David Bowie je zpět. Vydal singl a oznámil nové album

Kultura Kultura
8. 1. 2013 20:31
Singl se jmenuje Where Are We Now?, deska vyjde v březnu
David Bowie
David Bowie | Foto: Profimédia

Praha - Davie Bowie živě vystupoval naposledy v roce 2006 a obecně o něm v poslední době nebylo příliš slyšet. Zveřejnění nového singlu Where Are We Now? v den jeho šestašedesátých narozenin proto přišlo velmi překvapivě, stejně jako oznámení dalšího alba. To se bude jmenovat The Next Day a vyjde 11. března.

Where Are We Now? je vcelku jednoduchá klavírní balada s Bowieho smutným zpěvem. V jejím textu se objevuje několik odkazů na město Berlín, kde v sedmdesátých letech vznikla potemnělá trilogie alb Low, Heroes a Lodger. K městu se obrací i doprovodné video skladby, které zahrnuje záběry z doby, kdy jej zeď dělila na východní a západní část.

Bowie mluví, když má co říct

Bowie ji nahrál v New Yorku se svým dlouhodobým spolupracovníkem Tonym Viscontim. Její náhlé objevení na na znovu spuštěném webu hudebníka a v internetovém obchodě i Tunes v podstatě nikdo nečekal. „Je to opravdový umělec. Nevydává nahrávka jenom proto, že je čas na další desku. Vydává je, když má k čemu se vyjádřit," komentoval situaci moderátor BBC 4 John Wilson.

Foto: Profimédia

Návrat někdejšího hudebního chameleona, který společně s žánrovými obrátkami měnil identitu prostřednictvím vlastních altereg, vzbudilo u fanoušků vlnu nadšení. Hastagy #Bowie a #DavidBowie se na sociální síti Twitter vyhouply mezi aktuálně nejpoužívanější, byť zdaleka ne všechny pomalá balada Where Are We Now? oslovila. Na rozdíl od nejednotného hlasu lidu ji však kritika přijala převážně pozitivně.

„Je jemná, elegická a úchvatně krásná," psal Dave Smyth pro deník London's Evening Standard. „Není na ní nic senzačního ani kýčovitého, ani náznak ujetosti showbusinessu, staromódních zvonků a píšťal. Je to virální šeptání, duše ve stroji. V přeexponovaném věku digitálních technologií, kdy už nikdo nedokáže udržet nic v tajnosti, se Bowie objevil s důstojností a jeho tajemství zůstalo nedotčené," rozepsal se pro server deníku Telegraph hudební publicista Neal McCormick.

Právě moment překvapení byl vydavatelství Columbia Records klíčový pro uvedení skladby. „Pro Davida Bowieho je typické, že se vyhýbá kolotoči showbyznysu, přestože prodal přes 130 milionů alb, nemluvě o jeho velkém vlivu na oblasti, jako je umění, móda, sexuální výboje a komentování stavu společnosti," uvedli a nezapomněli zmínit dosavadní komerční úspěchy globální hudební ikony.

Hudební chameleon a zároveň stálice pop music

Co se týče studiové tvorby, jedná se o návrat po dlouhých deseti letech. Posledním novým materiálem bylo album Reality z roku 2003. Zatím není jasné, zda na se podporu desky The Next Day uskuteční také koncertní turné. Pouze, že nahrávka bude mít 14 skladeb a její aktuální podoba obalu je přetvořením předlohy obálky Heroes, druhého dílu berlínské trilogie.

Foto: Aktuálně.cz

Bowie se narodil jako David Jones v Brixtonu v jižním Londýně a prorazil v roce 1969 albem Space Oddity. Na albu i na koncertech tehdy vystupoval jako androgynní postava Ziggy Stardust. Později na sebe upozorňoval nejen experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Na tuto tradici navazuje i klip jeho nejnovější písničky - Bowieho obličej je posazen na plyšovou postavičku spojenou se siamským dvojčetem, která má obličej zatím neznámé ženy.

David Bowie je často označován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd - za osobu, která se svezla s popularitou různých žánrů (art rock, disco, ...), ale která se o jejich masové prosazení do velké míry zasadila. Londýnské muzeum Victoria and Albert mu aktuálně věnovalo výstavu, která začne koncem března.

Koncertní vystupování v roce 2004 výrazně omezila operace srdce. Od té doby naposledy vystoupil pouze v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku a kromě mnoha dalších akcí odmítl možnost vystoupit na zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně. Jako o britský kulturní klenot o něj prosil režisér show Danny Boyle.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy