Die Krupps tvořili dějiny industrialu, poučí o nich i Prahu

30. 1. 2014 15:42
Souputníci Kraftwerk a Einstürzende Neubauten představí v Praze své nové album Machinist of Joy, s nímž se vracejí na scénu po dlouhých šestnácti letech.
Poslechněte si od Die Krupps song Nazis Auf Speed z alba Machinist of Joy. | Video:

Praha - Kultovní kapela Die Krupps, která společně s Kraftwerk a Einstürzenden Neubaten zásadním způsobem definovala podobu elektro-industriální scény, představí v Praze nové album The Machinists of Joy.

Když před více než třiceti lety začali Die Krupps s kombinováním odlišných žánrů jako jsou elektronika, industrial a metal, znamenalo to na tehdejší hudební scéně doslova poprask. Současnou podobu jejich tvorby  charakterizuje zvuk chladných kytar podkreslených elektronikou. 

Fanoušci se však kromě nového materiálu mohou těšit i na hity jako Fatherland, Isolation nebo To The Hilt. Die Krupps se navíc na Facebooku obrátili na své příznivce, aby si vybrali, jaké písně z nové desky by si přáli na koncertech slyšet živě.

Skupinu založil v roce 1981 zpěvák, kytarista a klávesista Jürgen Engler a již na debutovém albu převažoval industriální zvuk, postavený čistě na hlucích a úderech na kovy.

Na dalších nahrávkách již dostávala více prostoru elektronika, kterou doplňovaly metalové kytary a agresivní zpěv. Die Krupps se v té době zařadili mezi hlavní představitele takzvané electronic body music. Po osmileté pauze se vrátili vrátili na scénu v roce 2005 v rámci svého pětadvacetiletého jubilea.

Die Krupps vystoupí 15. února v pražském klubu Rock Café s předskokany Chant bubeníka Bradleyho Billse z amerického Austinu a chilským industriálním projektem Vigilante.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy