Dojemný Young i Townshend na tripu. Rockeři vzpomínají

Karel Veselý
21. 12. 2012 20:43
Knižní paměti slavných muzikantů útočí na vánoční trh
Neil Young
Neil Young | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Knižní životopisy slavných muzikantů bývaly tradičně zábavou jen pro hrstku věrných fanoušků. Jenže jak rocková generace stárne, roste i poptávka po knihách, s nimiž by si mohla připomínat sladké časy svého mládí a z opomíjeného segmentu trhu se stává jeho štika. Všechno změnila biografie Keitha Richardse nazvaná Life (česky Život), jejíž prodeje vloni v srpnu - necelý rok po svém vydání - překročily hranice milionu kusů.

Skvěle se v posledních letech prodával i první díl Chronicles (2005, česky Kroniky, 2006) Boba Dylana či vzpomínky Erica Claptona v knize Autobiography (2007, č. Autobiografie, 2008). Autobiografie a detailní rozbor textů rappera Jay-Z Decoded se před dvěma lety dostala do první pětky žebříčku nejprodávanějších knih, který zveřejňuje The New York Times a kritikou byla velmi dobře přijatá biografie Patti Smith nazvaná Just Kids (2010, č. Jsou to jen děti, 2011). Žádný div, že v knihkupectvích v angloamerickém světě letos vypukla doslova předvánoční horečka rockových životopisů.

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco dříve sepisovali životopisy obvykle novináři, nově si muzikanti dávají záležet, aby autobiografie mohly vyjít napsané v první osobě a byly co možná nejautentičtější. „Psát knihu je stejné jako psát písničky. Jen u toho není žádná melodie," říká kanadský veterán Neil Young, jehož knize Waging Heavy Peace: A Hippie Dream je za oceánem zatím věnována největší pozornost. Rockový klasik, jenž natáčí povedené desky i ve svých šedesáti šesti letech, ji v angličtině a souběžně i němčině vydal na konci září. Kniha se skvěle prodává a drží se v první stovce nejžádanějších knih v internetovém obchodě Amazon.com

„Úžasná kniha: skromná, upřímná, vtipná a často dojemná," píše v recenzi Wall Street Journal a Philadelphia Inquirer ji srovnává s „epickým džemem Youngovy kapely Crazy Horse, stejně volnomyšlenkářským, nekašírovaným a v každém momentě zajímavým". Recenzent New York Times nicméně konstatuje, že Waging Heavy Peace má daleko k „literárním výšinám Dylanových Kronik i nostalgické jízdě Patti Smith" a je zdaleka nejzajímavější na začátku, když Young mluví o svém dětství. Zbytek knihy pak prý zbytečně zatěžují pasáže, v nichž zpěvák mluví o svých milovaných ekologických autech.

Pikantní Townshend, nezáživný Morrissey

Autor hitu Heart of Gold se nikdy nevyžíval v divokém rock'n'rollovém stylu, a tak čtenáře nemůže příliš lákat na historky o šňupání prachu z otcovy urny, jako to dělal Keith Richards před vydáním Života. Pikantnější materiál ve svých memoárech nazvaných Who I Am nabízí Pete Townshend, frontman britských bouřliváků The Who.

Pete Townshend
Pete Townshend | Foto: Aktuálně.cz

Ve své knize vypráví o LSD tripu na palubě letadla, který se mu málem stal osudným či sexuální přitažlivosti Micka Jaggera, o kterém napsal, že to byl jediný muž, se kterým chtěl kdy spát.

Před osmi lety Townshenda vyšetřovala policie v rámci zátahu na internetové distributory dětské pornografie, poté co se prokázalo, že ze svého počítače navštěvoval webové stránky s ilegálním obsahem. Rocker se bránil tím, že ho tam zavedla studie pohlavního zneužívání dětí. Ostatně sám se stal jeho obětí v dětství, když byl členem organizace Mořských skautů.

Frontman The Who udržuje s knižním průmyslem dlouhodobý románek - v osmdesátých letech dokonce jeden čas pracoval jako redaktor vydavatelství Faber & Faber a pomohl zrealizovat několik memoárů svých kolegů. Vydal zde i knihu svých povídek Horse's Neck, chystaný román Ray High & The Glass Household ale nedokončil a stal se předlohou pro jeho koncepční sólové album Psychoderelict z devadesátých let. Smlouvu na vlastní životopis podepsal Townshend už před patnácti lety, konečně ale vyšel už 8. října a v britském Amazonu se držel v první třicítce nejprodávanějších knih.

Se stejným zájmem očekávali Britové autobiografii Stevena Patricka Morrisseyho, někdejšího frontmana kultovních osmdesátkových hrdinů The Smiths. „Můj život nebyl zase tak zajímavý," tvrdil třiapadesátiletý zpěvák v nedávném rozhovoru pro stanici Radio 4, jedním dechem ale dodává, že by svoji knihu rád jednou viděl v řadě klasiků, které vydává nakladatelství Penguin. Kniha má přes šest set stránek.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pikantností bude určitě plná i kniha In the Pleasure Groove: Love, Death & Duran Duran, kterou vydává John Taylor z britských glam-popových hitmakerů Duran Duran. „Od sexu, drog a rock'n'rollu až k několika momentům, kdy po něm sahala smrt," popisuje vydavatel novou knihu bubeníka Petera Crisse ze skupiny Kiss nazvanou Makeup to Breakup: My Life In and Out of Kiss. Vzpomínat na slavné časy Joy Division bude i Pete Hook, který rovnou říká, že předchozí biografie, na nichž se podíleli aktuálně znepřátelení bývalí parťáci z kapely, „v mnohém neměly pravdu".

Nevázaný Mick i historky o Led Zeppelin

Hudební fanoušci v angloamerických zemích kupují i I'm Your Man: The Life of Leonard Cohen od Sylvie Simmonsové nebo Trampled Under Food: The Power and Excess of Led Zeppelin, jež navazuje na jednu z nejslavnějších rockových biografií Hammer of The Gods z roku 1985, která u nás vyšla před třemi roky pod názvem Kladivo bohů. Na rozdíl od trháku Stephena Davise se ale tentokrát bude jednat o autorizovaný životopis slavné kapely.

Foto: Aktuálně.cz

Knih, které budou v Americe a Británii útočit na žebříčku bestsellerů se v českém překladu dočkáme nejdříve za rok. Domácí vánoční trh ale nabídne dostatek jiných titulů na podobné téma. Nedávno se na pultech objevila kniha Bowie v Berlíně mapující zajímavé období v kariéře rockového chameleóna, kdy natáčel v druhé polovině sedmdesátých let v Západním Berlíně svoje klasické desky. Životu glamrockerů The Sweet se věnuje kniha Block Buster! a další pohledy do rockové historie nabízí biografie Roberta Planta, Freddie Mercuryho, Toma Waitse nebo Ozzyho Osbourna.

A jak se rockovým biografiím na domácím trhu daří? Denisa Novotná z vydavatelství Icar prozrazuje, že Život Keitha Richardse i v Čechách potvrdil vysoký zájem čtenářů a knihy se prodalo bezmála deset tisíc kusů. Vyprodal se i překlad Dylanových Kronik I, který byl tři tisíce kusů. „Zájem drobně zvýšený, senzace se nekonala," komentuje Richard Klíčník z nakladatelství Argo.

Na vánočním trhu je k mání i jedna původní česká kniha o hudbě, která nese název Hudba, která si neříká krautrock. Jejím autorem je publicista a mimo jiné také recenzent Aktuálně.cz Petr Ferenc, který v ní popisuje krátké, ale intenzivní dějiny německé kosmické hudby šedesátých a sedmdesátých let - tedy volně definovaného hnutí rockových experimentátorů, pro než se na západě vžil termín krautock. Kniha přinese profily skupin Kraftwerk, Tangerine Dream, Can, Neu, Faust či Cluster zařazené do dobového i hudebního kontextu. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy