Drsná holka káraná, v kriminále schovaná. Koller nahrál píseň s Topolovým textem

ČTK ČTK
20. 4. 2021 9:42
Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller představil novou skladbu nazvanou Vězenkyně. Autorem textu je stejně jako u jeho předchozí písně Planeta bez paměti básník a spisovatel Jáchym Topol.
Kollerovu skladbu Vězenkyně už si na YouTube pustilo devět tisíc lidí. | Video: David Koller

K novince vznikl videoklip. Jeho režie se ujal grafik Michal Hořava, který je zároveň autorem grafického zpracování většiny obalů či desek skupin Lucie i Kollerband.

"Byl jsem ve sklepní cele v Konviktské ulici v Praze, kde šlo okýnkem skrz pletivo zahlédnout kus dvora, tehdy posetého listím a ovšem výkaly služebních psů, těch bestií," vypráví autor textu Topol.

"Jednou ráno tam s košťaty naběhly vězeňkyně, tři ženské a mladá holka. Flákaly se, aby jim práce na vzduchu vydržela, dozorkyně je seřvala, jen když se přiblížily k okýnkům našich cel. Pamatuju právě smutné oči té holky. Byla těhotná, celá posmutnělá. Kolega, lupič povídá: 'Chudák, měla tátu sviňáka, co na ni lez, tak ho zabila'. Druhý den ji prý vezli na soud. Kdykoli slyším o domácím násilí, teď ještě umocněném covidovou pastí, vyhřezne ve mně tahle vzpomínka. Netuším, co s tou holkou bylo dál. Myslím ale, že dnes by měla daleko víc zastání," dodává Topol.

Píseň Vězenkyně vznikla v rámci QR projektu, na kterém se průběžně podílí řada umělců, a doplňuje tři Kollerovy již vydané kompozice: Pouta, My se vám ozveme a Planeta bez paměti.

Grafickým prvkem sjednocujícím aktuální tvorbu Davida Kollera se stal QR kód v podobě jeho obličeje od výtvarníka Davida Černého. Při načtení QR kódu, který se nachází na plakátech, tričkách či v klipu, se zájemce dostane na speciální stránku, na níž Koller postupně uveřejňuje singly a videoklipy.

QR kód Davida Kollera vytvořil výtvarník David Černý.
QR kód Davida Kollera vytvořil výtvarník David Černý. | Foto: David Koller

"Hudba k tak silnému textu se dělá ,sama´. Děsí mě, kolik násilí je stále mezi nejbližšími, v rodinách, a jak často bývá přehlížené asi i právě proto. V případě Vězenkyně vůbec nešlo o to vytvořit rádiový singl, ale silnou skladbu, která by si mohla najít své fanoušky na živých koncertech, na které se tolik těšíme," sdělil k nové písni Koller.

První ze série letních koncertů, kde fanoušci uslyší nové skladby, by se měl uskutečnit 22. května v areálu vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma. Kromě Kollera vystoupí také brněnská kapela Mucha, Cimbal Band Alexandra Vilhema z Mikulova nebo DJ N'zym. Akcí mají provázet moderátorky Ester Geislerová a Johana Ožvold.

David Koller v roce 2016 třikrát uspěl na 25. ročníku Cen Anděl. Získal sošku jako zpěvák roku a za album roku, kterým se stalo jeho ČeskosLOVEnsko. Navíc si odnesl ocenění skupina 25letí coby člen kapely Lucie.

Vloni se Koller jako supervizor podílel na vzniku alba Hudba Praha & Michal Ambrož. Před třemi lety vyšla kniha Who The Fuck Is David Koller?, kde s hudebníkem rozmlouvá básník Milan Ohnisko.

Myslel jsem, že takhle bohatému člověku se jedná o dobro nás všech, už si to nemyslím, tvrdí hudebník David Koller. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy