Dirigent Mácal končí v čele České filharmonie

Red Kul, ČTK
9. 9. 2007 22:10
K rozhodnutí jej prý přiměly negativní kritiky

Praha - Šéfdirigent České filharmonie Zdeněk Mácal v sobotu oznámil členům orchestru, že ve své funkci končí.

Mluvčí ČF Daniel Sobotka to dnes potvrdil ČTK. Sám Mácal se tiskové agentuře odmítl vyjádřit.

Podle generálního ředitele ČF Václava Riedlbaucha byly příčinou šéfdirigentova kroku zřejmě negativní novinové kritiky. Mácal ale bude dál spolupracovat s orchestrem jako dirigent, uvedl ředitel.

"On si teď trošku uvolní ruce, ale nadále se v Praze vyskytovat bude, bude pracovat s orchestrem při nahrávacích projektech, na turné v zahraničí a publikum, které ho má rádo, ho určitě uvidí," řekl Riedlbauch České televizi.  

Riedlbauch potvrdil, že Mácal těžce snášel negativní reakce na svou práci v českém tisku. Už několik měsíců se prý cítí být ukřivděn tím, co chápal jako stupňované útoky na svou osobu.

Václav Riedlbauch
Václav Riedlbauch | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V nedávném televizním rozhovoru Mácal odmítl výhrady ke směřování České filharmonie komentovat a odůvodnil je údajnými antipatiemi, které k jeho osobě někteří čeští hudební kritici pociťují.

Jedenasedmdesátiletý dirigent stál v čele ČF od roku 2003 a má podepsanou smlouvu až do roku 2008. 

Mácal: Mám jeden z nejlepších orchestrů - ČTĚTE ZDE

Mácal se narodil v Brně, kde také studoval na konzervatoři a na Janáčkově akademii múzických umění. Po emigraci v roce 1968 působil nejprve v Nizozemsku a Švýcarsku, do Spojených států natrvalo přesídlil v roce 1982. Celkem řídil více než 150 orchestrů po celém světě.

 

Právě se děje

před 20 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy