Po sedmi letech se vrátí kytarista Eric Clapton, v Praze zahájí letní turné

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 10. 2019 9:52
Anglický kytarista a zpěvák Eric Clapton, který v březnu oslaví 75. narozeniny, se po sedmi letech vrátí do Prahy. 29. května 2020 vystoupí v O2 areně. Včera večer to oznámili její provozovatelé a zároveň pořadatelé koncertu ze společnosti Bestsport. Vstupenky budou v prodeji od příštího pátku, cena zatím není známa.
Eric Clapton bývá označován za jednoho z nejlepších žijících bluesových a rockových kytaristů.
Eric Clapton bývá označován za jednoho z nejlepších žijících bluesových a rockových kytaristů. | Foto: Bestsport

Koncert se uskuteční u příležitosti turné, které v Praze začne. Erica Claptona pak do konce června bude čekat dalších 14 koncertů, ty poslední dva v Moskvě. Angličana v Praze doprovodí americký baskytarista Nathan East, klávesisté Paul Carrack a Chris Stainton, kytarista Doyle Bramhall II a vokalistky Sharon Whiteová s Katie Kissoonovou.

Eric Clapton.
Eric Clapton. | Foto: Bestsport

Clapton dosud v Česku vystoupil jen dvakrát, poprvé přijel roku 2006 do O2 areny, tehdy ještě známé pod názvem Sazka arena. V červnu 2013 se na stejné místo vrátil, nyní tam zavítá potřetí.

"Koncert Erika Claptona patří k těm světovým hudebním událostem, které nikdy nezklamou. Jeho alfou i omegou je poctivá hudba, kterou produkuje ve spolupráci s velkými individualitami," napsal po tehdejším vystoupení do Hospodářských novin hudební kritik Josef Vlček.

Podle něj Clapton nepotřebuje žádné ohňostroje, konfety, filmové dotáčky nebo mohutný světelný park. "Na Claptona se chodí především jako na kytaristu," zdůrazňuje.

Clapton, autor hitů Layla nebo Tears in Heaven, na scénu prorazil v roce 1963 s kapelou Yardbirds, progresivně hrající blues a rokenrol. Od roku 1965 krátce působil u Johna Mayalla v jeho slavných Bluesbreakers, s nimiž natočil jedinou a o to slavnější desku. Následně s bubeníkem Gingerem Bakerem a basistou Jackem Brucem sestavil trio Cream, které proslulo kompozicemi Sunshine of Your Love nebo Badge.

Hit Layla, jak ho Clapton hrál na turné roku 2014. | Video: Eagle Rock Entertainment

První koncert odehráli roku 1966, právě s Cream také Clapton poprvé zažil úspěch v USA. "Londýn byl počmáraný nápisy Clapton je bůh, bůh hrával i půlhodinová kytarová sóla, ale osobní štěstí v tom nenašel. Prakticky od roku 1969 se z kytarové ikony měnil v potulného písničkáře a bluesmana," vzpomínal na éru Cream kritik Jiří Černý.

Teprve pak umělec zahájil sólovou dráhu. Podle agentury ČTK má dnes pověst legendy, jež zrála v kvasu kultury 60. let. "Kamarádil se s Beatles, fascinoval davy, které mu pomohly vynést náročnou muziku až do hitparád. Osobní krize, neštěstí, drogy či alkohol jej srážely dolů, ale on se pokaždé vrátil jakoby posílen a trpkými zkušenostmi umocnil svou hudbu," napsala ČTK, když Clapton slavil sedmdesátiny.

Dnes má kytarista na kontě 23 studiových desek včetně popového alba Journeyman, které si roku 1989 koupily dva miliony lidí, nebo koncertní nahrávky MTV Unplugged, jež zmizela dokonce v patnáctimilionovém nákladu.

Zatím naposledy vloni vydal vánoční album Happy Xmas, které obsahuje coververze evergreenů White Christmas, Jingle Bells nebo Silent Night. "Všechny ty písně, ať už vyslovené koledy, nebo ne, jsou opravdu o Vánocích. O jejich hudebním rázu to platí tak napůl. Určitě nejsou aranžovány 'na jedno brdo'. A určitě také nemají společnou hudební řeč. Chybí jim tedy to, čím se naopak dosud vyznačovala téměř všechna Claptonova alba," napsal o albu Jiří Černý v Hospodářských novinách.

Záznam skladby Tears in Heaven z Claptonova unplugged koncertu pro MTV. | Video: MTV

Clapton bývá označován za jednoho z nejlepších žijících bluesových a rockových kytaristů. Třikrát byl uveden do Rokenrolové síně slávy, časopis Rolling Stone i Time ho zařadily vysoko na seznamy nejlepších kytaristů.

Získal 18 cen Grammy, celosvětově prodal přes 100 milionů desek a vysloužil si přezdívku Slowhand. Je znám virtuózní hrou, výjimečnou profesionalitou a repertoárem, jenž spojuje klenuté lyrické balady a blues s příměsí inteligentního popu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy