Dalajlama natočil své první album. Hudba spojuje lidi, vysvětluje

Kultura AP, Kultura
9. 6. 2020 18:19
Příští měsíc, kdy oslaví 85. narozeniny, vydá Jeho Svatost dalajlama své první album. Tibetský duchovní, který od roku 1959 působí v exilu, jej natočil s novozélandskou buddhistkou. Na desce hostuje hráčka na sitár Anouška Šankarová, dcera slavného Raviho Šankara.
Na snímku je dalajlama při návštěvě Prahy v roce 2013.
Na snímku je dalajlama při návštěvě Prahy v roce 2013. | Foto: Lukáš Bíba

Když byla Junelle Kuninová jednou vystresovaná z práce v novozélandské bance a chtěla se uklidnit, začala na internetu hledat hudbu kombinovanou s hlasem tibetského duchovního dalajlamy. Žádnou ale nenašla. Muzikantka a praktikující buddhistka proto dalajlamovu úřadu navrhla, aby s ní natočil album, které propojí duchovní učení s hudbou.

Obal alba Inner World.
Obal alba Inner World. | Foto: Inner World Project

Jak popisuje agentura AP, tibetský duchovní napoprvé odmítl. Kuninová se však nedala odbýt a při cestě do Indie, kde zpravidla mívá příležitost dalajlamu vidět, jednomu z jeho asistentů předala dopis. Pět let nato vzniklo album nazvané Inner World (Vnitřní svět), na němž dalajlamovo učení a mantry doprovází hudba.

Deska vyjde 6. července, kdy tibetský duchovní oslaví 85. narozeniny.

"Nikdy jsem ho neslyšela takhle mluvit. Opravdu se pro to nadchl a začal mi vysvětlovat, jak je hudba důležitá," popisuje Kuninová. "Naklonil se ke mně, oči mu zářily, mnul si ruce. Mluvil o tom, jak hudba dovede spojit lidi způsobem, jakým to sám nedokáže, jak umí překonat rozdíly a vrátit nás k naší dobré povaze a dobrosrdečnosti," líčí.

Při další cestě do Indie v roce 2015 pak Kuninová sepsala seznam témat a manter, které by se podle ní na album hodily. Stejně tak na desku zařadila své rozhovory s dalajlamou. Tibetský duchovní na nahrávce recituje mantry sedmi buddhů a mluví o moudrosti, odvaze, uzdravování nebo dětech, líčí agentura AP.

Deska doprovázená bukletem obsahuje 11 skladeb, tu nazvanou Compassion vydavatelství zveřejnilo toto úterý.

Skladba Compassion z dalajlamova alba Inner World, které vychází toto pondělí. Foto: Lukáš Bíba. | Video: Inner World Project

Když se Junelle Kuninová vrátila z Indie, její manžel, rovněž hudebník a producent Abraham Kunin, jí pomohl s komponováním. Cílem bylo doprovodit dalajlamova slova a modlitby takovými zvuky, aby zdůraznily sílu buddhistického učení.

Přestože deska začala vznikat před pěti lety, podle Kuninové působí zvlášť aktuálně dnes. "Cílem je pomáhat lidem. Není to dokonce ani buddhistický projekt, má to ulehčit lidem v každodenních situacích," popisuje hudebnice, podle níž album Inner World působí zvlášť naléhavě v dnešní společenské situaci.

Výtěžek z prodeje půjde americké neziskové organizaci Mind & Life Institute nebo mezinárodnímu vzdělávacímu programu SEE Learning, který dalajlama vymyslel ve spolupráci s americkou Emory University ve státě Georgia.

V písni Ama La, která vzdává poctu matkám, jako host účinkuje sitáristka Anouška Šankarová. Ta se s dalajlamou prvně setkala díky svému otci, dnes již nežijícímu slavnému hráči na sitár Ravimu Šankarovi. Pozvání na desku považuje Šankarová za poctu.

"Dostala jsem krásný záznam dalajlamova hlasu. Mluvil tak, že to podněcovalo představivost, bylo zjevné, v jakém je rozpoložení. Díky tomu, jak jednoduše jeho řeč plynula, jsem k tomu mohla začít hrát a vymyslet doprovod," popisuje Šankarová.

"Smyslem mého života je co nejvíc sloužit," vysvětluje dalajlama v ukázce z alba. | Video: Inner World Project

Na desce podle agentury AP účinkují i další hosté. Největší podíl na vzniku hudby však má Abraham Kunin, který hraje na kytary, perkuse i bicí a také obstaral syntezátorový doprovod.

Jeho manželka desku produkovala a zpívá ve třech skladbách včetně Purification (Očista). Když ji natáčela na klavír, myslela prý na svou matku, jež byla zrovna v nemocnici. Tou dobou už se po světě šířila epidemie koronaviru.

"Opravdu jsem se bála, že ji ztratíme. A tak jsem do té písně dala všechno, co bych chtěla, aby maminka cítila a slyšela před svou smrtí," popisuje Kuninová.

Její matka nakonec přežila, na nemoc covid-19 však zemřel Kuninové bratranec, kterého rodina kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru ani nemohla řádně uctít. Manželé mu tak na počest věnovali alespoň píseň o očistě, uzavírá agentura AP.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

v příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 1 hodinou

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy