Extáze s písní na rtech a ruchy v pozadí

Jan Šprincl
1. 12. 2006 9:00
Recenze - Stačil rafinovaný facelift a Ecstasy of Saint Theresa zní zajímavě i pro ty, kteří hudební pokusy moc nemusí.

Albem Watching Black se kapela po čtyřech letech vrací na elektronickou scénu a je přístupná širšímu publiku. A s nadsázkou se dá říct, že to není Jan P. Muchow, skladatel a hlava kapely, kdo se na nové podobě EOST - v devadesátých letech kytarové, na přelomu milénia experimentující - nejvíc podepsal.

Na tom mají zásluhu Björk, Lamb a Massive Attack. Muchow v jejich linii kombinuje počítačem upravené zvuky s rockovými nástroji i symfoniky a zachovává písňovou formu. Na Watching Black slyšíme hudbu, kterou nedusí fundamentální touha znít jinak, ale taky si nic neulehčuje.

Poslechněte si čtyři nové písně na MySpace

Foto: EMI

Muchow si se zpěvačkou Kateřinou Winterovou a producentem Dušanem Neuwerthem klade do cesty hodně překážek - libé zvuky jsou dílem velkého talentu a také výsledkem mravenčí práce, při které skladby stavěli z různých ruchových impulsů.

V tom navázal na předchozí alba In Dust3 a Slowthinking, tentokrát navíc stejně pečlivě myslí na melodii. Watching Black je stoupáním z podzemí tanečních klubů vzhůru na zem vstříc zenové meditaci, která má různé podoby.

Třeba filmového soundtracku (To Work On My Sleep Schedule), náznaku r´n´b (V.R.! připomínající předloňské EP IT), kytarových riffů (Trash About) nebo souladu hlasu kateřiny Winterové s primitivními zvuky (Gun And The Stars) coby hledání ideální harmonie.

Foto: EMI

Při vší éteričnosti mají skladby pevný základ, se kterým by obstály v jakékoliv verzi; že Watching Black zní právě takto, je výsledkem volby z milionů možností. Dokládá i Wrong Time Wrong Place, pěvecký dialog Kateřiny Winterové s Václavem Havelkou, hlavou projektu Selfbrush. Z počátku doprovázený jen španělkou se mění v elektrorock a připomíná výlet po Muchowově hudební minulosti, jakési spojení prosté zpívánky Lucky Boy a projektu Colorfactory.

Na letních vystoupeních pod širým nebem EOST často přehrávala novinky s energií uspávače hadů, ale jedenáctistopá nahrávka má naštěstí úplně opačný náboj: posluchače celou dobu udržuje v napětí rozpor mezi neurotickým tempem zvuků a poklidným hlasem Winterové, který může předvést ve víceru polohách než na starších albech. 

Je těžké selektovat, srovnávat a dávat body proměnlivé tvorbě Ecstasy of Saint Theresa. Ale je jasné, že podobu, kterou si zvolili pro rok 2006 a desku Watching Black, zvládli skvěle.

Ecstasy of Saint Theresa: Watching Black. CD, 46 min. Vydala firma EMI, 2006.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy