Čína kritizuje festival v Glastonbury za pozvání dalajlamy

ČTK ČTK
27. 6. 2015 16:48
Jedním z hostů letošního festivalu v Glastonbury bude i tibetský duchovní vůdce dalajlama. Organizátoři se kvůli tomu stali terčem kritiky ze strany Číny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Čína se obrátila s kritikou na organizátory kulturního festivalu v britském Glastonbury, kteří na akci pozvali také tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Podle Pekingu Glastonbury tímto způsobem dává dalajlamovi prostor k provozování protičínských aktivit. Píše o tom agentura Reuters.

Dalajlamova kancelář ve čtvrtek oznámila, že vůdce tibetských buddhistů do Glastonbury přijede v neděli v rámci své třídenní cesty po Británii a že na jednom z největších evropských hudebních festivalů pronese projev. S žádnými představiteli se nesetká.

"Hlavním tématem návštěvy bude šíření dalajlamova poselství soucitu, nenásilí a souladu lidstva," sdělil tajemník tibetské diplomatické mise v Londýně Wangdü Cchering.

V září přicestuje dalajlama do Británie znovu, stane se tak krátce před tím, než do země zavítá na oficiální návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Siova říjnová návštěva bude první návštěvou čínské hlavy státu v Británii za poslední desetiletí.

Peking označuje dalajlamu za nebezpečného separatistu a vládne Tibetu tvrdou rukou od obsazení tibetského území v roce 1950. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

"Čína rezolutně protestuje proti tomu, aby kterákoli země, organizace či jednotlivec poskytovali prostor 14. dalajlamovi pro protičínské separatistické aktivity," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Kasabian v Glastonbury 2009. Podívejte se. | Video:

Festivalu se má podle očekávání zúčastnit 175 000 lidí, z nichž zhruba 25 000 tvoří pozvaní hosté. Hlavní festivalové dny ode dneška do neděle ovládnou hudební veličiny v čele s britskou kapelou Florence and the Machine, americkým raperem Kanyem Westem a legendární britskou rockovou skupinou The Who.

Některé scény festivalu jsou vyhrazeny také divadlu, poezii, cirkusu nebo kabaretu. Prostor dostanou i politika, ekologičtí aktivisté nebo feministky. Letos jsou očekávány členky ruské skupiny Pussy Riot či zástupci hnutí Greenpeace.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy