Čechomor vydává nové album, nazval ho podle sbírky básníka Gellnera

ČTK ČTK
25. 10. 2020 15:06
Svoji novou desku, která vyjde začátkem listopadu, skupina Čechomor nazvala podle sbírky Františka Gellnera Radosti života z roku 1903. Na album zařadila také jeho zhudebněnou báseň Napsala mi psaní. Nahrávka vznikala s radostí, proto název Radosti života přišel členům nejpřijatelnější, říká houslista a zpěvák Karel Holas.
Houslista a zpěvák Čechomoru Karel Holas.
Houslista a zpěvák Čechomoru Karel Holas. | Foto: ČTK

"Když jsme na jaře nemohli hrát a rozhodli jsme se, že začneme něco dělat ve studiu, šli jsme tam s radostí, že budeme dělat všechno, co nás napadne. Když chtěl někdo nahrát nějakou píseň, tak jsme se ji prostě naučili a nahráli tak, jak to stojí a běží," popisuje Holas.

Píseň na Gellnerovu báseň Napsala mi psaní složil za jediný večer. "Gellnera mám rád už z doby, kdy jsem ho hrával s Vladimírem Mišíkem. Nejsem první, kdo tyhle verše zhudebnil," připomíná, že existuje například verze od Chinaski.

"U desky Radosti života jsme si řekli, že natočíme všechno, co nás napadne. Že uděláme jednoduché písničky a nebudeme vymýšlet nějaké předehry nebo dohry. Snažili jsme se být co nejpřímočařejší a dostalo se i na starší písničky ze šuplíků," doplňuje Karel Holas.

Jednou z inspirací byla kniha Středověké písně cechu žákovského, kterou přinesl kytarista František Černý. Ten na album dodal i závěrečný vtip zachycující jeho zpěv v osmi letech.

"Díky té knížce se na desku v písních jako Pijácká dostal i jiný typ textů. A o závěrečné nahrávce Franta Černý už delší dobu říkal, že ji jeho známý má, tak nám to přišlo jako vhodný bonus," podotýká Karel Holas.

Na obalu je obraz malíře a knižního ilustrátora Jindřicha Čapka. "Známe se, tak nás napadlo se s ním spojit. Nabídl nám svůj starší obraz, který vyjadřuje radost z desky. Před hudebníky je na něm nevábná krajina, ale za nimi, jak jdou a hrají, všechno rozkvétá," popisuje houslista.

Zatím není jasné, kdy Čechomor nové písně představí naživo a zda uspořádá tradiční vánoční vystoupení. "Určitě budeme chtít nové věci hrát a zařadit do repertoáru. Koncerty jsou předpřipravené, ale máme dojem, že si do Vánoc asi nezahrajeme," připouští Holas.

Skupina Čechomor se původně jmenovala 1. českomoravská nezávislá hudební společnost a vznikla roku 1988 ve Svitavách. Její členové nejprve hráli na tržištích kramářské písně.

I když později jejich hudba získala rockovější náboj, folklorní základ zůstal. První album Dověcnosti vydali roku 1991. Přelomem se stal rok 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl za album Proměny i za stejnojmennou skladbu a stal se skupinou roku.

Kapelu kolem lídrů Černého a Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou na jaře opět po nemoci doplnil hráč na dechové nástroje a harmonikář Radek Pobořil.

Videoklip k písni Mamko nedávej mě se ohlíží za turné Čechomoru. | Video: Warner Music
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy