Chcete být svobodní, nebo chcete být otroky? Clapton natočil píseň proti lockdownu

Kultura Kultura
19. 12. 2020 19:40
Severoirský písničkář Van Morrison napsal další píseň namířenou proti nouzovému stavu a zákazu vycházení, také v Česku známého pod anglickým pojmem lockdown.
Skladbu Stand and Deliver napsal Van Morrison, zpívá a hraje ji Eric Clapton (na snímku). Foto: Dave Kaplan | Video: Exile Records

Blues-rockovou skladbu nazvanou Stand and Deliver, kterou vydal v pátek, Morrison složil. Hraje a zpívá ji však britský kytarista Eric Clapton.

"Nechali jste je, aby ve vás vyvolali strach / Nic z toho, co vám říkali, není pravda / Pokud nic nemůžete říct / Pak možná nemůžete nic udělat / Chcete být svobodní / Nebo chcete být otroky?" zpívá Clapton.

Jak píše deník USA Today, výtěžek z prodeje songu podpoří Morrisonovu kampaň Save Live Music, která pomáhá Britům a Irům z hudebního průmyslu ohroženým kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru.

"Ericova nahrávka je skvělá. Určitě bude rezonovat u všech, kdo sdílí naši frustraci," řekl Van Morrison časopisu Variety. "Láme mi srdce, když vidím, kolik talentovaných muzikantů nedosáhne na smysluplnou podporu od vlády. Chceme je ale ujistit, že každý den tvrdě lobbujeme za to, aby se koncertování zase vrátilo, abychom tak zachránili náš obor," dodává.

Pětasedmdesátiletý Van Morrison už na podzim vydal trojici skladeb namířených proti zákazu vycházení. Jmenují se Born To Be Free, As I Walked Out a No More Lockdown. V té zpíval, že lockdown lidi zotročuje a obvinil vědce z toho, že si podle něj vymýšlejí.

Webový časopis Consequence of Sound článek o nové písni uvedl konstatováním, že "Van Morrison definitivně propadl do černé díry konspiračních teorií okolo nemoci covid-19 a Eric Clapton jej ochotně následuje".

Celosvětově známý písničkář, který roku 2004 vystoupil na pražském Philips International Jazz Festivalu, také založil petici na webu Change.org. V té žádá konec zákazů vycházení.

"Severoirská vláda odmítla vyčíslit ekonomický dopad, který budou mít restrikce na segment živé hudby, a stejně tak neposkytla vědecké důkazy, které by zákazy opodstatnily," míní zpěvák.

Většina světa letos prochází již několikátým zákazem vycházení. Ty se podle deníku USA Today budou opakovat, dokud nebude naočkován dostatečný počet lidí, aby nebezpečí nákazy nemocí covid-19 pominulo nebo bylo dostatečně minimalizované.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy