Dar fanouškům, či recyklace? Pink Floyd vydali "nové" album

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 11. 2014 12:11
Album The Endless River je podle dvou zbývajících členů legendární kapely výběrem ze dvaceti hodin nevydaných nahrávek z období alba The Division Bell, k nimž přibyl i nový materiál.
Pink Floyd v časech Division Bell.
Pink Floyd v časech Division Bell. | Foto: pinkfloyd.com

Londýn - Dvacet let čekali fanoušci  Pink Floyd na nové album britské rockové legendy. Ještě před tím, než bylo možné si ho koupit, ale lámalo rekordy předobjednávek a stalo se nejvíce objednávaným titulem v historii serveru Amazon. Zatímco fanoušci album nazvané The Endless River (Nekonečná řeka) skupují, první reakce kritiků jsou rozpačité.

Například časopis Time nazval svůj článek: "Endless River Pink Floydů je jen posledním albem recyklujícím starý materiál" a klade si otázku, zda jde o projev lenosti, anebo velkorysý dar fanouškům.

Album je postaveno na nahrávkách, které trojice David Gilmour, Nick Mason a Richard Wright nahrála v roce 1993, a podle dřívějších prohlášení skupiny je poctou klávesistovi Wrightovi, který zemřel v roce 2008. "Myslím, že tato deska je ... velkým uznáním toho, že jeho hra byla srdcem zvuku Pink Floyd," uvedl bubeník Nick Mason.

Námětem diskusí a posměšných poznámek se stala i obálka nového alba, na níž muž v košili rozevláté větrem pádluje k západu slunce po vrcholku mraků. Jak napsal zpravodajský server Deutsche Welle, mnozí fanoušci i kritici se ptají, "čím se tvůrce obálky sjel" - a připomínají geniální obálky předchozích alb Floydů. Bude i hudba stejně kýčovitá jako obal desky? zní častá otázka.

David Gilmour ve studiu.
David Gilmour ve studiu. | Foto: pinkfloyd.com

The Endless River je prvním albem Pink Floyd od roku 1994, kdy vydali The Division Bell. Celý projekt začal tím, že kytarista Gilmour a Mason se probírali hudbou, kterou nahráli s Wrightem při přípravě The Division Bell. "Poslouchali jsme více než dvacet hodin hudby, kterou jsme my tři tehdy nahráli, a vybrali jsme pasáže, na kterých bychom chtěli pracovat a dát je na nové album," řekl Gilmour.

"Během posledního roku jsme přidali nové části, znovu nahráli jiné a celkově jsme použili nejnovější studiovou technologii, abychom udělali album Pink Floyd pro 21. století. Protože Rick už tu není a nemáme šanci znovu začít, tak je správné, že tyto ... nahrávky by měly být součástí našeho repertoáru," dodal Gilmour.

Celkem osmnáct tracků na albu je většinou instrumentálních. K poslední skladbě Louder Than Words napsala text spisovatelka Polly Samsonová, která je provdaná za Gilmoura. Na desce je i nahrávka s Wrightem ze zkoušky v roce 1969.

V Pink Floyd byl ještě Roger Waters, který kapelu opustil po roztržce v roce 1985. Zbytek Pink Floyd přestal hrát v roce 1994 po světovém turné k vydání The Division Bell.

Všichni čtyři se sešli v roce 2005 v Londýně na koncertě v rámci charitativní akce Live 8. Občas se objevovali na sólových koncertech svých kolegů - například Wright hrál v 90. letech na Gilmourově světovém turné a Mason s Gilmourem vystoupili v roce 2011 při londýnském koncertě Watersova turné The Wall. Všichni však odmítali spekulace, že by spolu mohli opět koncertovat.

Waters se na The Endless River nijak nepodílel a skupina neoznámila plány na turné na podporu nového alba, uvedl časopis Rolling Stone.

V září Roger Waters popustil uzdu své frustraci, když na svém účtu na Facebooku napsal: "Mně nové album nevychází. Vydává ho David Gilmour a Nick Mason, jmenuje se Endless River. David a Nick jsou skupina Pink Floyd. Já jejím členem nejsem, Pink Floyd jsem opustil v roce 1985. To bylo před devětadvaceti lety. Neměl jsem nic společného ani se studiovými alby Momentary Lapse of Reason a The Division Bell, ani s turné Pink Floyd v roce 1987 a 1994. A nemám nic společného ani s Endless River. Fuj! Tohle není raketová věda, lidi, tak už to pochopte."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy