DG307 hraje Nosferatu v New Yorku

Jaroslav Richter
1. 11. 2005 9:59
New York - V pondělní halloweenský večer nabídla newyorskému publiku česká experimentální skupina DG 307 neobvyklý zážitek v podobě svého originálního hudebního doprovodu k němému filmu Friedricha Murnaua z roku 1922 Upír Nosferatu. Představení v prestižním klubu The Knitting Factory uspořádalo newyorské České centrum.

Klasický hororový snímek s Maxem Schreckem v titulní roli doprovodila kapela na elektrofonické housle, violoncello a basovou kytaru, ale pro dotváření atmosféry použila i nejrůznější zvuky tvořené na citeru, harmoniku, klávesy či klarinet. Zakladatel skupiny Pavel Zajíček k jednotlivým obrazům předčítal velmi osobitým způsobem české texty.
Projekt Nosferatu vznikl před dvěma lety pro festival Murnauových filmů pořádaný pražským Götheho institutem, na němž slavil mimořádný úspěch. Od té doby ho DG 307 představila ještě několikrát, mimo jiné i na festivalu hudebních filmů a filmové hudby v ukrajinském Sevastopolu. Před dvěma dny své dílo uvedla i na českém velvyslanectví ve Washingtonu. Hudba k Murnauovu filmu "má jisté body kompozice připravené a jisté body kompozice náhodné," popsal ji autor projektu básník, textař a hudebník Pavel Zajíček. Nepokládá to ale za improvizaci.
"Přísně se držíme orámování scénami. Je to hudba proměny. Každé další hraní prochází přirozenou proměnou." Upíra Nosferatu si Zajíček vybral nejen kvůli tomu, že jde o vynikající klasické filmové dílo, ale jak sám řekl i proto, že s Maxem Schreckem mají "jistou podobu".
Pondělní vystoupení v New Yorku bylo pro Zajíčka prvním od roku 1989, kdy jako exulant žil střídavě ve Švédsku a ve Spojených státech. Do emigrace byl nucen odejít poté, kdy ho komunistický režim tehdejšího Československa pronásledoval jako člena undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe a posléze ho odsoudil za účast v hnutí kolem Charty 77.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy