Dokud žila, knihu vydat nemohl. Padevět si skoro deset let povídal s Hegerovou

ČTK ČTK
21. 10. 2021 12:36
Životopisná kniha Carmen s podtitulem Skutečný život Hany Hegerové vznikla pod podmínkou, že bude zveřejněna až po smrti slavné zpěvačky. Autor Tomáš Padevět patřil k jejím nejbližším přátelům. "Z knih, které vyšly po smrti Hegerové, nebyla ani jedna autorizovaná, vznikly z rozhovorů, článků a jiných veřejně dostupných zdrojů," připomíná.
Tomáš Padevět se svou knihou o Haně Hegerové.
Tomáš Padevět se svou knihou o Haně Hegerové. | Foto: ČTK

Publikaci vydalo nakladatelství Ikar minulý týden. Pokřtěna byla toto úterý, den před nedožitými devadesátinami Hegerové, v pobočce knihkupectví Luxor na Václavském náměstí. Kmotry se stali Fero Fenič, Michal Horáček a Zdeněk Merta.

"Moje kniha se od ostatních velice liší, protože na ní spolupracovala přímo paní Hegerová. Dlouhých deset let jsem si k ní domů chodil intenzivně povídat a v tom spočívá jedinečnost tohoto dokumentárního románu," vysvětluje Tomáš Padevět.

Hegerová zemřela 23. března v pražské Nemocnici Na Homolce ve věku 89 let. Zpěvačka, která je označována za první dámu československého šansonu, byla vzhledem k problémům po zlomenině krčku v péči lékařů.

Na tom, že životopis vyjde až po její smrti, se s Padevětem dohodla. "Po půl roce mi řekla, že by si přála, aby kniha nevyšla za jejího života. Tím, že potom ještě žila asi devět a půl roku, mi dala obrovskou příležitost, aby kniha byla co nejkomplexnější. Povídal jsem si nejen s ní, ale i s dalšími lidmi, hudebníky, režiséry i rodinou, kteří s ní byli v různém období spojeni," popisuje autor.

Padevět tak mohl mimo jiné nahlédnout do osobních materiálů, korespondence i soudních spisů souvisejících s případem na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy Hegerová strávila půl roku ve vězení. Na její účet tehdy chybou banky přišla částka 214 tisíc korun, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Hegerová se domnívala, že jde o její honorář, a nechala si je. Soud to vyhodnotil jako zpronevěru. "Kniha k tomuto případu přináší dosud nezveřejněné, nebulvární informace," podotýká Padevět.

Objemná publikace začíná narozením Hegerové a končí jejím úmrtím. Padevět se nevyhýbá ani tématu jejího otce, který byl exponentem slovenského fašistického státu. "Ještě když byla v nemocnici, tak volala, že mi ještě potřebuje něco říct, co chce, aby v knize bylo," zmiňuje autor.

Levandulová, asi nejpopulárnější šanson Hany Hegerové, vznikl ze spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou a textařem Michalem Horáčkem. | Video: Supraphon

"Měla ke mně důvěru, protože věděla, že jsem velice diskrétní a nikdy jsem nezneužil toho, co mi za života vykládala. Původně jsem dělal publikaci k jejím osmdesátinám, spíše fotografickou knihu doplněnou rozhovorem. Pak ukončila svoji uměleckou kariéru a vyzvala mě, abychom si povídali dál."

Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, pocházela ze Slovenska. Kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Účinkovala také v zahraničí, včetně proslulé pařížské Olympie.

Obal knihy Carmen – Skutečný život Hany Hegerové.
Obal knihy Carmen – Skutečný život Hany Hegerové. | Foto: Ikar

Její asi nejpopulárnější šanson Levandulová vznikl ze spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou a textařem Michalem Horáčkem. Za album Potměšilý host, na kterém tento hit vyšel, dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku.

Uměleckou kariéru ukončila v srpnu 2011. Vzhledem ke zdravotnímu stavu se veřejných akcí neúčastnila. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy, rok nato ji prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Slovenský prezident Andrej Kiska pěvkyni v lednu 2016 udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Autor knihy Tomáš Padevět vydává hudbu mnoha žánrů, například nahrávky Evy Olmerové, Hany Hegerové, Viktora Sodomy, Marty Kubišové, Karla Vlacha nebo Apollobeatu Jana Spáleného. Byl smutečním řečníkem na neveřejném rozloučení s Hegerovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy