Řízná hořčice stoupne do uší s Peaches i Jonem Hopkinsem

kve
Aktualizováno 24. 4. 2014 8:44
Avantgardní Donaufestival v dolnorakouské Kremži slaví deset let. Potkává se tu hudební, výtvarná i divadelní avantgarda z celé Evropy.
Peaches.
Peaches. | Foto: Donaufestival

Kremže - Dva víkendy na přelomu dubna a května budou v dolnorakouském městečku Kremže už tradičně patřit Donaufestivalu - přehlídce alternativní hudby, divadla, filmu či výtvarného umění. Jedna z nejzajímavějších přehlídek svého druhu ve střední Evropě letos slaví dekádu své existence a během šestidenní přehlídky (25.–26. 4. a 30. 4. – 3. 5.) přivítá jména jako Peaches, Jon Hopkins, Dean Blunt, Jeff Mills či Bill Orcutt.

Veteráni, legendy i aktuální objevy alternativní hudby dorazí na přelomu dubna a května do malebného městečka Kremž na Dunaji. Na žánry se tady nehraje - na pódiu se tak v rámci jednoho večera můžou potkat Kim Gordon ze Sonic Youth jako členka minimalistického kytarového dua Body/Head, noiserapoví clipping. nebo duchařská elektronika Forest Swords. Prvomájový program například nabízí vedle sebe art-rockové Xiu Xiu, R&B zpěvačku Kelela, elektronickou provokatérku Peaches či rappera Mykki Blanca. V další dny dojde i na techno (Jeff Mills, Actress), noise (Pharmakon) nebo drone metal (Stephan O'Malley).

Podívejte se na videopozvánku na Donaufestival 2014.
Podívejte se na videopozvánku na Donaufestival 2014. | Video:

Na dva víkendy (doplněné letos ještě o první máj) ožije Kremž výstavami v galerijích, filmovými projekcemi, performancemi ve veřejném prostoru a samozřejmě bohatou koncertní nabídkou. "Před deseti lety jsme se pokusili stvořit nový model festival, který respektuje ideje a potřeby nových uměleckých forem a na druhou stranu se zajímá o jejich sociální kontext. Naším cílem bylo přehodnotit a znovu definovat roli uměleckého vyjádření." vysvětluje v manifestu umělecký ředitel Tomas Zierhofer-Kin a připomíná, že dekáda Donaufestivalu byla také v duchu vzájemného pronikání jednotlivých uměleckých disciplín.

Poslechněte si Jeffa Millse.
Poslechněte si Jeffa Millse. | Video:

Letos se v Kremži představí performerka Patrycja German konfrontující muže se stereotypy ženské krásy či španělský umělec Santiago Sierra zkoumající jak jsou lidé ochotní měnit své morální přesvědčení pod tlakem peněz.

V prostorách místního muzea v odsvěceném minoritském kostele rozehraje Robert Henke (vystupující také jako Monolake) hru laserových obrazců a subbasových beatů, zatímco na Výstavišti bude k vidění kinetický audio-vizuální stroj Parsec, jehož náhodně generované sekvence světla a zvuku vtahují diváky do hypnotizujícího představení.

Jon Hopkins: Light trough the veins.
Jon Hopkins: Light trough the veins. | Video:

Největší pozornost na sebe ale celkem pochopitelně strhávají koncerty. Hvězdou pátečního večera je Jon Hopkins, který v únoru vystoupil na pražském festivalu Spectaculare. Sobotní program ozdobí soulový zpěvák Dean Blunt podnikající výlety do free jazzu či bass music a program druhého týdnu odstartuje v kostele Tim Hecker - kanadský specialista na elektronické drony.

Tím ale výčet lákadel rozhodne nekončí - připraven je kytarový experimentátor Bill Orcutt, analogový fetišista Oneohtrix Point Never nebo němečtí klasikové inteligentní elektroniky Mouse on Mars. Do světa současného temného techna nakaženého industrialem zavede posluchače první sobotu Vatican Shadow a pak už ale bude čas na jednu z hlavních hvězd festivalu – detroitského inovátora techna Jeffa Millse, zakladatele kolektivu Underground Resistance.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 000 korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy