Andělé můžou přistát u Ille, Bratří Orffů i Vladimíra 518

ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 3. 2014 18:04
Vyhlášení Cen Anděl za rok 2013 se uskuteční 14. května. Podívejte se na nominace.
Tři Anděly může získat kapela Ille, po dvou Bratři Orffové i Vladimír 518.
Tři Anděly může získat kapela Ille, po dvou Bratři Orffové i Vladimír 518. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejvíce nominací na Cen Anděl za rok 2013 získala od členů Akademie populární hudby kapela Ille. Uspět může jako skupina, objev a s písní Holka ve tvý skříni v kategorii skladba roku.

Ceny Anděl 2013 - nominace

Ceny Anděl

Skupina
Bratři Orffové - Šero
Ille - Holka ve tvý skříni
Mandrage - Siluety

Zpěvák
Dan Bárta - Maratonika
Vojtěch Dyk - Čauki Mňauki
Matěj Ruppert - Happiness of Postmodern Age

Zpěvačka
Debbi - Love, Logic & Will
Lenka Dusilová - Live at Café v lese
Sára Vondrášková - Under Quiet

Objev
Ille
Lenny
Never Sol

Album
Český kalendář (Michal Horáček)
Idiot (Vladimir 518)
Šero (Bratři Orffové)

Skladba
Cesta (Kryštof, Tomáš Klus)
Holka ve tvý skříni (Ille)
Siluety (Mandrage)

Klip
Cesta (Kryštof, T. Klus)
Kilovej bůh (Vladimír 518)
Up To Speed Now (Monkey Business)

Ceny se letos budou předávat 14. května v Hudebním divadle v Karlíně v přímém přenosu České televize. O konečných výsledcích rozhodnou akademici v průběhu dubna, letos se hlasování neuskuteční v přímém přenosu.

"Důvody zrušení hlasování v přímém přenosu jsou tři - finanční náročnost, dramaturgie pořadu, kdy hlasování narušuje jeho hladký průběh, a nebezpečí technické závady na hlasovacím zařízení," řekl hlavní organizátor Cen Anděl Lešek Wronka.

O nominacích rozhodla přibližně stovka z celkového počtu 121 členů Akademi populární hudby. Moderátorkou slavnostního udílení cen bude Adéla Banášová.

V programu mimo jiné vystoupí Michael Kocáb s kapelou, 4tet a Chinaski. Vyhlášena bude také deska roku podle počtu prodaných kusů v roce 2013 a nový člen síně slávy.

Již 14. března byly vyhlášeny žánrové Ceny Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy