Depeche Mode darovali vlastní sektě novou relikvii

Karel Veselý
27. 3. 2013 21:45
Už nikdy nevydají Personal Jesus, na Delta Machine na něj vzpomínají
Foto: Profimédia

Recenze - Letos je to přesně dvacet let, co se synthpopoví věrozvěsti Depeche Mode na albu Songs of Faith and Devotion přerodili v rockové bohy se všemi náležitostmi žánrové mytologie. Vzpomněl jsem si na to při poslechu skladby Welcome To My World, která otevírá jejích třinácté studiové album Delta Machine.

Zpěvák Dave Gahan se zde stylizuje do role rockového mesiáše, který láká ovečky do své kongregace. „Následovala mě zářivá duha a mé povznesené smysly mi dovolily vidět a chutnat zvuk," zvěstuje zázrak v následné Angel, a když album končí s Goodbye, zní to, jako kdyby se tenhle novodobý Jim Morrison připravoval na své nanebevzetí.

Foto: DM

Delta Machine dokončuje trilogii alb Depeche Mode natočených s producentem Benem Hillerem, která začala v roce 2005 velmi nadějně albem Playing The Angel. Pak ale přišel možná nejnižší bod v jejich dosavadní kariéře - Sounds of the Universe -, na kterém Gahan, Gore a Fletcher zkusili navázat na své nejslavnější desky z konce osmdesátých let.

Aktuální nahrávka také hodně pracuje s odkazy na minulost, ale provedení je přece jen o něco důslednější. Možná za to může nová producentská výpomoc - Flood, který s nimi natáčel naposledy zmíněné Songs of Faith...

Zásadní rozdíl mezi Depeche Mode dnes a před čtyřmi lety je ale v náladě - po optimismu předchozí desky se nyní vrací k temným náladám. A co si budeme nalhávat: žádná jiná barva „Depešákům" nesluší tak jako černá.

Foto: DM

Obavy z toho, že by čerství padesátníci vyměkli, zažene hned agresivní úvod - v Angel to industriálně hlomozí a basové linky připomínají jedovaté hady. Že by se Depeche Mode i v pokročilém věku učili od svých mladších následovníků, jako jsou třeba Cold Cave?

Pilotní singl Heaven nicméně spíše naplňuje potřeby nové stadiónové hymny, než aby reprezentoval zvuk celé desky. Mimochodem, skladba v britském žebříčku propadla - bodovala jen na šedesátém místě. Jako reklama na Delta Machine tak bude podstatně lépe sloužit druhý singl - gotické blues Soothe My Soul, které výtečně koncentruje esenci kapely.

Depeche Mode se v průběhu své kariéry měnili, ať už ale dělali synth-pop nebo stadionový rock, vždycky zůstali v jádru stejní - rozervaní, drásaví a posedlí temnými stránkami duše. A je dobře, že skladby jako Secret To The End nebo Alone z nové desky tyto stavební elementy jejich stylu znovu oživují.

Foto: DM

Delta Machine je deskou hlavně pro fanoušky, kteří s Depeche Mode prošli víc než tři dekády a na další radikální stylové přemety už je moc neužije.

Gahan a spol. zde kážou už jednou přesvědčeným, nicméně na síle skladeb to nijak neubírá - všechno, co jste na Depeche Mode kdy milovali, tady máte znova: melodramatická gesta (Should Be Higher), bluesový minimalismus (Slow) i chladné electro (My Little Universe).

Snad jen ty přímé odkazy na album Violator by mohly být méně okaté - Depeche Mode už nikdy nenatočí další hit typu Personal Jesus, a tak je zbytečné se o to snažit ve skladbách jako Sooth My Soul či Broken.

„Vnitřní dítě uvnitř tebe už umřelo," konstatuje Martin Gore v The Chill Inside a dává částečnou odpověď na to, co se změnilo za těch třicet dva let od debutu.

Jinak ale čerství padesátníci, kterým po poslední desce kdekdo předpovídal definitivní pád do propasti, udělali to nejlepší, co při startu dalšího světového turné, které je 23. července zavede i do Prahy, udělat mohli - připomenout fanouškům, co na nich kdysi tak milovali.

Depeche Mode: Delta Machine. Sony Music, 25. března 2013. 57:55 minut.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 59 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy