Deska plná vděku a povzbudivých písní. Bryan Adams ji přiveze do Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 3. 2023 14:07
Zpívá na něm, že je "tak šťastný, až mě to bolí". Své loňské album So Happy It Hurts přijede kanadský zpěvák a fotograf Bryan Adams koncem roku představit do pražské O2 areny. V rámci světového turné zde vystoupí 16. prosince. Vstupenky v cenách od 1490 korun budou v prodeji od pátku, oznámila česká pobočka agentury Live Nation, která koncert pořádá.
Bryan Adams (na snímku z roku 2017, kdy vystoupil v brněnské DRFG areně) spolupracoval také s Nadací Terezy Maxové dětem.
Bryan Adams (na snímku z roku 2017, kdy vystoupil v brněnské DRFG areně) spolupracoval také s Nadací Terezy Maxové dětem. | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia.cz

Třiašedesátiletý Adams vystupuje v Česku pravidelně. Před pěti lety se představil v ostravské sportovní hale, předtím hrál v Brně nebo v Praze. Roku 2012 rozezpíval publikum v libereckém areálu Vesec na festivalu Benátská noc.

První písně začal psát roku 1977, nejprve pro jiné interprety: kanadské rockové kapely Loverboy a BTO nebo pro zpěvačku Bonnie Tyler. Navázal stálou spolupráci se skladatelem a hudebníkem Jimem Vallancem, sám pak debutoval v roce 1979. Až po čtyřech letech měl první hit Straight From The Heart. Dnes je nejznámější díky písním jako Summer of '69 nebo Heaven. Vydal patnáct studiových alb, prodal přes 100 milionů nahrávek a jeho songy zněly také ve filmech, například (Everything I Do) I Do It For You je známá z Robina Hooda - Krále zbojníků z roku 1991 s hercem Kevinem Costnerem v hlavní roli.

Poslední dobou má Adams plodné období nejen proto, že začal znovu natáčet své starší hity. Zatímco nahrával loňskou desku So Happy It Hurts, napadaly ho další kompozice. Protože tou dobou se po světě ještě šířil koronavirus, sám si obstaral většinu nástrojů. "Vždycky jsem třeba snil o tom, že budu v nějaké kapele bubnovat. Těsně před začátkem pandemie jsem si konečně koupil bicí, tak to do sebe pěkně zaklaplo," popsal agentuře AP. Podle ní se album, které letos představí v Praze, nese na povznášející vlně, je plné vděku a písní s optimistickými či povzbudivými názvy jako You Lift Me Up, I've Been Looking for You nebo Let’s Do This.

Bryan Adams pracuje také jako fotograf. Roku 2015 získal čestné stipendium Královské fotografické společnosti v Londýně. Kromě toho je filantropem, napsal několik kompozic pro charitativní účely jako All for Love s kolegy Rodem Stewartem a Stingem na podporu boje proti rakovině. Mimo jiné spolupracoval s Nadací Terezy Maxové dětem. Nafotil pro ni kalendář na rok 2007, čtyři roky nato někdejší české modelce na koncertě v pražské O2 areně věnoval hit Heaven a roku 2014 se zúčastnil charitativní přehlídky, kterou v české metropoli pořádala.

"Jsem tak šťastný, až mě to bolí," zpívá Bryan Adams ve skladbě So Happy It Hurts nominované na Grammy. | Video: BMG
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy