Festival v Readingu už zaměřuje lahve na pódium

tur
22. 8. 2008 8:00
Vystoupí Metallica i Rage Against the Machine

Londýn - Doznívající festivalová sezóna se projevuje nejen v Čechách, ale i v Británii, kde je předposlední srpnový víkend ve znamení akce, které se jeden čas - podle pivního sponzora - říkalo Carling Weekend.

Nejde o moc víc než o putovní propojení veteránského festivalu v Readingu s jeho novou odnoží v Leedsu. Oba sdílejí stejný line-up, který si v průběhu tří dnů prohodí.

Jestliže pátek patří v Readingu Rage Against the Machine, tak nejočekávanější reunion letošního roku vystoupí v Leedsu o den později. A nedělní program Reading se v Leedsu otočí už v pátek. 

Dalšími headlinery jednotlivých dnů jsou Metallica a The Killers, jež jsou v podobné situaci, neboť s novými alby čekají až na podzimní trh, takže spíš než by se dalo spoléhat na aktuální materiál, jde o sázku na jistotu.

Zcela jinak jsou na tom Bloc Party, kteří stihli novinku Intimacy vydat ve čtvrtek alespoň na internetu.

MGMT
MGMT | Foto: Sony Music

Mimo hlavní pódium vystoupí na druhé scéně -  o níž se dramaturgicky starají trendsetteři z NME a BBC Radio 1 - Justice, Foals, MGMT, Vampire Weekend, Hadouken!, The Ting Tings nebo Conor Oberst.

Lock Up stage věnovaná drsnější scéně, hardcoru a punku, se v minulých ročnících rozrostla místo jedno dne dostala dva; letose se na ní představí Gallows, Alkaline Trio nebo Fucked Up.

Celá jedna sekce s názvem BBC Introducing je věnována objevům a kapelám bez kontraktu.

S nápadem na rotaci interpretů přišli organizátoři Readingu poprvé v roce 1999, protože o program byl mezi publikem takový zájem, že plocha v Readingu přestala stačit. Přibrali tedy ještě lokaci v Leedsu: místo, na němž se do té doby pořádal V Festival. 
Reading na poptávku vlastně zareagoval podobným způsobem putovního festivalu, jaký se vžil začátkem 90. let ve Spojených státech, kdy Perry Farrell z Jane's Addiction uspořádal první kočovnou Lollapaloozu.

The Killers
The Killers | Foto: Hratelně.cz

V současnosti je kapacita Readingu 80 tisíc fanoušků, Leeds pobere o deset méně. Během jediného víkendu tak shlédne totožný line-up stejné množství lidí, jaké přiláká na jedno místo koncem června nejnavštěvovanější Glastonbury.

Festival se v Readingu pravidelně pořádá od roku 1971 a ideologicky navázal na ještě starší akci známou pod názvem National Jazz and Blues Festival, jejíž kořeny sahají do roku 1961.

Nechvalnou proslulost zajistila Readingu tradice házení lahví na nepopulární interprety. V roce 1988 si ji užila Bonnie Tyler i Meat Loaf, který dostal do obličeje plnou dvoulitrovkou cideru.

V roce 2004 zase dav během dvaceti minut vyprovodil 50 Centa a předloni to schytal Brendon Urie z Panic at the Disco. Na chvíli ztratil vědomí, ale nakonec ukázal kuráž, když se vrátil na scénu a kapela koncert dokončila.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy