Na cenách Anděl uspěli Poláková a Atavists. Kapela Lucie má dvě sošky, ale nepřišla

Kultura Kultura
5. 3. 2019 23:05
Lucie dovršila velký comeback. Hudební skupina, která zažila největší slávu v 90. letech minulého století, roku 2012 se sešla na soukromém koncertu společnosti PPF, dva roky nato vyrazila na halové turné a vloni po 16 letech vydala studiovou desku, uspěla na úterním udílení cen Anděl. Její nahrávka Evolucie byla vyhlášena albem roku, skladbou roku se stal singl Lucie jménem Nejlepší, kterou znám. Ceny byly předány v úterý večer v pražském Foru Karlín, dvě sošky si z ceremoniálu odnáší také zpěvačka Barbora Poláková a kapela The Atavists.
První singl z poslední desky Lucie jménem Takhle tě mám rád. | Video: BrainZone

Album

Lucie: Evolucie

Ve sledované kategorii Album roku byli nominováni ještě Monkey Business za nahrávku Bad Time For Gentlemen a Barbora Poláková s nahrávkou Ze.mě. Uspěla však Lucie, kterou tvoří bubeník a zpěvák David Koller, kytarista Robert Kodym, baskytarista P.B.CH. a klávesista Michal Dvořák. Nikdo z nich se ceremoniálu nezúčastnil, sošku tak vyzvedl manažer kapely Ladislav Vajdička.

Skupina silně spojená s 90. léty minulého století začala svůj postupný návrat na scénu roku 2012, kdy vystoupila na soukromém večírku skupiny PPF na Pražském hradě. Následující rok Lucie účinkovala na karlovarském festivalu, roku 2014 pak začalo velké halové turné, které formace pro velký úspěch několikrát zopakovala.

Anděly dostala již na prvním ročníku za desku In The Sky z roku 1991. Později byla Lucie vyhlášena skupinou dvacetiletí i pětadvacetiletí.

Dnes oceněnou desku Evolucie skupina vydala vloni v listopadu po osmi měsících studiové práce.

"Lucie je faktorem či metou, ke které se stále vztahuje většina velkých 'hráčů' českého mainstreamu, a její status dlouhou pauzou ještě vyrostl a zmohutněl," napsal o desce pro Aktuálně.cz kritik Honza Vedral. Podle něj album Evolucie ukazuje, jak pevnými chemickými vazbami je rukopis Lucie propojen s osobnostmi v kapele. "I to, že důvod, proč jeho kouzlo dosud zůstalo nenapodobitelné, nebyl jen otázkou doby devadesátých let," dodal Vedral.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy