Co všechno sežrali Franz Ferdinand

mor
12. 12. 2006 16:58
Londýn - Ve Finsku žvýkali chléb z rybích mozečků, v Buenos Aires býčí varlata - cestování s Franz Ferdinand je kulinářské dobrodružství.
Foto: Aktuálně.cz

Teď zpěvák kapely Alex Kapranos bere na tenhle výlet i fanoušky. V  knižním průvodci po obyvklých i neobvyklých restauracích s názvem Sound Bites (Zvuk soust).

Kytarovka z britských ostrovů objela v posledních letech víc než dvakrát celý svět; jednou se živila hromadou odporných zbytků, podruhé si břicha plnila na místech s pěti hvězdičkami.

"Někdy jsem jedl strašně, jindy fenomenálně," píše Kapranos o jídlech, která s kapelou strávil na cestách, a místech, kde je dostal.  "Jím spontánně a nepředvídatelně," dodává s pýchou zpěvák, který své zážitky nejdřív servíroval do novinových sloupků a teď z nich sestavil knihu.

Salát ze žaludů v Paříži, jedovatou rybu, která může být vaší poslední, v japonské Osace;  Kapranos, se nevyhýbal ničemu. Snad proto, že dřív, než vyhrál kytarový jackpot s Franz Ferdinand, pracoval jako barman, číšník, pomocník v kuchyni i jako doručovatel jídla až do domu.

Foto: Aktuálně.cz

"V Bruselu jsem si vylámal zuby na perlách ze škeblí," píše Kapranos. "Jídlo bude vždycky velké dobrodružství."  Někdy je těžké mu jeho kulinářské zážitky "sežrat": "Do pusy jsem si nacpal brambůrky, okoralý obložený chlebíčky a studenou pizzu, všechno najednou."

Jí jako zvíře, ale umí to i vznešeně. A pak tomu sám nevěří. Například v Madridu. "Jakmile mi lžíce kaštanové polévky se slaninovou zmrzlinou prošla přes rty, chtěl jsem se začít strašně smát. Nemohl jsem uvěřit, co tam vlastně mám."

Půlka kulinářského zážitku je prý sledovaní reakcí ostatních lidí, říká. A když se nají dobře, dokáže dát i hezké spropitné. Naposledy to byl nový cadillac. Překvapený číšník reagoval: "S dýškama už to není, co bejvalo."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy