu podpořil americký raper Flo Rida, známý již řadu let díky hitům Low, Right Round nebo Wild Ones.

Benny Cristo během vystoupení na Eurovizi, do finále se neprobojoval.
Benny Cristo během vystoupení na Eurovizi, do finále se neprobojoval. | Foto: Reuters

Podle agentury AP se většina účastníků druhého semifinále držela osvědčeného receptu soutěže Eurovize v podobě "bombastických rytmů nebo balad a spousty třpytu". Výjimkou byla finská rocková kapela Blind Channel, jejíž členové se skladbou Dark Side vystoupili oděni v černém, zatímco "široko daleko nebyl žádný flitr". I oni se v sobotu představí ve finále.

Kromě deseti soutěžících z každého semifinále vystoupí také zástupci "velké pětky", tedy Británie, Francie, Itálie, Německa a Španělska. Účast ve finále má automaticky zajištěnou i pořadatelská země, v tomto případě Nizozemsko.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy