Dvořákova Praha zůstane s Alfrédem světová i Dvořákova

18. 3. 2014 16:14
Festival letos nabídne vystoupení Zubina Mehty, Vadima Repina, Krystian Zimerman a dalších hvězd vážné hudby. Uvede ale také první Dvořákovu operu Alfréd.
Dirigent Zubin Mehta.
Dirigent Zubin Mehta. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Věhlasná hudební tělesa jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září.

Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, podle hudebních odborníků jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti, který v Praze nevystoupil už 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si.
Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si. | Video:

"Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi, které bude jistě velkou událostí," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Alfred zazní v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů. K dalším částem "páteřní linie" festivalu podle Vrabce patří Dvořák Collection I. komorní řada, zahraniční koncerty a Den D pro mladé talenty.

V rámci programové řady Dvořák Collection I budou v podání České filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí.

Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si.
Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si. | Video:

Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy ČF také nabídne tři instrumentální koncerty, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Kuratelou komorního programu je pověřen violoncellista Jiří Bárta.

"Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění," podotkl Vrabec.

Pozvání přijali například Kvarteto Ebene, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se.
Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se. | Video:

V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic. Zde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná Zlonické zvony. Doprovodný program dále nabídne například rodinný den.

Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu. Vstupenky jsou v prodeji od 18. března.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy