Dvořákova Praha zůstane s Alfrédem světová i Dvořákova

18. 3. 2014 16:14
Festival letos nabídne vystoupení Zubina Mehty, Vadima Repina, Krystian Zimerman a dalších hvězd vážné hudby. Uvede ale také první Dvořákovu operu Alfréd.
Dirigent Zubin Mehta.
Dirigent Zubin Mehta. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Věhlasná hudební tělesa jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září.

Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, podle hudebních odborníků jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti, který v Praze nevystoupil už 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si.
Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si. | Video:

"Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi, které bude jistě velkou událostí," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Alfred zazní v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů. K dalším částem "páteřní linie" festivalu podle Vrabce patří Dvořák Collection I. komorní řada, zahraniční koncerty a Den D pro mladé talenty.

V rámci programové řady Dvořák Collection I budou v podání České filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí.

Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si.
Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si. | Video:

Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy ČF také nabídne tři instrumentální koncerty, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Kuratelou komorního programu je pověřen violoncellista Jiří Bárta.

"Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění," podotkl Vrabec.

Pozvání přijali například Kvarteto Ebene, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se.
Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se. | Video:

V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic. Zde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná Zlonické zvony. Doprovodný program dále nabídne například rodinný den.

Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu. Vstupenky jsou v prodeji od 18. března.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 24 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy