V Praze poprvé zazpívá Devendra Banhart. Tvář divného folku teď myslí na Venezuelu

Kultura Kultura
2. 9. 2019 11:36
Americký kytarista a zpěvák Devendra Banhart, který začátkem tisíciletí odstartoval vlnu takzvaného divného folku a od té doby patří k hvězdám alternativní scény, poprvé přijede do Prahy. 25. ledna 2020 vystoupí v pražském Paláci Akropolis, kde představí nové album nazvané Ma.
Devendra Banhart (na snímku) vydává na labelu Nonesuch, stejně jako skladatel Steve Reich nebo jazzový klavírista Brad Mehldau.
Devendra Banhart (na snímku) vydává na labelu Nonesuch, stejně jako skladatel Steve Reich nebo jazzový klavírista Brad Mehldau. | Foto: Lauren Dukoff/Nonesuch

V pondělí o tom informovala pořadatelská agentura Fource. Vstupenky v ceně 820 korun budou v prodeji od tohoto pátku 6. září.

Devendra Banhart.
Devendra Banhart. | Foto: Fource Entertainment

Devendra Banhart, kterého hudební kritik Pavel Turek označil za "vlajkonoše lo-fi a jednohlasně zvoleného prezidenta žánru označovaného New Weird America", bývá popisován jako stylotvorný autor vyznávající na prvním místě hravost.

Na počátku milénia společně se sesterským duem CocoRosie a harfenistkou Joannou Newsomovou stál v čele takzvaného freak-folku, česky někdy označovaného za "divný folk", žánru stavícího na intimitě, autenticitě a rukodělnosti. "Generace 'věčných dětí', která se po americkém jedenáctém září uchýlila do světa soukromých fantazií, starých věcí a akustických nástrojů," popsal je kritik Pavel Klusák.

Banhart byl zatím jen před šesti lety hostem festivalu Colours of Ostrava.

V Praze bude osmatřicetiletý Američan hrát z desky Ma, kterou v polovině září vydá na značce Nonesuch Records. Album se odvrací od zvukových experimentů a "zaměřuje se na vyprávění intimních příběhů za doprovodu akustické kytary, dechů a kláves", uvádějí pořadatelé.

Jako první singl zpěvák před dvěma měsíci zveřejnil skladbu Kantori Ongaku, což v japonštině znamená country hudbu.

Skladba vznikla jako pocta kapele Yellow Magic Orchestra japonského popového hudebníka Haruomiho Hosona. Banhart začal desku natáčet v chrámu v japonském Kjótu, později s kapelou pracovali v Los Angeles a poblíž kalifornského mysu Big Sur.

První singl Kantori Ongaku z nové desky Devendry Banharta. | Video: Nonesuch Records

Album bude obsahovat 13 skladeb, z toho tři ve španělštině a jednu v portugalštině. Hosté, velšská zpěvačka Cate Le Bon a Angličanka Vashti Bunyanová, přispěli každý k jednomu tracku.

Na desce Banhart znovu spolupracoval se svým dlouholetým kytaristou a producentem Noahem Georgesonem.

Nahrávka Ma bude Banhartovým třetím albem na značce Nonesuch. "Z různých úhlů tematizuje mateřství a proměny mateřského pouta v čase od úzkého vztahu dítěte a matky k přetrhání všech vazeb. Banhart je zde osobní, dotýká se také obecnějších témat, jakými jsou humanitární a přírodní krize, s nimiž se potýká Jižní Amerika," uvádějí pořadatelé pražského koncertu.

Syn dvou přesvědčených hippies Devendra Banhart se narodil v Texasu, když mu ale byly dva roky, rodiče se rozvedli. S matkou tak přesídlil do její rodné Venezuely, kde pak do 14 let žil na předměstí Caracasu, těsně nad hranicí chudoby. Dodnes tam zůstávají jeho příbuzní.

"Všichni teď žijí v zoufalství a se zatajeným dechem pozorují ten chaos kolem sebe. Není lehké pozorovat rodnou zem, jak trpí. Jediné, co můžu udělat, je myslet na ně a posílat jim naději," vysvětluje hudebník, proč na novou desku zařadil písně ve španělštině a portugalštině.

Devendra Banhart koncem 90. let studoval na uměleckém institutu v San Francisku, začínal jako busker. "Cestoval, žil ve squatu v New Yorku i jako bezdomovec v Paříži. A všude stejně drásal infantilní kresby i spontánní črty skladeb. Často nebyly dlouhé ani minutu a zaznamenával je buď na vypůjčený čtyřstopý magnetofon, nebo jen na telefonní záznamník," popsal kritik Pavel Turek v týdeníku Respekt.

Debutoval roku 2002 albem Oh Me Oh My. Dnes má na kontě devět studiových desek, také vydal knihu kreseb a maleb nebo načetl báseň malíře Joana Miróa pro audioprůvodce londýnské galerie Tate Modern.

Memorial je další skladbou z Banhartova nového alba. | Video: Nonesuch Records

"Banhart vsadil na zkušenost kulturního všežravce, který má v krvi jak jihoamerické taneční styly, tak britpop a nebojí se koketovat se slovanskými jazyky ani zpěvem v němčině. Na posledních deskách přestává být osamělým básníkem s kytarou, ale obklopuje se hráči, kteří s ním podnikají výlety od salsy přes tango po rock; blýskne se tu mimoděk i ozvěna židovské písně či diska. Osobní vykořeněnost a nomádství tu jdou ruku v ruce se žánrovým flirtováním," napsal Pavel Turek o Banhartově desce Mala z roku 2013.

Hudebník od rodičů dostal prostřední jméno Obi po postavě rytíře Jedi Obi-Wana Kenobiho z Hvězdných válek. Svého času měl Banhart milostný vztah s herečkou Natalií Portmanovou, která právě ve Star Wars hrála královnu a později senátorku Padmé Amidalu. Banhart ji obsadil do klipu Carmensita.

Později měl za snoubenku srbskou umělkyni Anu Krašovou, se kterou pro změnu nazpíval duet Your Fine Petting Duck.

V klipu ke Carmensitě z roku 2005 účinkovala Natalie Portmanová. | Video: XL Recordings
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy