Dvořákova Praha zůstane s Alfrédem světová i Dvořákova

18. 3. 2014 16:14
Festival letos nabídne vystoupení Zubina Mehty, Vadima Repina, Krystian Zimerman a dalších hvězd vážné hudby. Uvede ale také první Dvořákovu operu Alfréd.
Dirigent Zubin Mehta.
Dirigent Zubin Mehta. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Věhlasná hudební tělesa jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září.

Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, podle hudebních odborníků jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti, který v Praze nevystoupil už 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si.
Krystian Zimerman hraje Ravela. Poslechněte si. | Video:

"Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi, které bude jistě velkou událostí," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Alfred zazní v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů. K dalším částem "páteřní linie" festivalu podle Vrabce patří Dvořák Collection I. komorní řada, zahraniční koncerty a Den D pro mladé talenty.

V rámci programové řady Dvořák Collection I budou v podání České filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí.

Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si.
Houslista Vadim Repin hraje s Münchener Kammerorchester. Poslechněte si. | Video:

Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy ČF také nabídne tři instrumentální koncerty, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Kuratelou komorního programu je pověřen violoncellista Jiří Bárta.

"Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění," podotkl Vrabec.

Pozvání přijali například Kvarteto Ebene, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se.
Zubin Mehta diriguje Izraelskou filharmonii. Podívejte se. | Video:

V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic. Zde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná Zlonické zvony. Doprovodný program dále nabídne například rodinný den.

Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu. Vstupenky jsou v prodeji od 18. března.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy