Buď Rogan, nebo já. Rocker Neil Young kvůli dezinformacím opustil Spotify

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
27. 1. 2022 12:43
Z katalogu největší hudební streamovací služby Spotify zmizely písně kanadského rockera Neila Younga. Stalo se tak na jeho žádost. Šestasedmdesátiletý muzikant vyjádřil nespokojenost s tím, že Spotify poskytuje prostor podcastům Joea Rogana, který zpochybňuje bezpečnost vakcín proti nemoci covid-19.
Neil Young (na snímku z roku 2019) je autorem písní jako Heart of Gold nebo Harvest Moon, natočil přes 40 alb.
Neil Young (na snímku z roku 2019) je autorem písní jako Heart of Gold nebo Harvest Moon, natočil přes 40 alb. | Foto: ČTK/AP

Na kauzu upozornil list The Wall Street Journal. Young v pondělí zveřejnil otevřený dopis, v němž na protest proti Roganovi žádá odstranění svých skladeb ze Spotify.

"Spotify šíří nepravdivé informace o vakcínách, čímž může potenciálně způsobit úmrtí těch, kdo těmto dezinformacím věří," vysvětlil hudebník. Ten v dětství trpěl obrnou, kterou z větší části pomohly vymýtit právě vakcíny. Nyní se Kanaďan obává, aby zejména mladí uživatelé Spotify na základě Roganova podcastu nezačali odmítat očkování. "Mohou mít Rogana, nebo Younga. Ne oba," dodal Young o švédské službě.

Čtyřiapadesátiletý Rogan vydává podcast nazvaný The Joe Rogan Experience od roku 2009. Zve do něj podnikatele, vědce, herce či hudebníky, s nimiž v uvolněné atmosféře několik hodin rozpráví. Každá epizoda mívá miliony přehrání. Firma Spotify předloni uzavřela s Roganem smlouvu v odhadované hodnotě 100 milionů dolarů, v přepočtu 2,18 miliardy korun. Od té doby podcast distribuuje výlučně na své platformě.

V poslední době začal Rogan vystupovat proti covidovým vakcínám. Loni v dubnu řekl, že mladí a zdraví lidé by se neměli nechat očkovat. V pořadu rovněž na léčbu covidu-19 doporučoval zvířecí přípravek proti parazitům ivermektin, navzdory negativním stanoviskům regulačních úřadů USA, Evropské unie i Světové zdravotnické organizace.

V prosinci Rogan opět vzbudil odpor, když si jako hosta pozval vědce Roberta Malonea. Ten koncem 80. let minulého století stál u zrodu technologie, která nakonec vedla k vývoji dnešních vakcín typu mRNA. Nyní však Malone v rozporu s vědeckými poznatky tvrdí, že vakcíny průběh nemoci covid-19 zhoršují, a sám se účastní demonstrací odpůrců očkování.

Už začátkem měsíce přes 270 lékařů a vědců podepsalo dopis žádající Spotify, aby zakročilo proti Roganovým "konspiračním teoriím" o koronaviru.

"S odhadovanými 11 miliony posluchači každé epizody je Joe Rogan Experience na Spotify největším světovým podcastem a má ohromný vliv. Zodpovědností Spotify je mírnit šíření dezinformací na své platformě," napsal proto Neil Young, podle nějž Spotify v tomto případě "zpeněžuje lži".

"Zavedli jsme podrobná opatření týkající se obsahu a od začátku pandemie jsme odstranili přes 20 tisíc epizod podcastů souvisejících s covidem," reagovala švédská firma. Roganův podcast však nesmazala, odvolává se na tenkou hranici mezi zodpovědností a svobodou slova. "Litujeme Neilova rozhodnutí odstranit svou hudbu ze Spotify a doufáme, že ho brzy přivítáme zpět," dodala společnost.

Neil Young se k ultimátu rozhodl, přestože ze Spotify má zhruba 60 procent tržeb ze streamování, a tak "to i pro mě bude citelná finanční ztráta", napsal. Dle Wall Street Journalu jeho skladby na platformě měly přes šest milionů přehrání měsíčně. O příjmy z reklamy se hudebník dělil se svou nahrávací společností, vydavateli a dalšími držiteli práv.

Youngova nahrávací firma Reprise Records, vlastněná konglomerátem Warner Music, jej podpořila. Hudebníkovu tvorbu lze nadále streamovat na službách Apple Music nebo Amazon Music.

Spotify je se zhruba 381 miliony uživateli největší hudební streamovací platformou na světě. Roganův pořad na ní již dva roky zůstává nejpopulárnějším podcastem, dodává stanice NPR.

Neil Young napsal písně jako Heart of Gold, Harvest Moon nebo Rockin' in the Free World. Natočil přes 40 studiových alb, zatím poslední, nazvané Barn, vydal s kapelou Crazy Horse vloni v prosinci. V Česku vystoupil jedinkrát, roku 1995 na společném koncertu s kapelou Pearl Jam.

V minulé dekádě se Young snažil kontrovat rozvoji streamovacích služeb jako Spotify i ztrátových zvukových formátů vývojem vlastní služby a přehrávače Pono, který nabízel poslech v bezztrátové kvalitě. Pono však mělo příliš malý ohlas, a tak před pěti lety ukončilo činnost.

Zatímco Neil Young stejně jako hudebník Sting podporuje očkování a varuje před nebezpečími plynoucími z nákazy koronavirem, jiní jeho kolegové zastávají opačný postoj. Stejně starý anglický rocker Eric Clapton se severoirským zpěvákem Vanem Morrisonem napsali několik písní kritizujících protipandemická opatření a přirovnávajících lockdowny k totalitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy