Die Krupps tvořili dějiny industrialu, poučí o nich i Prahu

30. 1. 2014 15:42
Souputníci Kraftwerk a Einstürzende Neubauten představí v Praze své nové album Machinist of Joy, s nímž se vracejí na scénu po dlouhých šestnácti letech.
Poslechněte si od Die Krupps song Nazis Auf Speed z alba Machinist of Joy. | Video:

Praha - Kultovní kapela Die Krupps, která společně s Kraftwerk a Einstürzenden Neubaten zásadním způsobem definovala podobu elektro-industriální scény, představí v Praze nové album The Machinists of Joy.

Když před více než třiceti lety začali Die Krupps s kombinováním odlišných žánrů jako jsou elektronika, industrial a metal, znamenalo to na tehdejší hudební scéně doslova poprask. Současnou podobu jejich tvorby  charakterizuje zvuk chladných kytar podkreslených elektronikou. 

Fanoušci se však kromě nového materiálu mohou těšit i na hity jako Fatherland, Isolation nebo To The Hilt. Die Krupps se navíc na Facebooku obrátili na své příznivce, aby si vybrali, jaké písně z nové desky by si přáli na koncertech slyšet živě.

Skupinu založil v roce 1981 zpěvák, kytarista a klávesista Jürgen Engler a již na debutovém albu převažoval industriální zvuk, postavený čistě na hlucích a úderech na kovy.

Na dalších nahrávkách již dostávala více prostoru elektronika, kterou doplňovaly metalové kytary a agresivní zpěv. Die Krupps se v té době zařadili mezi hlavní představitele takzvané electronic body music. Po osmileté pauze se vrátili vrátili na scénu v roce 2005 v rámci svého pětadvacetiletého jubilea.

Die Krupps vystoupí 15. února v pražském klubu Rock Café s předskokany Chant bubeníka Bradleyho Billse z amerického Austinu a chilským industriálním projektem Vigilante.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 22 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy