Čau Česko. Písničkář Tomáš Klus před volbami vydá politickou desku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 3. 2021 19:44
Písničkář Tomáš Klus plánuje vydat dvě desky. První, politicky zaměřenou, v nejbližších dnech, druhou, osobně laděnou, ještě letos. Oznámil to v roce, kdy si Češi začátkem října vyberou nové složení Poslanecké sněmovny. Klus je kritický zejména k vládnímu hnutí ANO.
Tomáš Klus.
Tomáš Klus. | Foto: Jan Dytrych

Proti premiérovi Andreji Babišovi se poprvé vyhranil před třemi lety písní Nedá se nic dělat. Od té doby ho kritizuje opakovaně. "Zjistil jsem, že jsem pro Andreje Babiše napsal víc písní než pro Tamaru (manželku), asi mám fakt obsesi," řekl Klus v podcastu Mixtape.

Jeho politicky motivovaná deska se v narážce na premiérovy facebookové promluvy k voličům bude jmenovat Čau Česko, obsáhne osm skladeb. "Nejsou tedy všechny jen pro Andyho, je tam i jeden a půl písničky pro pana prezidenta, protože ten si také zaslouží pozornost tohoto typu," podotýká Tomáš Klus.

Na desce pracuje s producentem Jiřím Burianem, měla by znít podobně jako podzimní "antibabišovský" singl Lockdown. "Odvolá, co odvolal / Slibuje, co slíbil / Milionkrát dokola / Andy, to je břídil," zpíval v něm.

Na nové desce by k emocím chtěl dostat i fakta, jak říká. "Ty by měl na desce suplovat Jarda Kmenta, kterého jsem poprosil, aby ke každé písni sepsal nějaký kontext. Takovou argumentační kapsičku," doplňuje zpěvák. Investigativní novinář Kmenta z měsíčníku Reportér je mimo jiné autorem knih Boss Babiš a Rudý Zeman.

Po vydání prvního alba začne Klus nahrávat osobněji laděnou desku, která bude bez politických písní. "Dopouštím se tam i nějaké sebereflexe," avizuje. "Bude hodně o vztazích, nejen milostných, ale i se sebou. Řeším tam i sám sebe a svoji pozici ve společnosti."

Klus se k dění ve společnosti vyjadřuje delší dobu. Zúčastnil se několika demonstrací proti premiéru Babišovi či za nezávislost justice, vystoupil také na největších protestech od roku 1989 na pražské Letné, které organizoval spolek Milion chvilek.

Písničkář uvedl, že nebude hrát a vystupovat tam, kde organizátoři využijí peníze od premiéra Babiše, protože je podle jeho názoru "pro tuto společnost nebezpečný". Bojkot se týká i médií společnosti Mafra, kterou Babiš dříve vlastnil a poté převedl do svěřenského fondu. Mafra vydává například deníky Mladá fronta Dnes nebo Lidové noviny.

Klusovu píseň Lockdown doprovázel "antibabišovský" videoklip. | Video: Supraphon

Loni se Klus vyslovil pro přijetí dětských uprchlíků z řeckých táborů. Angažoval se také v kampani Měsíc v kleci na podporu zákazu klecových chovů slepic.

Klusova deska Proměnamě se stala nejprodávanějším albem roku 2014. O dva roky dříve v anketě Český slavík porazil Karla Gotta, později se rozhodl anketu bojkotovat kvůli údajné cenzuře kontroverzního rapera Martina Pohla, vystupujícího pod jménem Řezník. Své fanoušky Klus požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali. Přesto v kategorii zpěváků dvakrát skončil na druhém místě. Ceremoniálu se nezúčastnil.

Loni boj proti koronaviru inspiroval Kluse k napsání písní, které vyšly na digitálním minialbu nazvaném Pět pohromadě. Nazpíval je s manželkou Tamarou, doprovázeli se u toho na kytaru a klavír. Finanční výtěžek z prodeje EP věnovali na sbírku Nadačního fondu pomoci.

Babišem posedlý nejsem, ale teď potřebujeme lídra a tím on není. Není tu světlo na konci tunelu, míní zpěvák Tomáš Klus, autor skladby Lockdown. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy