Festival v Readingu už zaměřuje lahve na pódium

tur
22. 8. 2008 8:00
Vystoupí Metallica i Rage Against the Machine

Londýn - Doznívající festivalová sezóna se projevuje nejen v Čechách, ale i v Británii, kde je předposlední srpnový víkend ve znamení akce, které se jeden čas - podle pivního sponzora - říkalo Carling Weekend.

Nejde o moc víc než o putovní propojení veteránského festivalu v Readingu s jeho novou odnoží v Leedsu. Oba sdílejí stejný line-up, který si v průběhu tří dnů prohodí.

Jestliže pátek patří v Readingu Rage Against the Machine, tak nejočekávanější reunion letošního roku vystoupí v Leedsu o den později. A nedělní program Reading se v Leedsu otočí už v pátek. 

Dalšími headlinery jednotlivých dnů jsou Metallica a The Killers, jež jsou v podobné situaci, neboť s novými alby čekají až na podzimní trh, takže spíš než by se dalo spoléhat na aktuální materiál, jde o sázku na jistotu.

Zcela jinak jsou na tom Bloc Party, kteří stihli novinku Intimacy vydat ve čtvrtek alespoň na internetu.

MGMT
MGMT | Foto: Sony Music

Mimo hlavní pódium vystoupí na druhé scéně -  o níž se dramaturgicky starají trendsetteři z NME a BBC Radio 1 - Justice, Foals, MGMT, Vampire Weekend, Hadouken!, The Ting Tings nebo Conor Oberst.

Lock Up stage věnovaná drsnější scéně, hardcoru a punku, se v minulých ročnících rozrostla místo jedno dne dostala dva; letose se na ní představí Gallows, Alkaline Trio nebo Fucked Up.

Celá jedna sekce s názvem BBC Introducing je věnována objevům a kapelám bez kontraktu.

S nápadem na rotaci interpretů přišli organizátoři Readingu poprvé v roce 1999, protože o program byl mezi publikem takový zájem, že plocha v Readingu přestala stačit. Přibrali tedy ještě lokaci v Leedsu: místo, na němž se do té doby pořádal V Festival. 
Reading na poptávku vlastně zareagoval podobným způsobem putovního festivalu, jaký se vžil začátkem 90. let ve Spojených státech, kdy Perry Farrell z Jane's Addiction uspořádal první kočovnou Lollapaloozu.

The Killers
The Killers | Foto: Hratelně.cz

V současnosti je kapacita Readingu 80 tisíc fanoušků, Leeds pobere o deset méně. Během jediného víkendu tak shlédne totožný line-up stejné množství lidí, jaké přiláká na jedno místo koncem června nejnavštěvovanější Glastonbury.

Festival se v Readingu pravidelně pořádá od roku 1971 a ideologicky navázal na ještě starší akci známou pod názvem National Jazz and Blues Festival, jejíž kořeny sahají do roku 1961.

Nechvalnou proslulost zajistila Readingu tradice házení lahví na nepopulární interprety. V roce 1988 si ji užila Bonnie Tyler i Meat Loaf, který dostal do obličeje plnou dvoulitrovkou cideru.

V roce 2004 zase dav během dvaceti minut vyprovodil 50 Centa a předloni to schytal Brendon Urie z Panic at the Disco. Na chvíli ztratil vědomí, ale nakonec ukázal kuráž, když se vrátil na scénu a kapela koncert dokončila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy