Brno rozezněl progresivní pop, začal festival Pop Messe

ČTK ČTK
23. 7. 2021 20:05
Zájemci o progresivní populární hudbu si tento pátek a sobotu v Brně užívají festival věnovaný výhradně tomuto stylu. Brány prvního ročníku akce nazvané Pop Messe se otevřely v pátek po poledni. Dvě pódia se nacházejí v areálu bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami, jedno na Moravském náměstí.

Vstupenku je možné koupit na místě. Diváci se však musí prokázat negativním testem na koronavirus nebo potvrzením o očkování či prodělání nemoci.

Hudba bude za Lužánkami znít až do sobotního večera. "Areál je hrozně zajímavý, na podobném festivalu jsem ještě nebyla. Zatím je tu málo lidí, což mi vyhovuje, ale atmosféra je tu už teď úžasná," říká návštěvnice Monika z Bratislavy, která se nejvíc těší na večerní vystoupení rakouských HVOB.

Elektronické duo z Vídně v původním programu festivalu nebylo. Pořadatelé jej oslovili poté, co se z účasti omluvily francouzské taneční trio Acid Arab a česká kapela Midi lidi. Atmosféru stadionu za Lužánkami si pochvaluje také Jan Kratochvíl, člen dua Dva. "Na zarostlém fotbalovém stadionu se mi hrálo dobře. Překvapilo mě, kolik i v jednu odpoledne přišlo lidí. Přitom před koncertem tu nebyl skoro nikdo," poznamenává.

Právě vystoupení dvojice, která se zaměřuje na alternativní hudbu, akci odstartovalo. Sešlo se zhruba 100 fanoušků, kteří se po skončení koncertu přesunuli k vedlejšímu pódiu poslechnout si kapelu Sinks.

V pátek ještě zahrají 52 Hertz Whale ze Slovenska, Dorian Concept z Rakouska, nizozemské duo Weval nebo česká kapela Buty. V sobotu se fanoušci mohou těšit na skupinu Zrní, německé elektronické duo Modeselektor nebo estonského rapera a konceptuálního umělce Tommyho Cashe.

Do areálu Pop Messe nelze přijít s vlastním jídlem a pitím, jsou tu ale stánky s občerstvením, kde lidé ochutnají různé světové kuchyně. Zkrátka nepřijdou ani vegetariáni a vegani. Odpočinout si lze na lehátkách, které u svého stanu připravila Moravská galerie.

Kapacita za Lužánkami je omezená na 2500 návštěvníků. Čtyři dny před zahájením pořadatelé oznámili rozšířený program. Z technických a kapacitních důvodů areálu, restrikcí či překážek v okolí stadionu přidali DJ stage na Moravském náměstí u Jošta. Oba dny se zde bude hrát od půl třetí odpoledne do desáté večer, vstup sem je zdarma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy