Festival známý jako Trutnoff proběhne u Havlova Hrádečku. A přejmenoval se na Zahradní slavnost

Hana Slívová Hana Slívová
25. 5. 2017 8:36
Festival Trutnoff, o kterém se v minulosti mluvilo jako o "českém Woodstocku", se letos od 17. do 20. srpna uskuteční na louce nad Hrádečkem. Tedy na místě, kde měl chalupu bývalý prezident Václav Havel a kde se festival konal už ve svých začátcích v roce 1987. Akce se přesouvá z trutnovského areálu Bojiště a mění také název. Nově se podle Havlova absurdního dramatu jmenuje Open Air Workshop neboli Zahradní slavnost.
Václav Havel na trutnovském festivalu v roce 2009.
Václav Havel na trutnovském festivalu v roce 2009. | Foto: ČTK

"Zahradní slavnost by měla evokovat počátky a okolnosti vzniku setkání v letech 1984 a 1987, kdy kapely a lidé měli k sobě blíž a festivaly nebyly součástí jednoho velkého byznysu a průmyslu zábavy. Zpátky k původnímu smyslu a k podstatě, kdy vládla spiklenecká atmosféra pospolitosti, jak říkal náš náčelník," říká zakladatel akce Martin Věchet s odkazem na častého festivalového hosta, "náčelníka" Václava Havla. Louka u Hrádečka je vzdálená asi 8 kilometrů od Trutnova. 

Martin Věchět o pozvání Milouše Jakeše na Trutnoff
18:48
Martin Věchět o pozvání Milouše Jakeše na Trutnoff | Video: Martin Veselovský

Hudební program letos obstarají převážně české kapely - například Tata bojs nebo znovuobnovení minus123minut. Zahraje i brněnská zpěvačka "od rány" Mucha, skupiny Sto zvířat, Čankišou, Plastic People, Hentai Corporation, Petr Váša a Ty syčáci nebo písničkář Jiří Schmitzer. Objeví se ale i Cimbálová muzika z Horňácka nebo kapela Máma Bubo, která měla vystoupit na festivalu v roce 1984. Cestou na koncert ji ovšem spolu s organizátory zatkla policie.

Počítá se i s debatami, projekcemi, semináři, výtvarnými dílnami a divadelními představeními. Festival si chce připomenout i výročí Charty 77. Lístky na festival budou stát 980 Kč včetně poplatku za stanování.

K hledání nového místa se festival uchýlil poté, co doběhla nájemci trutnovského areálu smlouva. Letos v únoru radnice oznámila, že nového nájemce nenašla a areál bude spravovat sama. "Tak jsme se rozhodli, že ke třicátým narozeninám se vrátíme ke kořenům. Napomohla tomu i dlouhodobá nejistota s okolními pozemky potřebnými pro festival, které radnice nechala zasíťovat. Když jsme zde začínali, byly tady jen louky a pár domů. Dnes má Bojiště jinou budoucnost," říká Věchet.

Jak však pro iDnes.cz řekl v dubnu trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS), festival se mohl i letos konat na starém místě na Bojišti. "Panu Věchetovi jsme už v listopadu poslali dopis, že pokud chce festival, nechť se s námi spojí. Nikdo po něm nebude chtít nějaké nehorázné sumy za pronájem. Nemyslím si, že by to pro něj bylo finančně neskousnutelné," popisuje starosta.

Věchet ale vidí věci jinak: "Od radnice jsme sice dopis dostali, ale nebyl poslaný z vlastní vůle. Byl pouze odpovědí na náš dotaz z října minulého roku, jak to vlastně s Bojištěm bude a co si máme vybrat z toho, když radnice na jedné straně tvrdí, že nebrání festivalům, a na druhou stranu prohlašuje, že připadá v úvahu i prodej areálu," řekl iDnes.cz.

Loni na jaře na sebe Martin Věchet upozornil účastí v dokumentu Milda o  předrevolučním politikovi Milouši Jakešovi. Ve videonahrávce Jakeše na trutnovský festival v reakci na jeho zkostnatělou argumentaci zve. Na základě videa, které se na veřejnost dostalo z Facebooku autora dokumentu Pavla Křemena, na akci zrušila účast kmenová kapela The Plastic People Of the Universe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy